Merida Bike Adventure - Pozor! Pohov! Rozchod!

28.7.2010 14:43

Největší cyklistická akce v Evropě s mapou na řídítkách úspěšně proběhla tento víkend. Týmové dvojice se projížděly v neznámých krásných terénech Vojenského újezdu Brdy, absolvovaly výšlapy na vrcholy okolo Třemšína a sbíraly kontroly po velké části jihovýchodního plzeňska. Závod měl své centrum v krásném prostředí budhistického areálu nad obcí Těnovice u Spáleného Poříčí.

Unikátní a veřejnosti běžně nepřístupné terény přilákaly vedle 1 200 přihlášených závodníků také početný doprovod, účastnící se v nesoutěžní kategorie BA Open. Počasí, které se měnilo s každým dosaženým vrcholem, časté defekty, malá možnost veřejného občerstvení a pomoci ve vesnicích udělaly z tohoto závodu opravdový „adventure“.

hlavně vymyslet strategii

Sobotní etapa probíhala za deštivého a chladného počasí. Časový limit 6 hodin, který měli závodníci na posbírání co nejvyššího počtu bodů, tak byl neúprosnými hodinami boje s fyzickými, ale i psychickými silami. Závodníci se s tímto úkolem poprali velice statečně a do cíle dorazili sice špinaví a vyčerpaní, ale spokojení a šťastní. V kategoriích mužů i žen svou výkonnost potvrdili favoriti, reprezentanti ČR v MTBO, Lauerman - Hradil a Paulíčková - Chudíková. Zato výsledky kategorie smíšených párů byly napínavé do posledních chvil. Rozdíl mezi první a čtvrtou dvojicí byl pouhých 30 bodů, přičemž kontroly byly bodovány od 10 do 80b.

Nedělní etapa probíhala „pouhé“ 4 hodiny, přičemž únava již byla patrná na všech závodnících. Favorité v hlavních kategoriích udrželi sobotní náskok a na prvních místech se tak ve všech kategoriích objevili reprezentanti v MTBO (jmenné výsledky viz. Níže).

• Loap BA Challenge – výzva pro odvážné

Inspirací pro závod Merida Bike Adventure byl anglický a australský Pollaris Challenge. Při něm si závodníci vezou veškerou výbavu s sebou, přenocují na daném místě v prostoru závodu a jsou odkázáni pouze na síly své a svého parťáka. Pro jubilejní 10. ročník tak pořadatelé vložili extra závod - Loap BA Challenge, kde účastníci jeli také s povinným vybavením a mezi první a druhou etapou přespali v terénu na jedné, předem určené kontrole. Tuto výzvu přijalo přes třicet nejodvážnějších dvojic a vyplatilo se. Přestože byli závodníci po přenocování promrzlí a špinaví, sdíleli všichni nadšení z dobrodružství. V hlavní kategorii nakonec vyhrál favorizovaný tým Linhart - Toloch.

jede se za každého počasí

• Výsledky:

Kategorie jsou označeny dle složení týmu – muži (MM), ženy (DD), smíšené páry (MD) a rozděleny dle věku na seniorské a veteránské (+), kde součet věků musí být více než 80 let.