Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Prahu rozezní cyklistické zvonky

2.6.2023 10:39

Stovky lidí na jízdních kolech projedou v sobotu 3. června Prahoupři akci Světová cyklojízda a Cyklozvonění 2023. Připomenou si tak důležitost toho, co na českých silnicích citelně chybí– respekt, vzájemná ohleduplnost cyklistů a motoristů, a znalost dopravních pravidel. Oslavy Světového dne kola pak pokračují doprovodným programem v A-Parku Ledárny Braník. Návštěvníciakce budou mít šanci seznámit se jednak sprojektem Cyklovize2030, jehož cílem je bezpečná síť pro moderní prostředky osobní dopravy v České republice. Svoje aktivity týkající se bezpečnosti silničního provozu představí také BESIP.

Bookmark and Share

 

Zvrátit všeobecně přijímaný trend negativního postoje vůči cyklistům se pokusí stovky lidí při akci Světová cyklojízda a Cyklozvonění 2023. Řada účastníků se k jízdě připojí mimo jiné proto, aby upozornili na nedostatky cyklistické sítě. „Nyní jsoustezkyčasto nespojité a přerušované. Proto je v plánu také výstavba dalších oddělených cyklostezek a jejich propojení s již existujícími trasami napříč městem,“ říká Zdeněk Hřib, první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy, který převzal záštitu nad akcí. A vzápětí dodává:„Město tak reaguje na nárůst cyklistického provozu na základě dat, která dlouhodobě pečlivě monitorujeme ve spolupráci s naší společností Operátor ICT a která nám pomáhají s plánováním rozvoje městské cykloinfrastruktury.“

 

Cyklovize 2030 se představuje

„Jak ukázaly zkušenosti ze zahraničí i z českých měst, bezpečná dopravní síť pro cyklisty musí splňovat pět jednoduchých principů, na nichž je postavená kvalitní infrastruktura. Je to propojenost, přímost, pocitbezpečí, pohodlí a přitažlivost,“ říká Jaroslav Martinek, národnícyklookordinátor a nositel projektu Cyklovize 2030. Projekt má přispět ktomu, aby se v České republice dopravní síť budovala a fungovala podobně, jako je to uželeznic a silnic.

 

Principy budování dopravní sítě pro cyklisty

„Všichni ty principy známe, ale v praxi často nefungují. Musíme si říct, co vlastně chceme. Proto Cyklovize 2030 přichází s definováním rizik a problémů, která jsou spojená s výstavbou bezpečné dopravní sítě pro cyklisty. Ta jsou definována na základě praxe měst a krajů v České republice s výstavbou cyklostezek. Pokud se budeme chtít podívat pravdě do očí, tak až tehdy se nám podaří vybudovat bezpečnou dopravní síť pro cyklisty. Plány jsou, ale ... “ doplňuje Jaroslav Martinek. K této myšlence se připojují všechny kraje.

 

Dám respekt

„Cyklistů v silničním provozu přibývá, ať už jde o sport či dopravu po městě a cyklistika je stále více celoroční aktivitou. Jde o pozitivní trend, který vyžaduje rozvoj bezpečné cyklistické infrastruktury – především cyklostezek, vzájemnou ohleduplnost mezi cyklisty a motoristy a také znalost pravidel silničního provozu. Jak ukázal nedávný průzkum, mnoho řidičů nezná pravidla pro míjení cyklistů ve vozovce s cyklistickým pruhem ani bez něho,“ připomíná vedoucí oddělení BESIP Ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

BESIP se bezpečnosti cyklistů aktuálně věnuje ve dvou preventivních projektech. Kampaň Dám respekt, která začala v loňském roce ve spolupráci s iniciativou cyklisty Romana Kreuzigera, pokračuje letos kontaktními akcemi po celé ČR. Podporuje větší ohleduplnost mezi motoristy a cyklisty a obě skupiny informuje o pravidlech a zásadách bezpečné jízdy.Během sezony proběhne 50 akcí, nejčastěji na cyklostezkách či jiných místech se zvýšeným pohybem cyklistů.Návštěvníci akce se na nich tak budou moci potkat i s proškoleným týmem odborníků právě na stánku BESIP. Připraveny pro ně budou interaktivní kvízy z bezpečnosti silničního provozu, seznámení s nejčastějšími rizikovými situacemi a tipy, jak jim předcházet.

Hlavní trasa Světové cyklojízdy startuje 3. 6. 2023 ve 13:00 z holešovického Výstaviště, pelotony Cyklozvonění vyrážejí mezi 12. a 14. hodinou z jednotlivých městských částí. Oslavy Světového dne kola pak pokračují doprovodným programem v A-Parku Ledárny Braník. Akci pořádají spolky AutoMat a NaKole, spolupořádá Informační centrum OSN v Praze. Cyklojízdy se zúčastní také zástupci řady ambasád, včetně nizozemského a norského velvyslance a irské velvyslankyně.

 

 

O projektu Cyklovize 2030

Cyklistická doprava zažívá v České republice boom. Dopravní síť pro cyklisty je však u nás nespojitá, a během cesty jsou tak její uživatelé vystaveni nebezpečným situacím, kdy je cyklotrasa přivede na rušnou silnici I. nebo II. třídy nebo stezka náhle končí bez pokračování. Cyklovize 2030 je vize bezpečné dopravní sítě pro moderní prostředky individuální dopravy v České republice. Projekt má přispět k tomu, aby se síť budovala a fungovala podobně, jako je tomu u železnice nebo silnic. Projekt Cyklovize 2030 – bezpečnější cyklistická infrastruktura je podporován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.Více informací:http://www.stavbycyklo.cz/ www.cyklovize2030.cz.

 

O fondu zábrany škod

Fond zábrany škod je zřízen zákonem č. 168/1999 Sb. a věcně ho spravuje Česká kancelář pojistitelů, profesní organizace pojišťoven, které jsou oprávněny na území České republiky provozovat pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (povinné ručení). Tyto pojišťovny do fondu zábrany škod odvádějí ročně 3 % z přijatého pojistného z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Prostředky z fondu jsou rozdělovány mezi základní složky IZS, tedy hasiče, policisty, záchranáře a ostatní složky IZS a subjekty realizující projekty vedoucí ke zvýšení bezpečnosti na silnicích a programy prevence v oblasti škod z provozu vozidel. Více informací: www.fondzabranyskod.cz.

 

 

Související články

Žádné související články

Související publikace

Žádné doporučené mapy

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Odkazy

Žádné odkazy

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |