Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Jízdou na kole proti trudomyslnosti

25.3.2020 08:52

Jízda na kole vám spolehlivě zlepší náladu a navíc je to také jedna z mála fyzických aktivit, kterou můžeme provozovat při omezeních v důsledku probíhající karantény.

Bookmark and Share

Současná virová krize se přímo nebo nepřímo dotýká každého z nás. Nejen všech lidí u nás v České kotlině, ale prakticky každého člověka na planetě Zemi. Grafy, čísla a infografiky vypadají velmi zlověstně a leckdo by mohl dojít k názoru, že se blíží čas zúčtování. Možná ano. Osobně si ale myslím, že se zatím konec světa neblíží a že po fázi šoku přijde velmi brzy fáze frustrace z nutných omezení, které epidemii doprovází. Obavy o život chronicky nemocných lidí a lidí ve vyšším důchodovém věku jsou jistě na místě, stejně jako dílčí existenční obavy pramenící z utlumené ekonomiky. Tyto obavy však nemusí být zdrojem trudomyslnosti a pasivity. Právě trudomyslnost, spíše než cokoli jiného, činí život méně snesitelný než obvykle.

Člověk je společenský tvor a izolace způsobená karanténou s výjimkou zcela introvertních osobností není lidem ani trochu příjemná. Reakce mohou mít podobu deprese, úzkosti či agresivity.  Nezbylo toho mnoho, co můžeme dělat ale pořád tu nějaké možnosti jsou.

Současná karanténa umožňuje pobyt venku při dodržení několika opatření. Je třeba udržovat vzdálenost od dalších lidí alespoň 3 m, nosit roušku a po návratu si pečlivě umýt ruce. Pěší procházka jistě pomáhá, ale pokud je na frekventovaném místě, je možná trochu méně bezpečná a navíc se lidé svým vyhýbavým chováním mohou navzájem zúskostňovat.

Přesto pocit volného prostoru, slunce, vzduch, pohyb by si měl každý z nás při dodržení všech pravidel cíleně ordinovat. Když říkám cíleně ordinovat, míním tím, že u leckoho z nás je třeba překonat i nechuť k takovému podniku. Pozor, nechuť cokoli dělat je častým projevem pokročilé trudomyslnosti. O to více je třeba bojovat sám se sebou.

Co jiného byste čekali od Citybikes – vemte kolo či koloběžku a jděte se projet. Objevujte nové neznámé cesty, využijte toho, že je automobilová doprava na silnicích nižších tříd nyní minimální. Pokud to jde, jezděte na kole do práce. A až narazíte na místo daleko od lidí, kde slunce obzor zlatí, na chvíli si sundejte roušku a nadechněte se. Uleví se vám. Svět zůstal světem, jenom se teď trochu hroutí. Nic, co by se nedalo zvládnout.

A kdyby vám něco chybělo, mám pro vás pár tipů:

On-line prodej u Citybikes zůstává nepřerušen, rádi poradíme a vše s vámi probereme mailem (info@citybikes.cz) nebo po telefonu (+420-234 139 444).

Martin Říha
(Autor je absolventem katedry psychologie na FFUK a jednatelem společnosti Citybikes s.r.o.)

Diskusní fórum pro: "Jízdou na kole proti trudomyslnosti"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Phone Maps - Svět doslova na dlani

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu freytag & berndt Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

ReklamaPhoneMaps


Copyright 2007 - 2023 Cykloserver.cz |