Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

První stopa na světě: přes 1025 km v -37 °C ledovým Laponskem

11.12.2017 15:32

Zajímá vás, jak se spí ve sněhu, kdy je zmrzlina za polárním kruhem lepší než salám a jak se nejlíp chodí po extrémně zasněženém Laponsku? To vše a mnohem víc se dočtete v knize První stopa od Markéty “Peggy” Marvanové (22). Mladá sportovkyně v ní vypráví, jak se svým přítelem Adamem Záviškou (23) pokořili - jako první na světě - náročnou výzvu Lapland Extreme Challenge.

Bookmark and Share

“Start i cíl je v Rovaniemi na polárním kruhu a jde se asi 450 kilometrů na sever, pak zpět na jih. Trasa není pevně daná, úkolem je projít 40 kontrolních bodů. Přitom na třetinu z nich nevede přístupová cesta, některé jsou uprostřed lesa, jiné na zamrzlých vodních plochách a další na sněhem zapadaných zmrzlých bažinách,” popisuje Peggy.

Limit na dokončení výzvy je třicet dní, ale Peggy s Adamem došli s rezervou dva a půl dne, a na trase za polárním kruhem tak strávili přesně 27 dní a 13 hodin. Sám organizátor jim dlouho nevěřil, však ani on neprošel trasu v kuse a kontrolní body vytyčoval na etapy, mnohdy v létě. Žádný jiný z vyzyvatelů nedošel dál než do třetiny.

Klíčem k úspěchu Peggy a Adama není až tak fyzička a silná vůle - ty konkurentům nechyběly - ale spíš nápaditě zvolená výbava. Závějemi se totiž prodírali na speciálních snowboardech, totiž splitboardech. Toto prkno je obdobou skialpinistických lyží - z kopce se na něm sjezduje, pod kopcem se rozdělí na dva kusy a jde se na něm podobně jako na běžkách. V Laponsku si sice moc nezasjezdovali, ale v tamním sněhu zafungovala velká plocha splitboardu lépe než běžky i sněžnice.

14. den: „Já si asi koupím zmrzlinu. Mám na ni hroznou chuť. Asi jak se oteplilo,” bezprostředně povídám a až následně mi dochází, jak divně to asi zní. Ale opravdu mám pocit, že je hrozné teplo. Dnes už totiž není ani -10, oteplilo se o více jak 20 stupňů. „Normálně na mě přišlo jaro!” Ukázka z knihy (pdf) »

Knihu První stopa Peggy s Adamem představí a pokřtí ve Skautském institutu (Staroměstské nám. 4/1) ve středu 13.12. 2017. Od 15:00 následuje v místní kavárně veřejná autogramiáda.

Kniha vás humorně poučí a doslova vtáhne do polárních mrazů i nitra duše jejich pokořitelů. S vlastnoručním podpisem Peggy a Adama se zároveň stane vskutku unikátním vánočním dárkem.

21. den: “Komunikace mezi námi začíná být obtížná. Vlivem únavy naše mentální pochody nabírají zpoždění. Nejsme schopni dělat ani dvě banální věci zároveň. Stačí, aby si jeden z nás třeba jen rovnal čepici nebo nandával čelovku, a rázem přestává v rozhovoru, protože je plně soustředěn na JEDNU danou činnost. Než tedy ten druhý odpoví na otázku, první už neví, na co se vlastně ptal….”

Ukázka z knihy (pdf) »
 

Markéta Peggy Marvanová

Diskusní fórum pro: "První stopa na světě: přes 1025 km v -37 °C ledovým Laponskem"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |