Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Cyklistická stáj Astana je podezřelá ze systematického dopingu

12.12.2014 10:45

Italské deníky odtajnily dokumenty a informace o vyšetřování policie v Padově, jež naznačující systematický doping jezdců stáje Astana, mezi nimiž je i jedno české jméno. Dohromady je podle médií vyšetřováno 38 profesionálních jezdců a jezdců do 23 let.

Bookmark and Share

Jedná se o dokumenty s celkem 550 stranami, vztahující se zejména k rokům 2010 a 2011. Součástí spisů jsou i přepisy telefonních hovorů, které zaujímají 230 stran textu. Operační název této akce je „Mito“ – tedy legenda.


Mezi jezdci obviněnými z dopingu jsou i některá velká jména světové cyklistiky. Některá byla již dříve uveřejněna, tak jako například Michele Scarponi – celkový vítěz Giro d’Italia v roce 2011, dále Giovanni Visconti – vítěz dvou etap loňského Gira, nebo také Danilo Di Luca – vítěz Gira z roku 2007, jenž již je v doživotním trestu a zákazu závodění po třetím usvědčeném dopingovém vzorku. Dalším z vyšetřovaných je i Čech Roman Kreuziger, který jezdil za Astanu v letech 2011 a 2012. Ten však dlouhodobě popírá, že by doping užíval. Jeho nesrovnalosti v biologickém pase se právě vztahují k vyšetřovaným rokům a jeho působení v Astaně. Na jeho obhajobu však je třeba uvést, že jeho hodnoty nikdy nepřekročily stanovené hodnoty, komisařům se však nelíbí jejich časté výkyvy.
Roman Kreuziger v dresu Astany na Tour de France 2011, zdroj >>


Celá kauza se vztahuje k lékaři Michaelu Ferrari, který se dostal nedávno do rukou vyšetřovatelů italského olympijského výboru. Je to tentýž lékař, který stojí za největším dopingovým skandálem současnosti, kdy podle všech informací měl dopingem podporovat i nejslavnějšího cyklistu a sedminásobného vítěze Tour de France Američana Lance Armstronga, který má za své pozdější přiznání, které argumentoval východiskem z mediálního kolotoče, doživotní zákaz působení ve sportu.


Ferrari se měl dle dokumentů dopustit systematického dopingu, což jistou měrou potvrzují také blízké vztahy s Alexandrem Vinokurovem, který je současným šéfem stáje a dříve v ní působil jako největší z cyklistických hvězd.


Jako první na to reagovala Mezinárodní cyklistická unie, která požádala licenční komisi o pečlivé prostudování případu Astany ve vztahu k udělení případné licence pro příští ročník WorldTour. Paradoxně však licenční komise rozhodla o udělení licence dříve, než se k ní tahle informace vůbec dostala a tým Astany tak i v příštím roce v nejprestižnějších cyklistických sériích uvidíme. Diváci, sponzoři i sázkové kanceláře se tak mohou těšit z dalšího silného koně v pelotonu cyklistického světa. Šéf mezinárodní cyklistické unie Cookson však odhalené informace označil za velmi vážné a slíbil jejich detailní prostudování.

Šéf Mezinárodní cyklistické unie Brian Cookson, zdroj >>


Komentář Romana Kreuzigera k celé situaci je strohý. Znovu však opakuje, že má čisté svědomí a nikdy nedopoval. Buďme tedy ostražití a vyhlížejme nové informace z cyklistického světa, zda se vyšetřovatelům podaří získat nějaké další klíčové informace, zda se někdo přizná a hlavně, jestli se kazašský tým Astana i přes velkou negativní mediální kampaň udrží s platnou licencí v pelotonu.

 

-externí příspěvek, autor Jakub Pavelka -

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Odkazy

Žádné odkazy

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2023 Cykloserver.cz |