Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Ochutnej Beskydy: Od singlu k Bezručovi

24.6.2016 07:11

Skvělý dětský park v těsném sousedství singltrailů v Bílé a výlet po stopách slezského barda Petra Bezruče vás čeká, pokud se vydáte na nenáročný okruh z údolí řeky Ostravice. Základnou nám bude rekreační obec Bílá, okres Frýdek-Místek.

Bookmark and Share

Kostel Sv. BedřichaAť už si dovezete do Bílé vlastní kola nebo budete chtít využít služeb půjčovny kol a elektrokol Sun Outdoor, můžete auto zanechat na rozlehlém parkovišti naproti Hotelu Bauer v centru obce. Před tím, než šlápnete poprvé do pedálů, nezapomeňte si udělat krátkou procházku (cca 300 m) jihozápadním směrem podél hlavní silnice. Stojí tam krásný dřevěný Kostel Sv. Bedřicha z 19. století, postavený dle severských vzorů.

 

Nyní máte několik možností před tím, než vyrazíte na výlet. Jste-li s menšími dětmi, můžete je "odložit" do dětského letního a lanového parku, který přiléhá k hotelu Bauer a sami vyrazit na protější kopec ochutnat SinglTrails Bílá. Jedná se o několik stezek pro horská kola, které vedou z vrchu Zbojnická (773 m n.m.) směrem dolů (mapa tras). Traily jsou různé obtížnosti a na jejich start se dostanete buďto stoupací fialovou trasou nebo můžete využít lanovky, která převáží kola a koloběžky zdama (ceník).

SingleTrails Bílá, foto: SKI Bílá

 

Jakmile se dostatečně vyřádíte na "gravity" trailech, můžete konečně vyrazit na výlet. Zpočátku se vydejte opatrně po hlavní silnici na sever po červené CT6176. Po pár metrech odbočte na cyklostezku vedoucí podél hlavní silnice. Ta vás dovede až k rozcestí Staré Hamry - Černá. Odsud doporučujeme jet raději po zelené TZ, která jde kousek souběžně se silnicí a cyklotrasou 461. Po chvíli ale odbočte vlevo po zelené a lesní silnici proti proudu Černé Ostravice. Cesta sice není značená jako cyklotrasa, ale jízda po ní je přijemnější než po značené CT6181 na opačném břehu říčky.

Profil trasy

 

Držte se silničky do té doby, než se spojí se vzpomínanou zelenou CT6181. Silnička pomalu stoupá a je ukryta v lese, což skýtá dostatek stínu v parném počasí. Cestou můžete vlevo zahlédnout pozůstatky splavovacích nádrží, tzv. klauzů, které se použivaly při dopravě vytěženého dřeva od 19. století. Od spojení s CT6181 vás čeká ostřejší stoupání, které vás dovede až na nejvyšší bod trasy - Bílý Kříž.

Horská chata Sulov, foto: autor

 

Zde můžete udělat první občerstvovací zastávku, v letních slunečných dnech je zdejší letní zahrádka obsypána cyklisty. V době před rozdělením Čech a Slovenska bývala tato osada významným centrem zimní turistiky se třemi velkými "zotavovnami ROH" a cvičnou sjezdovkou. Dnes zůstává v provozu jen zmíněná horská chata Sulov.

Bílý kříž, foto: autor

 

Kolem Bílého kříže pokračujte po žluté TZ a CT6181 směrem na Gruň. Pozor při klesání od rozcestníku Bílý kříž - rozc! Cesta je nově vysypaná jemnými kamínky a v zatáčkách byste mohli být nemile překvapeni. Proto raději opatrně. Můžete tu také v sezóně očekávat vyšší hustotu pěších turistů, buďte k nim ohleduplní :-)

Dřevěný Kostel Panny Marie, foto: autor

 

Cestou na Gruň se vám naskytnou nádherné výhledy na hřebeny Beskyd a na poměrně krátkém úseku minete několik pozoruhodných míst. Za zmínku určitě stojí "občerstvovačka" chata Švarná Hanka, dřevěný Kostel Panny Marie a rekonstruovaná Bezručova škola, která je využívána pro školní výlety. Celou dobu vás také bude provázet Naučná stezka Gruň - Bílý kříž s 12 zastaveními. Stezka s historicko přírodovědným zaměřením vede po jediném obydleném hřebeni Beskyd.

Horský hotel Charbulák, foto: autor

 

Posledním, avšak neopomenutelným, zajímavým místem výletu je horský hotel Charbulák. Nenechte si ujít ochutnávku místního bylinného likéru a vyhlášené borůvkové knedlíky. Hotel prošel v posledních letech rozsáhlu rekonstrukcí a tak můžete nyní posedět na velké zahrádce. Rozhodně se projděte interiérem restaurace s originální výzdobou spojenou s rodinou zakladatelů a osobou slezského básníka Petra Bezruče, který Gruň často navštěvoval a hostům zde zanechal báseň "Turistům na Gruni".
 
"Ty, jenž jsi přišel z doliny
tož od hamerské dědiny,
buď zdráv, se potěš pohledem
na Gruň náš šumný, jediný.
Den žij zde sladký, nevinný,
džbán žalu rozbij v střepiny,
neb život lidský teskný jest
a Gruň je jenom jediný!
A když se vrátíš v doliny,
nech mlád jsi, nech máš šediny,
na hory naše vzpomínej,
na Gruň náš šumný, jediný.
"

 

Řádně posilněni se můžete nyní vydat na závěrečný a nekonečný sjezd zpátky do Bílé. Od Charbuláku po silnici a CT6181 dolů a v první zatáčce uhněte vlevo po neznačené lesní asfaltce, která vás dovede zpět k rozcestníku Staré Hamry - Černá. Odsud se po známé cyklostezce dostanete zpět do výchozího bodu.

 

Dynamická mapa

 

Dynamickou mapu a profil i s důležitými body najdete v naší databázi výletů.

 

 

Tipy na služby a zajímavosti

 

Aleš Linhart

Diskusní fórum pro: "Ochutnej Beskydy: Od singlu k Bezručovi"

Názor Autor Datum a čas
RE: Ochutnej Beskydy... Miroslav Konvičný 24. 6. 2016, 07:58

Reklama

automobiloveDILY24.cz

Chytré
držáky mobilů na kolo
Quad Lock a FINN zakoupíte
v eshopu Kabelmanie.cz.
Tipy pro Vás

Phone Maps - Svět doslova na dlani
 
SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Locus - nejlepší mobilní aplikace s mapami SHOCart
 
FOR BIKES 2014 - veletrh cyklistiky Praha
 
Galaxy série 2013
 
Kolo pro život

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 Cykloserver.cz | | Tel.: (+420) 731 136 014

Design by OVX.cz