Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

UEC Evropský pohár v cyklokrosu Ostrava 2022: Cyklokros pod vysokou pecí

1.11.2022 10:40

Ostravským organizátorům a zástupcům Českého svazu cyklistiky se podařilo vyjednat pětiletý kontrakt s Evropskou cyklistickou unií UEC na pořádání Evropského poháru v cyklokrosu. Ten se bude v Ostravě konat vždy v předvánočním čase. Letos se dvoudenní podnikuskuteční 17. a 18. prosince v industriální lokalitě Dolních Vítkovic. Závody juniorů, juniorek, mužů do 23 let a žen do 23 let jsou zařazeny do kalendáře Mezinárodní cyklistické unie UCI v úrovni C2.

Bookmark and Share

„Cyklokros se ve světě posouvá do nových atraktivních lokací. I my proto pro pořádání mezinárodních závodů hledáme nové netradiční tratě. Areál Dolních Vítkovic je přesně to, co může naši disciplínu oživit a přilákat k ní nové závodníky i fanoušky,“ řekl Petr Balogh, předseda komise cyklokrosu Českého svazu cyklistiky. Právě prostřednictvím zasazení závodu do nevšedních prostor vítkovických železáren slibuje kvalitní sportovní výkony i atraktivní diváckou podívanou.

 

 

Evropský pohár je určen především závodníkům a závodnicím v kategoriích kadetů, kadetek, juniorů, juniorek a mužů i žen do 23 let. „Tak aby co nejširší pole mladých krosařů získalo možnost závodit v kvalitní mezinárodní konkurenci. Jejich ostravské závody jsou tedy zařazeny v kalendáři UCI na úrovni C2.To pro ně znamená možnost získat body do mezinárodního žebříčku i slušné prize money, na které by ve Světovém poháru v konkurenci belgických a holandských jezdců jen těžko dosáhli,“ vysvětlil ředitel závodu Miloš Židík. V Ostravě budou soutěžit také žáci a žákyně do 15 let nebo ženy a muži Masters a Elite. Tito již mimo úroveň C2.

„Cyklokrosový závod se bude v Ostravě konat druhým rokem a dá se říct, že ten minulý byl takovým zkušebním. Na základě zpětných reakcí závodníků, kteří si loňským závodem prošli, jsme dospěli jednoznačně k závěru, že v pořádání chceme pokračovat. A stala se taková náhoda, že jsem se jednoho dne procházel po Dolní oblasti a potkal jsem se s Janem Světlíkem, což je člověk, který má k Vítkovicím asi největší a nejbytostnější vztah.Ten mi řekl, že pokud budeme chtít dělat závod znova, rozhodně musíme projet jednou z hal. Díky tomu naše trať skutečně a naprosto unikátně prochází halou kolem vysoké pece číslo 4,“ popsal jednu z hlavních novinek stavitel trati Radovan Šťastný.

 

 

Cyklokrosová disciplína získává na své atraktivitě a popularitě díky stále se vyvíjejícímu trendu připravit závodníkovi originální trať s netradičními typy překážek a různorodostí povrchů. Na tříkilometrovém okruhu Evropského poháru se střídá hned sedm druhů povrchu. „Odstartujeme na dlažebních kostkách, přejíždíme asfalt, dostáváme se na hlínu a trávu, z ní postupně přes asfaltovou cestu a technické depo do písku. Poté na šotolinu, ze které závodníci vyjedou na dřevěný most. Jestli se tedy nepletu, tak máme snad všechno. Samozřejmě, pokud ještě nebude sníh a led. A to v prosinci být může. Z loňska zůstává podle mě asi nejstrmější schodiště v celé české kotlině. Myslím, že nic takového nikde jinde není. Skoro bych řekl, že je to něco na pomezí tobogánu, výtahu a schodiště,“ dodal s nadsázkou Radovan Šťastný

V loňském ukázkovém ročníku zvítězil táborský Jakub Ťoupalík, týmový kolega aktuálně nejlepšího českého jezdce Michaela Boroše a bratr bývalého juniorského světového šampiona Adama Ťoupalíka.

Televizní diváci budou mít možnost sledovat závody z Ostravy v přímých přenosech. „Podařilo se nám pro výrobu televizního přenosu navázat spolupráci s O2 Production, která má zkušenosti například z posledních dvou ročníků cyklistického etapového závodu Okolo Slovenska. O umístění na televizní kanály ještě jednáme,“ řekl ředitel závodu Miloš Židík.

Cyklokrosaři se za symbolické startovné mohou hlásit elektronickou formou na internetových stránkách https://cycling.sportsoft.cz/registrace/do 14. prosince.

Závod UEC Evropského poháru v cyklokrosu se uskuteční za podpory Moravskoslezského kraje, města Ostravy, HSF System, Českého svazu cyklistiky, UEC, AT Computers, Craft a Vavrys, Radioking, Bombus, Ha-vel, ARPEX Morava a Jiří Team Ostrava.

 

Kontakt pro média:

Štěpán Sedláček, sedlacek@sprmedia.eu, 608 827 900

www.cyklokrosostrava.cz

 

Foto: Jan Brychta, Cyklokros Ostrava

 

 

Související články

Žádné související články

Související publikace

Žádné doporučené mapy

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Odkazy

Žádné odkazy

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |