Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Jak si v klidu užít dovolenou?

8.10.2021 14:12

Vyrážíte na dovolenou třeba se svým novým kolem a hodláte si to užít po svém? Potom byste měli trochu plánovat, aby vaše dovolená proběhla podle vašich představ. V našem článku vám dáme některé tipy, na co byste měli na dovolené a ještě před samotnou cestou rozhodně myslet a nezapomenout. Určitě stojí za to si těch pár věcí zopakovat, než potom zbytečně hasit vzniklý problém dodatečně či na poslední chvíli.

Bookmark and Share

 

Zvolte dovolenou, která je ve vašich finančních možnostech

 

Často se lidé začínají stresovat ještě před tím, než si vezmou volno. Chcete pro svou rodinu to nejlepší, a tak zbytečně tlačíte na pilu. Finanční možnosti ale zkrátka nemáme každý stejné, a tak je dobré se nestresovat tím, že už samotná dovolená je pomalu na půjčku. Čím větší je rodina, tím je to samozřejmě horší. Dovolená ve dvou lidech bez závazků se plánuje ještě poměrně dobře, čtyřčlenná rodina už to bude mít vždy složitější.

 

Myslete na to, že na dovolené jde především o to si ji společně užít, že to nemusí být v tom největším luxusu a exotické destinaci. Ostatně pokud vyrážíte někam, kde si chcete vzít i kolo, často to bude autem po vlastní ose a rozhodně to nemusí být někam daleko.

 

Naplánujte si program

 

Pokud nejedete sami ale s někým nebo s rodinou, je důležité, abyste měli o dovolené stejnou představu. Pokud jeden bude druhého do něčeho nutit, je to vždy zdrojem konfliktů. Proto si ještě před cestou spolu promluvte o tom: 

  • Kde byste chtěli vyrazit
  • Co byste tam chtěli dělat

Jestli to bude například dovolená na kolech, což je zpravidla vyhledávaná a oblíbená aktivita pro mnoho lidí, tak jistě dopředu víte, kdo toho kolik zvládnete a na co se cítíte a na co už ne. Dovolená, i když je aktivní, musí být o duševním odpočinku, ale zároveň se určitě nechcete strhat.

 

Nezapomeňte na plánování programu. Vyhledejte si v daném místě vhodné cyklotrasy nebo turistické trasy. Je dobré střídat aktivity, abyste zase netrávili dovolenou jenom v sedle. Myslete na to, že na dovolené chce mít každý občas také chvíli pro sebe.

 

Sjednejte si cestovní pojištění

 

Pokud už víte kam vyrazit a jste natěšení na cestu, nezapomeňte na důležité povinnosti. Mezi ty patří také sjednání cestovního pojištění, což je dnes tou základní věcí. Pojištění do zahraničí je důležité z celé řady důvodů. Zejména vám dokáže pokrýt: 

  • Léčebné výlohy v souvislosti s nemocí
  • Ošetření po úrazu
  • Ztrátu nebo odcizení zavazadel
  • Storno zájezdu
  • Osobní odpovědnost

Základní pojištění vždy nabídne pokrytí léčebných výloh v souvislosti s nemocí. Myslete zde vždy logicky také na výši limitů. Je to však ten naprostý základ, který je dále vhodné rozšířit o připojištění. 

 

V takovém připojištění se potom může nacházet právě možnost pojistit se pro případ úrazu. Už na kole se vám může stát nepříjemný úraz, proto se vyplatí být na tyto situace připojištěn. Dvojnásob to platí pro případ, kdy chcete provozovat extrémní sporty.

 

Je dobré být také pojištěn na ztrátu nebo krádež zavazadel, což není nic neobvyklého. Pojistit se můžete také na storno zájezdu, pokud se chystáte s cestovní kanceláří a zájezd je vám z nějakých důvodů zrušen.

 

Smysl má také pojištění osobní odpovědnosti, které vám poskytne ochranu pokud třeba sami někomu způsobíte újmu. Například když se s někým srazíte na kole, může zde vzniknout snadno také újma na zdraví. Dobré pojištění osobní odpovědnosti kryje jak materiální újmu, tak finanční ztráty a právě rovněž újmu na zdraví.

 

 

Zabalte si vše důležité

 

Vždy si vzpomeňte na to, co by vám nemělo na dovolené chybět. Jsou věci důležitější až nezbytné a potom samozřejmě ty individuální a méně důležité dle charakteru vaší cesty. Mezi ty nezbytnosti patří: 

  • Doklady a letenky
  • Peníze a platební karty
  • Případná víza či potvrzení o očkování

U dokladů je podstatné abyste si zkontrolovali jejich platnost a to v dostatečném předstihu před dovolenou. Na poslední chvíli to řešit bude velmi komplikované a případně také zbytečně drahé. Pokud jedete do zahraničí a máte propadlý pas, tak ještě nemusí být nic ztraceno, protože v rámci Evropské unie si vystačíte i s občanským průkazem.

 

Určitě je vhodné mít u sebe také nějakou hotovost, ale ideálně rovněž také platební karty. Pokud máte více platebních karet a každou ještě od jiné karetní společnosti, je to potom ideální situace.

 

Do některých zemí mohou být potřebná také víza, případně povinné očkování. Destinace od destinace je to dnes také s podmínkami vstupu v souvislosti s covidem a navíc se to často mění, takže i na to pozor.

 

Příjemná může být i cesta

 

Jestliže vyrážíte někam letecky, tak to do značné míry nemáte ve svých rukou, ale i tak stačí všude být včas a uvidíte, že budete více v klidu. Pokud jedete po vlastní ose a třeba s vlastními koly, dělejte si dostatečné přestávky. Přenechejte řízení třeba také manželce nebo přítelkyni, nemusí to vše odřídit pouze jeden a už vůbec ne na jeden zátah. 

 

Nestresujte se

 

A v neposlední řadě, ať už se už chystáte na dovolenou v Česku nebo u moře, všimněte si právě toho slova dovolená. Je dobré se na dovolenou připravit a vše si promyslet, ale zbytečně se tím nestresujte. Pokud zapomenete opalovací krém, svět se opravdu nezboří, protože jej koupíte v prvním obchodě, na který narazíte a stejně je to s řadou jiných věcí.

 

Je to až k nevíře ale na dovolené často na to uvolnění zapomínáme a zbytečně si vyrábíme problémy, které vlastně neexistují. Proto naučte relaxovat sebe i svůj mozek, nemyslete na práci, ten týden nebo dva a vězte že i tři, to bez vás vydrží.

 

- inzerce - 

Diskusní fórum pro: "Jak si v klidu užít dovolenou?"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Související články

Žádné související články

Související publikace

Žádné doporučené mapy

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Odkazy

Žádné odkazy

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |