Alois Kaňkovskýhistoricky první mistr světa v omniu

30.3.2007 09:02

Český jezdec Alois Kaňkovský jasně vedl již před dvěma finálními závody historicky prvního omnia po 40 letech na šestidenních v Palma de Mallorca. Skončil pěkných devět bodů před druhým Argentincem Walterem Fernandem Perezem a třetím Američanem Charlesem Huffem. Ale nebylo to tak jednoduché.

Po časovce na 200 m s letmým startem, scratchi a stíhačce se omnium posunulo k závěru v bodovacích závodech na 15 km a časovce na 1 km. Bodovací závody probíhaly agresivně dle očekávání. Bělorus Lisuskij zvítězil v prvních dvou sprintech před Enricem Peruffem z Itálie a Francouzem Michelem D'Almeidou, ale než nadešel další sprint, kvarteto Perez, Karl-Christian König (Něm.), Daniel Kreuzfeldt (Dán.) a Jessie Sergent (Nový Zéland) proklouzlo do vedení a v tomto pořadí přeťalo cílovou čáru. Tímto tempem se dotáhli na ostatní a zajistili si tak čistých 20 bodů s nadějí na obsazení prvních čtyř pozic celkově. Kreutzfeldt vyhrál pátý sprint, ale Perezovo druhé a třetí místo ve čtvrtém a pátém stačilo na jeho celkové vítězství v disciplíně, před Sergentem a Kreutzfeldtem. Původně jasně vedoucí Kaňkovský byl v bodovačce až devátý, což jej stálo osmibodový náskok a skončil před posledním závodem na stejném počtu bodů a Argentincem. V poslední časovce opět zazářil vítěz dvoustovky D'Almeida a s časem 1:02:40 předstihl o dvě sekundy druhého Kaňkovského. Robert Slippens (Niz.) skončil třetí. Nicméně Perez dobojoval až na jedenáctém místě, což bylo víc než dost pro celkové vítězství Aloise Kaňkovského. "Mám z výsledku velkou radost", řekl reportérovi Cyclingnews.com. "Moje výkony ve scratchi a stíhačce (v obou byl druhý stejně jako v časovce na 1 km) byly pro celkový výsledek nejdůležitější". Omnium znamenalo pro zahajovací den velkou událost nejen co do počtu závodů, ale i spoustu intenzivní a vzrušující podívané. Všeobecně bylo uznáno, že tato znovuzavedená disciplína mistráku ještě přidá na atraktivitě. -ms-podle www.cyclingnews.comfoto: AFP

Diskusní fórum pro: "Alois Kaňkovskýhistoricky první mistr světa v omniu"