Elitní souboj o řídítka vyhrál Matouš Ulman před Janem Škarnitzlem

31.7.2018 10:38

Pátý ročník oblíbeného cyklistického závodu CREAM Bike Čeladná nabídl divákům napínavý souboj bikerských es. Na trati 55 km zvítězil český reprezentant Matouš Ulman, který od Pusteven ujížděl Janu Škarnitzlovi vždy jen o pár metrů. V cílové rovince to už byl souboj tělo na tělo, nebo spíš kolo na kolo. Rozdílem centimetrů projel cílovou bránou nakonec jako první Matouš Ulman. O pár minut později dorazil i loňský vítěz Jaroslav Kulhavý. Letos se na start postavilo bezmála 800 účastníků, což je nejvíce ze všech dosavadních ročníků tohoto závodu.

Že si to mezi sebou rozdá o prvenství v hlavním závodu na 55 km zejména bikerská reprezentace, bylo jasné od začátku. Otázka jen zněla, kdo s koho. V přední skupince se od startu drželi Ulman, Škarnitzl, Kulhavý, Višňovský a Vasl. Chleba se začal lámat v nejdelším stoupání na Pustevny, kde své vrchařské dovednosti předvedlo duo Ulman-Škarnitzl, které se právě v těchto místech odpoutalo od zbytku závodníků a odsoudilo ostatní jen k boji o třetí místo. Souboj o prvenství se mezi nimi rozhořel právě na Pustevnách.

Ještě do poslední zatáčky, jen několik metrů od cílové brány, jeli oba téměř bok po boku. Nadšení diváci, kteří tak těsný souboj v tomto závodu nepamatují, hnali oba závodníky bouřlivým potleskem vpřed. Jen rozdílem pár centimetrů a dvou setin sekundy se z vítězství radoval Matouš Ulman v čase 1:41:36 hod. „Když jsme jeli podél potoka, povedlo se mi Honzu Škarnitzla předjet, což bylo zásadní. Pak už nás čekaly jen samé klikaté úseky, kde už se nedá moc předjíždět a je potřeba si pozici ohlídat. Byli jsme s Honzou nejsilnější v kopcích, a to rozhodlo, protože jsme se v určité fázi osamostatnili a rozdali si to jen mezi sebou,“ pochvaloval si v cíli Matouš Ulman.

Cílový souboj Ulman - Škarnitzl

„Musím uznat, že Matouš byl v závěru lepší, má silnější maratonské tempo. Já jsem první dva kopce trochu trpěl, než jsem se rozjel z tréninkového bloku. Opravdu zásadní byl ten poslední výšlap, kde Matouš nastoupil, já se ho držel a vypracovali jsme si náskok asi 25 vteřin. Z mého pohledu rozhodly až ty točité začátky v úplném závěru. Před začátkem jsem si je moc neprojel a Matouš se do nich lépe napasoval. Ale celkově to bylo příjemné svezení a jsem rád, že jsem skončil druhý,“ doplnil Jan Škarnitzl.

Loňský vítěz Jaroslav Kulhavý se tentokrát musel sklonit před skvělým vrchařským tandemem a smířit se s bronzovou příčkou, o kterou ovšem musel i tak tvrdě zabojovat. „Byl to hodně náročný závod. Když mi oba kluci trochu v kopci poodjeli, byl jsem docela unavený a nechal tam trochu díru s tím, že je na asfaltu zase sjedu. Ale už to nešlo. Matouš s Honzou byli strašně rychlí, prostě se lépe připravili a mě už na nějaký větší útok nezbyly síly. Takže třetí místo rozhodně beru,“ řekl po dojezdu viditelně unavený Jaroslav Kulhavý, který musel ještě zabrat před dotírajícím Janem Vastlem a cílem projel v čase 1:43:54 hod.

Jaroslav Kulhavý na špici pelotonu

Úplně jinak vypadl závod žen. Největší favoritkou byla čerstvá mistryně republiky v maratonu Jana Pichlíková a podle předpokladů zvítězila rozdílem třídy. Sobotní klání pojala stylem start-cíl jako sólo závod a stihla dokonce i cestou pózovat pro kamery. „Ostatní závodnice jsem vnímala jen na startu, protože jsem byla trochu vzadu. Ale už od první zatáčky jsem se dostala před ně a pak jsem už viděla na trati jen samé chlapy. Trať byla docela náročná. Byly tam krásné technické úseky, výjezdy i sjezdy. Ale i dost asfaltu, kde si ale člověk aspoň trochu odpočinul. Hodně se mi povedl výjezd na Pustevny, ten byl parádní. Všimla jsem si také, že mě tam točí nějaká kamera, tak jsem se o to víc hecla a snažila se,“ popsala s úsměvem nejrychlejší žena hlavního závodu Jana Pichlíková, která projela cílem v čase 2:07:18 hod., přičemž další ženu za sebou nechala o více než šest minut.

Jana Pichlíková

V mezičase, kdy se bojovalo na trati, byl pro diváky v areálu Základní školy Čeladná připraven bohatý doprovodný program. Start závodu symbolicky odstartoval seskok parašutistů z týmu Compact Skydive Team. Několikrát vystoupil a diváky aktivně zapojil do své show i Petr Kraus ve své biketrialové exhibici, dech se tajil při umění mladých skokanů na trampolínách z TJ Rožnov pod Radhoštěm.

Díky aktivitě na oranžovém kole Skupiny ČEZ dnes byly předány také dva šeky, které poputují na dobrou věc. MŠ Čeladenská beruška, která u dětí podporuje sounáležitost s přírodou, získala 47 637 korun. SK Beskyd Čeladná, z.s., vesnický fotbalový klub s 80 aktivními členy, obdržel částku 47 332 korun, kterou využije na nákup vybavení a pomůcek.

„Letošní ročník byl nabitý po všech stránkách. Počasí si s námi opět trochu pohrálo. Na Pustevnách pršelo a v areálu ve stejnou chvíli pražilo slunce. Zapršelo zde trochu až po dojezdu závodníků. Velmi nás potěšila i vysoká účast, letos jsme tu měli bezmála 800 účastníků, v drtivé většině mladých cyklistů i rodin s dětmi. Je vidět, že Beskydy jsou opravdu cyklistická oblast a i díky našim partnerům se nám daří vytvořit každý rok unikátní podmínky, které baví širokou veřejnost i profesionály. Těší mne, že si tento závod vybrali v tak hojném počtu i reprezentanti v MTB, kteří ho rozhodně nejeli v tréninkovém tempu, ale na trati nechali všechno. To celou akci povýšilo na další úroveň,“
zhodnotil spokojeně Martin Kráčalík, ředitel pořadatelské agentury Seven Days Agency.

Závod CREAM Bike Čeladná 2018 vznikl ve spolupráci s CHKO Beskydy, Lesy ČR a za podpory obce Čeladná. Záštitu nad akcí převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Stanislav Folwarczny a starosta obce Čeladná Pavol Lukša.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY

Eva Hromádková

Diskusní fórum pro: "Elitní souboj o řídítka vyhrál Matouš Ulman před Janem Škarnitzlem"