Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Trofej pro vítěze Tour de France vyrazila do Paříže z Kamenického Šenova

24.7.2015 09:24

Trofeje pro vítěze legendárního cyklistického závodu Tour de France vznikají již řadu let u mistrů sklářů na severu Čech, v tomto roce je poprvé vyrobili skláři ve společnosti PRECIOSA. Do cíle závodu ve francouzské metropoli je s nejvyšší opatrností dopraví logistická společnost DB Schenker.

Bookmark and Share

„Poháry pro vítěze jsou zabalené a zabezpečené v šesti krabicích a dohromady váží 36 kg. Kromě čtyř trofejí pro vítěze jednotlivých trikotů se vezou také dvě náhradní, které pak zůstávají organizátorům závodu. Protože jsou křehké a cenné, zvolili jsme nejvhodnější způsob jejich přepravy osobním kurýrem. Velmi dbáme také na to, aby byly trofeje na místě určení včas přesně podle harmonogramu,“ uvedl Tomáš Holomoucký, ředitel společnosti DB Schenker.


Křišťálové trofeje pro vítěze navrhli, stejně jako v předchozích letech, designéři společnosti ŠKODA AUTO, která je letos již podvanácté oficiálním partnerem Tour de France. Tvar trofeje zůstává neměnný, každoročně se však mění design, povrchová úprava a řemeslné zpracování skla. Na letošní trofeje skláři společnosti PRECIOSA aplikovali unikátní technologii StarDust®.


Speciální povrchová úprava má vynikající plasticitu a vysokou brilanci díky vrstvě vytvořené z mechanicky broušených křišťálových kamínků. Technologie StarDust® dosud nebyla využita na žádnou jinou trofej, jedná se tedy o světový unikát. „Při výrobě pohárů pro Tour de France byly kamínky doplňovány ručně. Spatřit je můžeme na okrajích, kde jsme použili speciálně vybroušené zirkony,“ říká technolog společnosti PRECIOSA a spolutvůrce technologie StarDust® Daniel Čížek.


Krabice s trofejemi mají rozměry 80 x 25 x 30 cm a z Kamenického Šenova míří přímo do Paříže, kde je v pátek podvečer převezmou organizátoři závodu, aby je v neděli 26. července 2015 předali vítězovi závodu a dalších kategorií na Champs-Elysées. „Firma DB Schenker je naším dlouholetým a spolehlivým partnerem pro logistiku. Proto jsme jí také svěřili přepravy těchto cenných trofejí,“ uvádí Jan Mencl, projektový manažer PRECIOSA LIGHTING.


DB Schenker má s přepravou cenných artefaktů bohaté zkušenosti. V letošním roce například zajišťoval přepravu exponátů na EXPO v Miláně, mezi nimi například kopii pařížského zlomku Dalimilovy kroniky.

 

Věděli jste o trofejích pro nejúspěšnější závodníky Tour de France?

  • Trofeje navrhují designéři společnosti ŠKODA AUTO, která je oficiálním partnerem Tour de France.
  • Základní tvar trofejí zůstává neměnný. Každý rok se však liší design trofejí a řemeslné zpracování skla.
  • Hodnota trofejí pro vítěze je nevyčíslitelná. Každý kus představuje ručně vyrobený originál, z nichž každý projde ve společnosti PRECIOSA 40 páry rukou.
  • Poprvé v historii vyrábí ceny pro závodníky společnost PRECIOSA. Využita byla speciální technologie StarDust®, která bude v případě trofejí uplatněna právě na Tour de France poprvé.
  • Povrch letošních trofejí je ručně ozdoben broušenými zirkony.
  • V nejvyšším bodě měří cena 637 mm. Tloušťka poháru je celkem 8 mm, z nichž 2 mm tvoří vrstva StarDust®.
  • Cena váží 3,5 kg, ale protože se jedná o ruční práci, mohou se jednotlivé kusy váhově lišit.
  • Světlo světa spatří pouze 6 originálů a dva označené prototypy.

Natálie Sedláčková

Diskusní fórum pro: "Trofej pro vítěze Tour de France vyrazila do Paříže z Kamenického Šenova"

Názor Autor Datum a čas
RE: Trofej pro vítěz... Libor 10. 5. 2016, 08:27

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2023 Cykloserver.cz |