FREIRE stál potřetí na stupních vítězů

15.10.2001 15:54

LISABON 14. října (ČTK) - Závodem mužů na 254 km vyvrcholilo MS v silniční cyklistice v Lisabonu. Na stupni nejvyšším stanul již podruhé španělský cyklista Oscar Freire. Tomáš Konečný přijel do cíle ve vedoucí skupině a ve spurtu vybojoval deváté místo, které je největším úspěchem české cyklistiky od sjednocení amatérského a profesionálního pelotonu před šesti lety.

Španělský cyklista Oscar Freire dnes vyhrál na silničním mistrovství světa v Lisabonu závod kategorie elite s hromadným startem na 254 kilometrů. Freire, který se prosadil v závěrečném spurtu, vyhrál šampionát před dvěma lety a loni vybojoval bronz. Druhé místo obsadil Ital Paolo Bettini, třetí skončil Slovinec Andrej Hauptman.   Tomáš Konečný přijel do cíle ve vedoucí skupině a ve spurtu vybojoval deváté místo, které je největším úspěchem české cyklistiky od sjednocení amatérského a profesionálního pelotonu před šesti lety. Na letošní Vueltě vzdal pětadvacetiletý španělský cyklista Oscar Freire před patnáctou etapou kvůli naprostému vyčerpání. Vše si vynahradil o tři týdny později na mistrovství světa v Lisabonu, kde dnešním vítězstvím rozšířil v kategorii elite svou bilanci ze světových šampionátů na dvě zlaté a jednu bronzovou medaili.   "Rád bych se připravil na mistrovství světa, které se koná v Lisabonu už za měsíc," oznámil Freire po svém odstoupení z letošní Vuelty. "A navíc se mi vrátily bolesti v zádech," dodal vítěz dvou etap na loňské Vueltě. V ročníku 2001 dojel nejlépe na druhé pozici.   Když se stal v roce 1999, ještě jako jezdec španělského týmu Vitalicio Seguro, poprvé mistrem světa elitní kategorie, byla to opravdová výsledková bomba. Ve Veroně šlo ve vedoucí devítičlenné skupině do spurtu osm favoritů a s nimi jeden outsider, který teprve v sezóně 1998 prvně ochutnal profesionální chlebíček. A právě ten vystoupil na nejvyšší stupeň.   "Štěstí je slabé slovo, ještě teď nejsem schopen uvěřit tomu, že mi patří duhový trikot nejlepšího cyklisty světa," řekl tehdy vítěz na tiskové konferenci. Po čtyřech letech usedl jeho zásluhou španělský cyklista na světový trůn, v roce 1995 triumfoval Abraham Olano. Stalo se tak v závodu, jehož trať si vysloužila přízvisko pekelná.   Mladému závodníkovi se přes noc obrátil život doslova naruby. O své nové roli mezi jezdci se vyjádřil: "Učím se teď zcela jiné úloze v pelotonu. Zatímco dlouhé měsíce jsem byl jenom jedním z mnoha a moje jméno zůstávalo v anonymitě, od triumfu ve Veroně jsem středem pozornosti cyklistického světa." Šampiónův manažer to charakterizoval výstižně slovy o tom, že z tuctového vojáka se stal přes noc generál, což není snadné unést.   Nejlepší profesionál se stal doma idolem mladé generace, dostal se popularitou na úroveň hvězd koncertů. Pár hodin po vítězství ve Veroně mu byl doručen telegram od šéfů stáje Mapei s nabídkou na smlouvu. S přestupem do nejbohatšího profiklubu Freire váhal, a tak nakonec vše vyřešil jeho manažer: přesvědčil všechny zainteresované o tom, že má-li třiadvacetiletý jezdec jít výkonnostně vzhůru, musí do Itálie.   Oscar Freire Gomez se narodil 15. února 1976 ve španělském městě Torrelavega. V klukovských letech hrál fotbal v malém provinčním klubu Deportivo de Torrelavega, pak ho zlákal nejstarší z jeho čtyř bratrů Carlos do nově zřízené cyklistické školy. Postupně dostal šanci v amatérských klubech Rippolin a Banaka, ale nikdo z věhlasných cyklistických trenérů ve Španělsku mu nedával příliš nadějí k vyniknutí.   Teprve když v květnu 1997 vyhrál doma těžký závod Clasica Valenciaga, zaklepal na dveře šéf profistáje Vitalicio Seguro. V říjnu 1997 si Freire v San Sebastianu vyjel stříbrnou medaili z mistrovství světa do 23 let a podepsal nabízenou smlouvu.   Po nepříliš vydařené sezóně 1998, provázené zdravotními problémy, pak na mistrovství světa dokonale zaskočil všechny favority. Čest západního pelotonu na loňském šampionátu ve francouzském Plouay zachraňoval bronzem. výsledky:  1. Oscar Freire Gomez (Spa)          6.07.21 (40.504 km/h)  2. Paolo Bettini (Ita)    3. Andrej Hauptman (Slo)    4. Erik Dekker (Ned)    5. Erik Zabel (Ger)    6. Piotr Wadecki (Pol)    7. Giuliano Figueras (Ita)    8. Guennadi Mikhailov (Rus)    9. Tomas Konecny (Cze)    10. Beat Zberg (Swi)    ...    82. Jan Hruška   MEDAILOVÁ BILANCE MS: Zlato Stříbro Bronz Celkem Ukraine 2 1 1 4 Great Britain 2 1 - 3 Lithuania 1 1 1 3 Germany 1 1 - 2 France 1 - 2 3 Spain 1 - 1 2 Belgium 1 - - 1 USA 1 - - 1 Netherlands - 2 1 3 Italy - 2 - 2 Russia - 1 - 1 Switzerland - 1 - 1 Colombia - - 1 1 Poland - - 1 1 Slovenia - - 1 1 South Africa - - 1 1

Diskusní fórum pro: "FREIRE stál potřetí na stupních vítězů"