Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Nejkrásnější cyklotrasy v Chorvatsku: Omiš a Brač

5.6.2018 12:40

Pokud jste se rozhodli podnikat cyklovýlety v Chorvatsku, čekají vás krásné zážitky. V Chorvatsku se cykloturistika v poslední době hodně rozmáhá, najdete tu spoustu značených tras, které vedou působivou krajinou a díky kopcovitému terénu si také dáte řádně do těla.

Bookmark and Share

V sezóně se připravte na vysoké teploty a počasí, které se, pokud se vydáte do hor, může ve velmi krátké době radikálně změnit. Vypravit se můžete v podstatě kamkoliv. My vám přinášíme tipy na 2 lokality, které vás zaujmou na sedle i mimo něj.

Omiš a Omišská riviéra

Město Omiš leží ve střední Dalmácii v nádherné dramatické krajině, které dominuje řeka Cetina. Ta zde tvoří hluboký kaňon a ústí do Jadranského moře. V historii bylo město spjato s piráty, kteří se zde ve skalách ukrývali a přepadávali lodě. Dnes můžete být klidní. Omiš je působivé historické město, které je magnetem mnoha turistů. Především se zde schází ti, kteří touží pokořit řeku Cetinu na raftech. Máte-li rádi terény a kopce, vypravit se sem můžete i na kole.

Přestože na Omišské riviéře stoprocentně potkáte více lodí, jachet a raftů než jízdních kol, je tato oblast pro cyklisty velmi vhodná. Můžete vyrazit například na zajímavou trasu z Omiše do Radmanova Mlinice a zpět. Trasa vede po silnici po levém břehu krásné řeky Cetiny, kterou obklopuje nádherná příroda. Radmanovy Mlinice představují cíl jachtařů, kteří tuto řeku sjíždí. Zdatnější cyklisté tady v žádném případě svou cestu nekončí, mohou se vydat dál a udělat si pěkný 60 kilometrový okruh.

Podél jedné z nejkrásnějších řek Chorvatska

Z Radmanových Mlinic se cyklostezka odklání od řeky a povede vás přes osady Smoline a Kučice. Další obec už zase leží u řeky Cetina a jmenuje se Penšići. Tady pro změnu sjezdy řeky Cetiny na raftech začínají. Dále budete pokračovat do obce Podgrade a Zadvarje, kde se budete moci pokochat pohledem na krásné vodopády Gubavica, ke kterým si určitě tu malou odbočku udělejte. Pojedete stále po silnici až do obce Žeževica, kde odbočíte na štěrkopískovou cestu, která vás dovede směrem na jih do Ursići. Odtud se dostanete přes osadu Gornja Brela na pobřežní magistrálu a přes Pisak, Mimice a Ruskamen zpět do města Omiš.

Tato trasa vám zabere přibližně 4 hodiny a počítejte s převýšením 320 metrů. Je to trasa těžká, hodně vede do kopce, ale zdatní cyklisté ji hravě zvládnou. Velkým bonusem je působivá okolní příroda, burácející řeka i hezký vodopád.

Cyklotras v okolí Omiše vede více, všechny mají těžkou obtížnost. S dlouhými rovinkami se tady rozlučte. V turistických sdruženích můžete sehnat velmi dobrého pomocníka – prospekt Central Dalmatia by Bike – Omiš. Najdete v něm cyklotrasy včetně nadmořských výšek, vzdáleností i popisy tras.

Cyklostrasy na ostrově Brač

Chorvatsko je proslulé spoustou ostrovů, které k zemi náleží v Jadranském moři. Pokud si s sebou na dovolenou na ostrov vezmete kolo, čekají vás úžasné zážitky. Jedním z ostrovů, který je pro kola jako stvořený, je ostrov Brač ve střední Dalmácii.

Obdobně,jako u Omiše, existuje i pro tento ostrov prospekt s cyklostezkami a jejich popisem. Najdete ho pod názvem Central Dalmatia by Bike – Brač.

Zajímavé cyklotrasy začínají v letoviscích Supetar, Bol nebo Sutivan. A stejně jako u Omiše, také ostrov Brač je hornatý a cyklostezky jsou proto náročnější. Nádherná příroda a krásné výhledy jsou však zaručeny!

Ze Supetaru se můžete vydat  na východ obdivovat zátoky Babin laz, Vela a Mala lučica a potom si to namířit nahoru do Škripu. Odtud dál potom vede cyklotrasa opět dolů do údolí do obce Nerežiča a zpět do Supetaru. Trasa je dlouhá přes 20 kilometrů a ujet byste ji měli za cca 1,5 hodiny.

Přes nejvyšší horu ostrova na nejkrásnější pláž!

Toužíte-li po delší výpravě, vyrazte z Bolu po cyklostezce na Gornji Humac. Buďte připraveni na 8 kilometrové stoupání! Pojedete přes Pražnicu a na obec Nerežišća. Budete stoupat až do Stupu, odkud je možné vypravit se na samotný nejvyšší vrchol ostrova, Vidovu goru (780 m. n. m.). Pokud vám síly nestačí, nejvyšší bod ostrova můžete vynechat a ze Stupu si to namířit už rovnou dolů k moři na pobřeží přes Murvicu. A co by mohlo být takovou nejlepší zaslouženou odměnou po velkém fyzickém výkonu? No přeci koupání v moři na proslulé pláži Zlatni rat v Bolu! Odtud už pak pojedete rovnou zpátky do Bolu na pořádnou baštu a vychlazené pivo.
 

- inzerce -

Diskusní fórum pro: "Nejkrásnější cyklotrasy v Chorvatsku: Omiš a Brač"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Reklama

automobiloveDILY24.czTipy pro Vás

Phone Maps - Svět doslova na dlani
 
FOR BIKES 2014 - veletrh cyklistiky Praha
 
SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Kolo pro život

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 Cykloserver.cz | | Tel.: (+420) 731 136 014

Design by OVX.cz


Reklama: Praktické láhve na pití botanela ze zdravotně nezávadného plastu


Reklama: Cestovní pojištění Porovnej24.cz