Přestože se pořadatelé do poslední chvíle před startem potýkali s popadanými stromy, trať nesla pouze drobné známky tragického počasí v uplynulých dnech. Její překvapivě suchý povrch svědčil závodníkům na gravelových kolech. Už několik let je zajímavé sledovat porovnání tradičních MTB a gravelů, kteří startují bok po boku. Letos se však, v nelehké konkurenci mnoha vítězů uplynulých ročníků, stal poprvé v historii absolutním vítězem gravelista Tomáš Kalojiros s časem 1:28:42.2. Na druhém místě se umístil Daniel Hovorka s časem 1:29:48.6 a nositelem třetího nejlepšího času, 1:32:36.1, mezi muži se stal Adam Lávička.
V absolutním pořadí mezi ženami se na prvním místě umístila Tereza Vlk Huříková s časem 1:46:31.2, která si tak vylepšila svůj loňský výsledek o 5 minut. Druhou příčku obsadila loňská vítězka Jana Dubcová s časem 1:48:48.8 a na třetím místě skončila Markéta Baráková, která dojela v čase 1:49:22.7.
Pražská 50 je závod jak pro elitní, tak i pro amatérské jezdce nejen na horských a trekkingových kolech, ale také na grevlech. Organizátoři se každým rokem snaží uskutečnit v Praze jedinečný cyklistický zážitek. Vydařenou akci potvrzují i recenze účastníků. Tereza Vlk Huříková napsala na své sociální sítě: "Pořadatelé to dělají srdcem už 26 let, to je prostě znát. Každý účastník závodu se rád vrátí, aby znovu zažil tu atmosféru." Při rozhovoru s moderátorem v cílové rovince potvrdil spokojenost Adam Lávička: "Jsem spokojený, určitě se sem budu každý rok rád vracet." i vítěz Tomáš Kalojiros: „Jel jsem to poprvé, trasu jsem neznal a překvapilo mě to, pěkné sjezdy a celkově krásná trať.“ Pozitivní recenze se objevují také na profilu Pražské 50.
K příjemnému cyklistickému dni v Kampusu Dejvice na Praze 6 pomohlo i krásné slunečné počasí, plně vyprodaný Pražský dětský sprint pro děti ve věku od 3 do 11 let a bohatý doprovodný program. Akci si tak mohli užít nejen dospělí cyklisté a děti, ale i jejich doprovod. Za zmínku určitě stojí jedinečná bubenická show Tam Tam Batucada, která podpořila závodníky na startu a v závěrečném stoupání. Novinkou byl program pro ty nejmenší v podobě smyslohraní od Mámy v rejži a nový Fanpoint U Drahušky, který doplňoval zbylé dva v Horoměřicích a v Šárce.
V letošním roce se také PRAŽSKÁ 50 rozhodla pomoci jesenickým zdravotníkům. Obdržené startovné ze všech registrací na hlavní závod, zakoupených na místě v pátek 20. 9. a v sobotu 21. 9., bude věnováno povodňové sbírce. Celkem se jedná o částku ve výši 53 300 Kč.
I když je závod teprve čerstvě za námi, je znám termín dalšího ročníku. Jak je tradicí, uskuteční se třetí zářijovou sobotu, tedy 20. 9. 2025.
Kontakty
Oficiální stránky závodu: https://prazska50.cz
Facebook: https://www.facebook.com/Prazska50
Instagram: https://www.instagram.com/prazska50/