Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Markéta Peggy Marvanová vyhrála extrémní závod horských kol Italy Divide 2018

11.5.2018 09:16

30. 4. ve 13 hodin 52 minut 12 vteřin dorazila Peggy spolu s Adamem Záviškou do cíle závodu Italy Divide v italském Torbole. Na trati strávili 4 dny, 17 hodin a 52 minut. Jako obvykle byla Peggy nejmladší účastnicí. Závod v ženské kategorii letos vyhrála, stala se historicky druhou ženou, která úspěšně dojela do cíle, navíc ženský rekord trati posunula o více jak 9 hodin.

Bookmark and Share

Italy Divide je závod horských kol vedoucí z Říma na sever do městečka Torbole ležícího u jezera Lago di Garda. Toto dobrodružství měřící přes 900 kilometrů s převýšením přibližně 16 000 metrů skrývá však ještě další kouzlo. Trať závodu spojuje historicky významná města Řím, Sienu, Florencii, Boloňu a Mantovu s horským prostředím. Závod je tak dokonalým spojením italské přírody i kultury. Jede se převážně po rychlých stěrkových cestách, na trati však nechybí ani několik náročných a technických pasáží.

Naučila jsem se usnout ve stoje se zacvaknutou jednou nohou. I čekání na projetí vlaku jsem efektivně prospala

 

Závod je striktně bez zabezpečení, tedy každý závodník se může spoléhat jen sám na sebe a využívat pouze veřejné služby (hotely, obchody). Nejsou určeny žádné etapy - závodníci jezdí každý den dle vlastních sil a odpočívají dle uvážení. Mohou jet společně, ale nesmí si nijak vzájemně pomáhat nebo sdílet výbavu. Plánovaná pomoc je zakázána. Časomíra běží nepřetržitě od startu do cíle. Závodníci jedou ve stylu bikepacking - na kole si vezou minimum výbavy na bivakování, opravu kola a jen tolik jídla a vody, které potřebují na cestu do dalšího města. Ti nejlepší jedou celou trasu nonstop a téměř nezastavují. Na cestu dlouhou 900 kilometrů si neberou skoro nic.

Peggy s Adamem při závodě naspali jen 9 hodin, poslední noc jen hodinu. Při zbývajících 150 km na trati nastoupali celkem 4 500 metrů. Trať totiž před cílem jede přes dva opravdu velké kopce. „Na prvním z nich jsme ve tři ráno chytli děsivou bouřku. Byla zima, silný protivítr, hustě pršelo a místy nás bičovaly kroupy,“ vzpomíná Adam. „Snažili jsme se co nejrychleji dostat z kopce dolů, abychom nezmrzli. Protivítr byl ale tak silný, že to nejelo ani z kopce. Déšť byl tak prudký, že nám po zádech stékal souvislý pramínek vody, který nám následně vytékal z nohavic. Prsty na nohou ani na rukou jsme zimou vůbec necítili. Asi tak hodinu jsme jeden na druhého nepromluvili, jen jsme šlapali, co to šlo, a hlavou se nám hnaly děsivé myšlenky. Když jsme ráno v šest sjeli do údolí a vesnice, která od sebe oddělovala ty dva kopce, byli jsme tak šťastní, že nám skoro nebyla zima,“ říká Peggy.

Svítání

 

„Když jsme se pak ohlédli zpátky na kopec a viděli na něm sluníčko, nechtělo se nám tomu věřit. Stačilo by, abychom na ten kopec přijeli o hodinu později, a vše by bylo o hodně příjemnější. Nám to ale vlastně v tu chvíli bylo jedno. Byli jsme rádi, že jsme celí, a usušili jsme se několikahodinovým šlapáním na druhý z kopců,“ dodává Adam. „Vlastně jsme ani nezáviděli ostatním závodníkům, kteří přečkali bouřku v ústraní před kopcem. Byli jsme totiž rádi, že už nás od cíle dělilo jen pár kilometrů.“ Oba se shodli, že tento jejich zážitek byl na italské trati tím nejsilnějším.

  

„V cíli se dostavuje euforie, pocit štěstí, radost a vlastně i trochu smutek, že italské dobrodružství začínající u Kolosea a končící u Gardského jezera už je u konce,“ s úsměvem přiznává Peggy, která se před pár dny vrátila do ČR.

 

Na trati mimo Peggy a Adama bylo několik dalších účastníků z Česka. Absolutní druhé místo na trati vybojoval ultrabiker Štěpán Stránský. Pavel Macháček přijel do cíle jako 7. Mezi dalšími českými účastníky pak byli Petr Novák, Václav Brož, Marek Biller, Tomáš Marek, Jakub Dvořák a další. Cíl pokořila i druhá české závodnice Zuzana Šimková.

Adam a Peggy jsou spokojeni se svým výsledkem a plánují další společné extrémní cesty a závody. Prvního července budou startovat na Trans Germany, což je 1600 km napříč Německem. Další přípravy pak směřují na květen příštího roku, kdy chtějí odstartovat na závodě napříč Amerikou dlouhým 8000 km.

Na trati byl 200 km dlouhý úsek, který byl úplně po rovině


Podobně odvážně se před rokem Peggy s Adamem pustili i do laponské výzvy Lapland Extreme Challenge za polárním kruhem, kterou pokořili jako první lidé na světě a dobyli Česku toto prvenství. Před Vánoci roku 2017 navíc tento mladý pár pokřtil svou knihu, První stopa, která popisuje zážitky a strasti z tohoto polárního dobrodružství.

Prostřednictvím svých výkonů se Peggy s Adamem zaměřují na motivaci a pomoc ostatním. Pořádají dobročinné sbírky i motivační přednášky a stojí u zrodu projektů, který mají za cíl pomáhat.

Finish

 

Markéta Peggy Marvanová

 

Diskusní fórum pro: "Markéta Peggy Marvanová vyhrála extrémní závod horských kol Italy Divide 2018"

Názor Autor Datum a čas
RE: Markéta Peggy Ma... Paw 12. 5. 2018, 12:54

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Odkazy

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Phone Maps - Svět doslova na dlani

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu freytag & berndt Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

ReklamaPhoneMaps


Copyright 2007 - 2022 Cykloserver.cz |