Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Jak šetrně vyčistit špinavé boty

18.4.2018 09:54

Čisté boty jsou něco jako naše vizitka. Pravidelné čištění bot je však důležitější pro životnost a dobrou funkčnost našich bot, než pro naše společenské postavení. Jenomže, jak vyčistit boty tak, abychom je nezničili? Stačí se podívat na materiál a pak zvolit vhodnou techniku.

Bookmark and Share


Začátek čištění příliš nezávisí na materiálu. Zašpiněné boty nejprve za sucha zbavíte těch největších nečistot a poté je otřete vlhkým hadříkem nebo houbičkou. Co už na materiálu závisí, jsou čisticí pěny či šampóny a druhy impregnace, které použijete.

Hladká useň
Useň je přírodní kůže, která je upravená pro výrobu rukavic a bot. Pokud máte boty z usně a chcete, aby vám dlouho vydržely, věnujte jim pravidelnou a důslednou péči. Nejprve je otřete hadříkem, pak naneste speciální krém a pořádně je naleštěte. Nezapomeňte na impregnaci, protože useň není voděodolná.

Lakovaná useň
Na lakovanou useň platí vlhký hadřík. Takže boty pěkně otřete, nechte vyschnout a pak je ošetřete speciálním přípravkem.

Nubuk a velur
Oba jsou ze stejného materiálu, jen se liší zpracováním. V obou případech se jedná o useň, jen Nubuk je useň broušená po líci a velur po rubu. Co se týká údržby, bude v obou případech totožná. S vodou na ně nechoďte, nemají ji v oblibě. Nejlépe uděláte, když se vyzbrojíte gumovým kartáčkem, kterým odstraníte nečistoty. Boty z těchto matriálů nekrémujte, ale přidejte na impregnaci, ta je pro ně velice důležitá, protože zvyšuje odolnost proti vodě i špíně. Jejich barvy můžete oživit pomocí speciálních bezbarvých nebo barevných sprejů.

Syntetické materiály
Pokud budeme hovořit o botách ze syntetického materiálu, budou nejčastěji vyrobeny z EKO kůže. Na její čištění stačí vlhký hadřík. Po čištění je nezapomeňte vysušit a použít impregnaci. V tomto případě si ohlídejte, že se jedná o impregnaci na syntetické materiály, nikoliv o impregnaci na useň.

Textil
Největší nečistoty, jako je bláto nechte zaschnout a poté vyčistěte kartáčkem. Pokud jsou boty hodně špinavé, použijte navlhčený hadřík. I když to k tomu svádí, ani textilní boty neperte v pračce. Mastné skvrny vám pomůže odstranit čistič na textil. Čisté a vysušené boty opět naimpregnujte, tentokrát impregnací na textil.

GORE-TEX
Nejčastěji používaný materiál pro nepromokavou obuv. Membrány z gore-texu samy o sobě údržbu nepotřebují. Ovšem s povrchovými materiály je to jinak. Používejte vlhký hadřík nebo kartáček. Dbejte na to, aby byly boty řádně vysušeny a pak je naimpregnujte. GORE-TEX je sice voděodolná membrána, ale na povrchu boty jsou použity jiné materiály, které by vodu propustit mohly.

Při sušení si dávejte pozor, aby nebyly přímo u zdroje tepla, to by mohlo poničit struktury a zničit jejich vlastnosti.

- inzerce -

Diskusní fórum pro: "Jak šetrně vyčistit špinavé boty"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |