Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Iniciativa #nejsemprase opět vyzývá k aktivnímu úklidu

22.4.2021 08:32

Odchod zimy odhalil množství volně odhozených odpadků. Nejen v přírodě, ale i ve městech, parcích nebo na sídlištích, kam se lidé během nouzového stavu, způsobeného pandemií koronaviru, vydávali. Členové iniciativy #nejsemprase se tak připravují na přelomu dubna a května vyrazit do svého okolí a navázat na Den Země úklidem.

Bookmark and Share

A protože už v loňské sezóně se do sběrových akcí kampaně zapojily stovky fanoušků, obracejí se iniciátoři i na ně a od 30. dubna do 2. května vyhlašují další výzvu pod názvem „Máj lásky čas, ukliď v parku, označ nás!“.

Miloš Židík - iniciátor


Ve své druhé sezóně se chtějí iniciátoři #nejsemprase zaměřit nejen na odpadky v horách a lesích. Přicházející jaro odhalilo, že také ve městech a obcích leželo pod sněhem množství odpadků, které nenašly místo v kontejnerech a popelnicích. Den Země (pozn. 22.4.) je velikým milníkem a my bychom chtěli přírodě vrátit to, co nám dává. Řekli jsme si, že ještě před tím, než vyrazíme do hor a lesů, stojí za to uklidit své bezprostřední okolí. Do výzvy ’Máj lásky čas, ukliď v parku, označ nás!’ se tak může zapojit úplně kdokoliv a nemusí přitom vyrážet na žádnou túru. Stačí jen pytel na odpadky a rukavice. Pak samozřejmě ještě obejít dům nebo sídliště, vysbírat nepořádek a donést ho tam, kam patří, tedy nejlépe do barevných kontejnerů na tříděný odpad,“ vysvětlil jarní aktivitu iniciátor kampaně Miloš Židík#nejsemprase.


S iniciativou #nejsemprase se veřejnost seznámila koncem loňského června a od té doby kampaň zasáhla 1,3 milionu lidí v České republice a na Slovensku. A nejen je – iniciátoři uprostřed letních prázdnin zapůsobili i na zahraniční turisty, jejich „Desatero cool výletníka“ se dočkalo německé i polské verze. Sociální sítě projektu #nejsemprase získaly od června 8500 fanoušků, přes 3000 sdílení příspěvků a videa si prohlédlo víc než 500 tisíc lidí.


„Naše desatero nikomu nic nenařizuje. Hlavní je edukace novodobých výletníků, kteří nemají pod kůží pravidla, jako známé ’co si do přírody přineseš, to si zase odnes’. V loňském roce se nám povedlo vyčistit spoustu míst v české i slovenské přírodě a odvézt velkou kupu odpadků a nejrůznějších materiálů, které do ní nepatří. Letos budeme v iniciativě pokračovat a chceme opět ukázat, jak se chovat na horách i v městských parcích. Tak, abychom se do nich mohli s čistým svědomím znova vracet,“ přiblížil Židík.

Zuzana Smatanová - zpěvačka


Při příležitosti Dne Země podpořili myšlenky kampaně #nejsemprase osobnosti z kulturního a sportovního prostředí, kterým není osud naší přírody lhostejný. Přání Zemi vyjádřil i herec, scenárista a režisér Milan Šteindler. „Ročně vyprodukujeme na Zemi velkou hromadu plastového odpadu. Ta hromada je velká přibližně 100 milionů tun. Stojí za to s tím něco udělat a té naší planetě pořádně odlehčit,“ řekl filmař a divadelník.

„V našich domácnostech denně vyplýtváme stovky litrů vody. Přitom stačí jen trochu zkrátit sprchu nebo ji zastavit při čištění zubů. Zkrátka mysleme na to, že když každý z nás ušetří litr denně, naší Zemi to opravdu pomůže,“ připojila se olympijská medailistka v tenise Andrea Sestini Hlaváčková.

Hlavním partnerem iniciativy #nejsemprase je společnost Servisbal, oficiálním digitálním partnerem Advisio. Záštitu kampani daly Nadace ČEZ, Český svaz ochránců přírody, Klub českých turistů, Českomoravská federace nordic walking, Jihočeská centrála cestovního ruchu a Skaut.

Víc informací najdete na:

Štěpán Sedláček

Diskusní fórum pro: "Iniciativa #nejsemprase opět vyzývá k aktivnímu úklidu"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Související publikace

Žádné doporučené mapy

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Odkazy

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |