Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

UrbanCyclers – fenomén pro chytré cyklisty a chytrá města

5.9.2016 06:56

Před pár měsíci se v nabídce aplikací pro chytré telefony objevila novinka jménem UrbanCyclers. Zbystřit by měli všichni, kdo rádi brázdí ulice svého města na dvou kolech i ti, kdo o tom jen uvažují.

Bookmark and Share

UrbanCyclers je skvělý pomocník jak pro ty, kdo se s kolem do města chystají poprvé a hledají optimální trasu, tak pro zkušené městské cyklo-matadory, kteří si chtějí jízdu trochu zpestřit a dozvědět se třeba, kolik dalších cyklistů jezdí po jejich trase a nebo jak jsou na tom v porovnání s jinými se svojí fyzičkou. Ano, aplikací všeho druhu, i konkrétně cyklonavigací, je dnes nespočet. UrbanCyclers jdou ale daleko za hranici toho, co se rozumí pod pojmem „chytrá aplikace“. Je to totiž celá platforma sofistikovaným způsobem pomáhající nejen městským cyklistům, ale také městům samotným a těm, kdo se podílejí na jejich rozvoji.

Trasa podle vašich představ


Základem UrbanCyclers je mobilní aplikace UrbanCyclers Navigator. Potřebujete se co nejrychleji dostat do práce, školy či na obchodní schůzku? Anebo si chcete užít romantickou cyklovyjížďku, v klidu se kochat a zdaleka se vyhnout stresu hlavních dopravních tepen? Aplikace pro vás najde na základě zadaných preferencí tu nejrychlejší, nejpříjemnější, anebo prostě tu nejpraktičtější trasu. Nejen, že vás odnaviguje až do cíle, ale ještě poradí, kde můžete kolo bezpečně zaparkovat .

 

V Navigatoru naleznete také informace o tom, kde v případě potřeby s kolem přesedlat na městskou hromadnou dopravu. V závěrečné fázi testování propojení UrbanCyclers s bike-sharingovými systémy. Například v Praze tak UrbanCyclers již brzy ukáží, kde jsou dostupná růžová Rekola a především jak se na nich nejlépe dostat do cíle. Aplikace optimalizuje trasy a mění je na základě aktuálních dat, takže včas upozorní na problematická místa na trase (překážky, stoupání, místa s vysokým provozem) a automaticky trasu přeplánuje. Data o problematických místech na trase sbírá také od samotných uživatelů aplikace.


UrbanCyclers pomáhá městům


Kromě unikátní navigace navíc platforma nabízí nástroje určené přímo pro městskou správu. UrbanCyclers Analyst například vyhodnocuje nasbírané údaje a identifikuje nedostatky v cyklistické infrastruktuře. Díky podnětům, které cyklisté do mapové aplikace vkládají, ale především na základě samotných dat o reálném pohybu cyklistů městem, může pak městská správa lépe plánovat nová opatření v cyklistické, ale i celkově dopravní infrastruktuře města. UrbanCyclers jsou schopní na základě analýzy sesbíraných dat například přesně určit, které městské části jsou z pohledu cyklisty izolované od těch sousedních, zvýrazní největší bariéry, a ukáže přesně, kudy by mělo vést případné propojení dosud vzájemně izolovaných částí.

 

Kromě detailních dat umožňujících do hloubky porozumět městskému cyklistickému ekosystému budou města moci již brzy využít propracovaný UrbanCyclers Campaigner. S jeho pomocí pak mohou svoje obyvatele efektivně motivovat k tomu, aby se po městě dopravovali co nejvíce na kole a v budoucnu i dalšími šetrnými způsoby dopravy . Campaigner městům umožní vytvořit si vlastní motivační kampaň s volitelným spektrem soutěží, služeb a informací. Magistrát hlavního města Prahy tak v současné době s pomocí UrbanCyclers přes kampaň Čistou stopou Prahou nabízí individuální vypracování cyklotrasy na míru. Přes UrbanCyclers si mohli načítat své trasy a šetrné kilometry do soutěže také účastníci letošní celorepublikové soutěže Do práce na kole.


Staňte se součástí cyklokomunity a bavte se


Vraťme se ale ještě na chvíli k tomu, co „apka“ nabízí běžným uživatelům – tj. městským cyklistům. Kromě propracovaného vyhledávače tras se v aplikaci začínají objevovat nové soutěžní a komunitní prvky. V tuto chvíli si můžete zaznamenávat své jízdy, sledovat jejich statistiky a na jejich základě bojovat o odznaky. Podle toho, jak často jezdíte, vám tak bude udělen odznaky od občasného jezdce až po messengera. Již v průběhu září ale budou soutěžní a komunitní prvky výrazně rozšířeny. Přibudou speciální odznaky pro jezdce, kteří jezdí pravidelně, jezdce, kteří na kole navštívili nejvíce míst nebo ty, kteří vyjeli nejvíce městských kopců. Ocenění budou i ti, kteří jezdí v dešti nebo v noci. Aplikace vám dále již brzy zobrazí, kolik lidí jezdí ve vašem městě, kolik je jich zrovna ve vaší čtvrti a zda právě na cestě, kterou se chystáte projet, není nějaká překážka anebo dopravní omezení. Vy sami můžete do aplikace zaznamenávat aktuální problémy, na které při jízdě narazíte.


A to je jen začátek


Aplikaci UrbanCyclers si za čtyři měsíce fungování na českém trhu nainstalovalo téměř 6 000 uživatelů, zaznamenali přes ní téměř půl milionu kilometrů a vyhledali s ní desítky tisíc tras. Ambice jeho tvůrců jsou ale mnohem vyšší. Kromě toho, že teprve nyní celý systém vylaďují do finální podoby a chtějí ho dostat mezi více tuzemských uživatelů, rozvíjí a testují aplikaci také v Berlíně a v blízké době hodlají nabídnout svoje služby také dalším evropským městům. „Máme špičkovou, světově unikátní technologii. Co se týče aplikace, tak jsme ale stále hodně na začátku – na základě zpětné vazby od našich uživatelů ladíme existující a přidáváme nové funkce. Krok za krokem tak naplňujeme naši vizi vytvořit unikátní platformu, která pomůže městům a jejich obyvatelům pohybovat se po městě zdravěji a šetrněji." říká vedoucí UrbanCyclers týmu Michal Jakob.

Team UrbanCyclers

Přehled UrbanCyclers (UC) funkcí

 

 • UC Navigator – najde optimální trasy podle individuálních preferencí (nejrychlejší, nejpříjemnější, nejpraktičtější) včetně kompletních informací o cyklistické infrastruktuře (cyklostezky, cyklopruhy, cykloservisy, cyklostojany...), napojení na hromadnou veřejnou dopravy a bike sharing.
 • UC Analyst – poskytuje data o pohybu cyklistů městem, na jejichž základě mohou zodpovědné autority lépe plánovat změny v cyklistické infrastruktuře i celkovém rozvoji města
 • UC Campaigner – umožňuje městům vybrat si vlastní spektrum motivačních nástrojů, jako je např. soutěž „Do práce na kole“, kterými bude motivovat svoje obyvatele, aby se po městě pohybovali udržitelnými mody dopravy
 • API/SDK – umožnuje využití funkcí UrbanCyclers v aplikacích třetích stran (např. v městském plánovači tras, specializovaných hardwarových cyklonavigací nebo v mobilních aplikacích bike sharingových sytémů)

V čem je aplikace UrbanCyclers lepší než jiné cyklonavigace?

 1. Má nejkvalitnější trasy:
  v porovnání s jinými českými i zahraničními navigacemi pro cyklisty se trasy navržené UC nejvíce shodují s tím, kudy reálně cyklisté ve městě jezdí. Trasy UC jsou totiž navrženy na základě sofistikovaného algoritmu pro tzv. behaviorální plánování tras. Tento algoritmus bere v úvahu jak data z mapových podkladů, tak informace o reálném pohybu cyklistů a znalost principů, podle kterých si cyklisté v reálu volí svojí trasu.
 2. Zahrnuje intermodalitu:
  tzn. poradí, kde s kolem v případě potřeby přeskočit na metro, tramvaj nebo vlak (nyní v režimu kolo se sebou, v budoucnu i v režimu bike+ride).
 3. Má Turn-by-turn navigaci a umí crowdsourcing:
  navigace specializovaná pro městkou cyklistiku s automatickým přeplánováním, nabídkou alternativních tras a upozorněním na problematická místa na trase (překážky, stoupání, místa s vysokým provozem). Data o problematických místech na trase sbírá také od samotných uživatelů aplikace.
 4. Je propojena s bike sharingovými systémy:
  umí vyhledat trasu dveře-dveře s využitím sdílených kol (zprovozněno bude v průběhu září).
 5. Nabízí spoustu praktických doplňkových dat:
  samozřejmostí je detailní cyklomapa s kompletními informacemi o cyklistické infrastruktuře (kde jsou cyklostezky, cyklopruhy, piktokoridory a cyklistické stojany), již brzy se můžete dozvědět také kudy, jak a kolik jiných městských cyklistů jezdí ve vašem městě, ve vaší čtvrti, po vaší trase atd.
 6. Je hravá a sociální:
  můžete v ní poměřovat síly s jinými cyklisty, počítat si kilometry i ušetřené emise, sbírat různé „odznáčky“ do svého profilu a v budoucnu v případě zájmu i komunikovat s jinými uživateli aplikace.

Prostě, není to zdaleka „jen cyklonavigace“!


Proč jsou UrbanCyclers sympatičtí


Platformu UrbanCyclers dalo dohromady skupina studentů a čerstvých absolventů ČVUT vedených Michalem Jakobem, původně docentem informatiky na ČVUT, dnes expertem zabývajícím se aplikacemi umělé inteligence v udržitelné dopravě. Už takto mladý tým byl schopen vymyslet službu světové úrovně, která má potenciál pomoci nejen českým, ale i zahraničním městům k tomu, aby byly udržitelnější a jejich obyvatelům se tam nejen lépe jezdilo na kolech i celkově lépe žilo.


Data jsou přísně anonymizovaná


S UrbanCyclers se rozhodně nemusíte bát, že by někdo mohl dohledat, kudy se právě Vy městem pohybujete. Data o zaznamenaných trasách jsou anonymizována a při nahrávání do systému se navíc upravují tak, aby bylo znemožněno z tras rekonstruovat přesné počátky a konce cest.


Více informací na: http://urbancyclers.cz/

Iva Nevečeřalová

Diskusní fórum pro: "UrbanCyclers – fenomén pro chytré cyklisty a chytrá města"

Názor Autor Datum a čas
RE: UrbanCyclers – f... Michal 22. 3. 2018, 07:28
RE: UrbanCyclers – f... Igor 5. 9. 2016, 09:14

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |