Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Pozor! Český systém značení cyklotras se změní

30.11.2010 10:01

V ČR vzniklo v posledních letech mnoho kilometrů nových cyklotras. Náš systém značení, navržený před 13 lety přestává korespondovat se stavem v terénu, neboť hlavní cyklistické koridory mnohdy vznikly mimo původně navržené hlavní cyklotrasy.

Bookmark and Share

V ČR by měly být v nejbližších letech také proznačeny transevropské dálkové EuroVelo trasy. Systém je třeba změnit, aby odpovídal současné situaci a požadavkům pro další vývoj. První pracovní poradu za účasti asi padesátky zástupců z regionů svolal koordinátor rozvoje cyklodopravy v ČR Jaroslav Martinek v půli listopadu. Zápis a pracovní podklady je možno si stáhnout na www.cyklostrategie.cz.


Dosud byl systém číslovaných cyklotras v ČR ve správě KČT, který také přiděloval čtyřciferná
čísla novým lokálním trasám. Mezinárodní a nadregionální trasy mají tak čísla jedno a dvojciferná, regionální trasy trojciferná, lokální pak čtyřciferná. Systém číslování dálkových a regionálních tras (jedno, dvoj a trojciferné) vytvořilo v roce 1997 CDV. „V současné době jsou hlavní cyklotrasy vedeny pořád v koridorech, které byly určené v roce 1997, to už není déle udržitelné,“ říká Jaroslav Martinek.


Reforma číselného označení tras v ČR musí proběhnout ve spolupráci s kraji a regiony. Bude nutné jít cestou minimálních nákladů, investice do směrového značení si mnohé regiony nemohou dovolit. Dále bude třeba vytvořit metodický pokyn, který zahrne systém značení EuroVelo, národní číselný systém včetně cyklotras označených logem, ale také třeba značení pro cyklisty ve městech. „Musíme reagovat na nové podmínky, a tak bych chtěl v příštím roce aktualizovat národní cyklostrategii a předložit ji ke schválení,“ uvedl Jaroslav Martinek. „Přitom budeme muset spolupracovat hlavně se zástupci regionů a krajů. Právě regiony změny nejvíce zasáhnou,“ dodal.

 

-red-

Diskusní fórum pro: "Pozor! Český systém značení cyklotras se změní"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |