23.6.2017 11:44

Praha - Květnová soutěž Do práce na kole, která má hravou formou motivovat k využívání šetrných způsobů dopravy, opět lámala rekordy. Celkově se do 7. ročníku akce zapojilo o 19 % víc cyklistů, chodců i běžců než loni. V Praze byl nárůst 15 %. Nejvíc se šetrně do práce dopravovalo administrativních pracovníků, „ajťáků“ a techniků.

„Jsme moc rádi, že soutěž stále roste. Letos se jezdilo, běhalo či chodilo doslova po celé republice. Účelem však není jen vyhecovat účastníky k překonání co nejvyššího počtu kilometrů, ale především naučit je jezdit na kole pravidelně. Ukazuje se, že naši soutěžící zůstávají u šetrných forem dopravy i po zbytek roku,“ říká Lenka Myšáková, manažerka kampaně.

A přestože klíčovou kategorií je “pravidelnost týmů”, tak mnozí účastníci měřili své síly i ve výkonnosti. Jan Kavalír z týmu „ČSOB pro dobrou věc“ ujel za soutěžní měsíc neuvěřitelných 3 545,4 km, nevýkonnější jezdkyně Hanka Rottová z pražského Archivu bezpečnostních složek má na tachometru 2 235,8 km. Účastníci výkonnostní soutěže museli letos nově nahrávat své trasy přes mobilní aplikace, aby o jejich výkonu nebylo pochyb.

Dalším cílem akce je přimět zaměstnavatele, aby vytvořili podmínky pro dojíždění na kole, tj. dali k dispozici stojany, kolárny, sprchy atd. Letošním cyklozaměstavatelem se stala firma EY (známá spíše pod starším názvem Ernst & Young), která organizuje pro zaměstnance vnitrofiremní motivační soutěž a kromě klasického zázemí pro cyklisty nabízí třeba i možnost dobíjení elektrokol. Rekordní počet účastníků vyslala do soutěže ČSOB - celkem 260.

Nejvýkonnější cyklisté bydlí v Otrokovicích, v přepočtu na účastníka najeli 395 km. Nejvýkonnější profesí (co se počtu km týče) byli technici, „všeumělové“ a personalisté. Hned za nimi se umístili (asi po vzoru jedné z patronek letošního ročníku soutěže prof. Illnerové) přírodovědci a vědci. Naopak právníci najezdili průměrně o polovinu méně.

Nejpilnějšími soutěžícími byli letošní nováčci z Krnova a Příbrami, z 21 pracovních dní se do práce na kole nebo po svých dopravovali 19x, resp. 17x.

Novinkou byla samostatná soutěž pro běžce a chodce RunCzech Během do práce, ve které šlo o pravidelnost jednotlivců. Tu ovládla Barbora Rusínová z pražského Centra Paraple, která se může pochlubit 100% pravidelností a 99,4 nachozenými nebo naběhanými kilometry.

Mezi kreativními příspěvky uspělo mj. video olomoucké firmy Lorika nebo online deník Lucie Malíškové.

V každém městě měli účastníci možnost hlasovat pro tzv. cykloopatření (úprava infrastruktury, která soutěžícím nejvíc usnadní cestu do práce), v Praze se letos soutěžící postavili proti plánovanému omezení jízdy na kole na Praze 1 .

Nárůst počtu cyklistů (kteří si své cesty zaznamenávali) je vidět i na tzv. heatmapě, vytvořené z anonymizovaných dat od účastníků soutěže. Z obrázku je patrné, kterými ulicemi se jezdilo a jak často. Tyto údaje pak mohou použít i různé úřady při svém plánování.

Generálním partnerem soutěže Do práce na kole pro rok 2017 byla společnost GLS CZ, která doručila všem soutěžícím trička s ekologickým potiskem od OP Tiger. Dalšími národními partnery byla Ambasáda Nizozemského království, firmy Ortlieb, Weleda a MMD. Soutěž byla mediálně podpořena Českou televizí, agenturou MEC, značkou YouRadio, Dopravní 1, Radiem Wave a Radiem 1.

Do Práce na kole 2017 v číslech

• 7 sedmý ročník soutěže
  • 33 pořadatelských měst po celé České republice.
  • 1 958 zapojených firem a institucí zapojených (nárůst 5 % oproti 2016)
  • 3 911 utvořených týmů
  • 12 883 soutěžících (nárůst o 19 % oproti 2016) (41 % ženy, 59 % muži)
  • 36 let průměrný věk soutěžícího v Do práce na kole
  • 2,57 milionu šetrně překonaných kilometrů
  • 260 nejvyšší počet soutěžících zaměstnanců z jedné firmy (ČSOB)
  • 395 km nejvýkonnější cyklisté bydlí v Otrokovicích – nejvíce kilometrů v přepočtu
  • na jednoho účastníka v (o kilometr méně než loni)