5. den MS v Lisabonu - junioři a ženy

15.10.2001 13:51

LISABON 13. října (ČTK) - Druhou zlatou medaili na světovém šampionátu silničních cyklistů v Lisabonu pro Ukrajinu vybojoval v závodě juniorů s hromadným startem Oleksander Kvašuk. Z českých závodníků skončil nejlépe Jan Kunta na 17. místě, o devět pozic za ním projel cílovou páskou František Raboň. Závod žen patřil reprezentantkám Litvy - Rase Polikeviciute a Editě Pucinskaite.

Druhou zlatou medaili na světovém šampionátu silničních cyklistů v Lisabonu pro Ukrajinu vybojoval v závodě juniorů s hromadným startem Oleksander Kvašuk. Po 121 kilometrech přijel do cíle s náskokem 1:07 minuty před pětičlennou skupinou, v níž byl nejrychlejší ve spurtu Niels Scheuneman z Nizozemska před Francouzem Mathieuem Pergetem. Z českých závodníků skončil nejlépe Jan Kunta na 17. místě, o devět pozic za ním projel cílovou páskou František Raboň.   Z pětice českých jezdců jezdili velmi aktivně v průběhu celého závodu Kunta, Raboň a Milan Běhunek, zatímco David Krejčí příliš vidět nebyl a Jan Bejlek doplatil na pád. V rozhodujících momentech, kdy se v nástupech v posledních dvou okruzích z deseti kol rozhodovalo o medailích, však nikdo ze svěřenců trenéra Svatopluka Henkeho nebyl.   V třetím kole ujela šestice jezdců, ale tento únik do cíle nevydržel. Přestože získala skupina náskok minutu a půl, v osmém kole jí ostatní dojeli. Naopak právě v závěru tohoto okruhu vyrazil dopředu Kvašuk, dojel si pro titul a napodobil svého krajana Popoviče ze závodu jezdců do 23 let. Do své sbírky po stříbru z časovky přidal druhý cenný kov. Za vítězem se postupně zformovala čtveřice pronásledovatelů Roy, Perget (oba Fr.), Nevels (Bel.), Lövkvist (Švéd) a jako poslední se dotáhl Scheuneman, který se nakonec radoval ze stříbra.   "Kluci jeli velmi dobře. Škoda pádu Bejlka, počítal jsem, že by i on měl být v přední skupině. Spokojen jsem s výkonem, jen spurt mohl být lepší, čímž by i výsledek výrazně zvedl celkovou spokojenost," řekl Svatopluk Henke. "Viděl jsem třiadvacítky a bylo mi jasné, že rozhodovat se bude v závěru, tam jsem však zaváhal," přidal se sebekriticky Raboň. Obávaná litevská reprezentace získala třetí mistrovský titul v silničním závodě žen za poslední čtyři roky. Tnetokrát to byla stříbrná medailistka z Lugana 96 Rasa Polikeviciute, která měla rychlejší nohy v krajanském sprintu s Editou Pucinskaite, mistryní světa z roku 1999 (Verona). Jeannie Longo-Ciprelli se musela spokojit s bronzem. výsledky junioři:  1. Oleksandr Kvachuk (Ukr)            2.58.43 (40.62 km/h)  2. Niels Scheuneman (Ned)                + 1.07  3. Mathieu Perget (Fra)    4. Sven Nevens (Bel)    5. Jérémy Roy (Fra)    6. Thomas Lovkvist (Swe)                + 1.08  7. Luca Conati (Ita)                    + 1.23  8. Jukka Vastaranta (Fin)    9. Marcus Burghardt (Ger)    10. Christoph Meschenmoser (Ger)    ...  ...  17. Jan Kunta (Cze)    26. Frantisek Rabon (Cze)   výsledky ženy:  1 Rasa Polikeviciute (Ltu)         3.12.05 (37.80 km/h)  2 Edita Pucinskaite (Ltu)    3 Jeannie Longo-Ciprelli (Fra)    4 Judith Arndt (Ger)                 + 0.06  5 Mirjam Melchers (Ned)    6 Nicole Brandli (Swi)    7 Susanne Ljungskog (Swe)    8 Diana Ziliute (Ltu)                + 1.33  9 Alessandra Cappellotto (Ita)    10 Susan Palmer (Can)

Diskusní fórum pro: "5. den MS v Lisabonu - junioři a ženy"