Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Jízda na kole patří k oblíbeným letním aktivitám. Co nám může výlet pokazit? Jak tomu předejít?

13.6.2023 14:13

Cyklistika patří k nejoblíbenějším a zároveň k nejčastěji provozovaným sportům v ČR vůbec. Často se jedná o rekreační jízdy a výlety, s nimi však přibývá také množství úrazů, protože mnoho cyklistů nerespektuje pravidla jízdy a nemá osvojeny základy bezpečnosti. Znepříjemnit výlet může ale také i zdánlivá maličkost, jako je namožený sval.

Bookmark and Share

Opomenutá povinná výbava

Ať už vyrážíte na kole po silnici nebo cyklostezce, nezapomeňte u jízdního kola zkontrolovat, zda má všechny prvky z povinné výbavy. Do té patří odrazky (přední, zadní, na obou kolech i na pedálech), přední a zadní brzdy, světla (přední bílé a zadní červené za snížené viditelnosti) a zaslepené ostré hrany řídítek či dalších částí kol. Mezi doporučené vybavení, které se může na cestách hodit, patří v první řadě zvonek. Dále je to kryt na řetěz, blatníky, nářadí, pumpička, náhradní duše a další reflexní prvky, které především v případě jízdy ve večerních a nočních hodinách snižují riziko střetu s automobilem. Reflexní prvky pak umožňují vidět řidičům cyklistu až na 200 metrů.

 

Chybějící přilba

V ČR je povinnost při jízdě na kole nosit helmu pouze pro děti mladší 18 let. Cyklistická přilba však dokáže snížit riziko úrazu hlavy až u 85 % případů poranění, a téměř u 90 % poranění mozku. Cyklisté bez přilby tak podstupují téměř 20x vyšší riziko smrti v případě úrazu. Pamatujte proto na její nošení i v dospělém věku. Helma by měla chránit hlavu po celém jejím obvodu, často chrání i oblast uší a brady. Někteří výrobci také vyrábí speciálně tvarované helmy, které více chrání hlavu v její zadní části. Důležité také je, aby helma na hlavě dobře a pevně seděla. Jenom tak totiž může účinně hlavu ochránit.

 

Namožení či natažení svalu

Nejčastějšími úrazy na kole jsou zejména lehčí zranění, jako jsou odřeniny, tržné rány, drobnější oděrky nebo namožení svalu. I taková věc může znepříjemnit či úplně zkazit výlet. Jak se namožení, natažení či natržení svalu vyhnout?

 

Správné nastavení jízdního kola:

Ujistěte se, že máte správně nastavenou výšku sedla a řídítek. Nesprávné nastavení může vést k nevhodnému držení těla a nadměrnému namáhání určitých svalových skupin.

Ideální výška sedla je taková, které umožňuje pohyb kolene pod úhlem 25-35° s pedálem v nejnižší pozici. Cyklisté často upřednostňují nižší sezení, protože se jim zdá pohodlnější. Delší jízda je však přesvědčí o omylu. V krajních případech může vést ke zranění čtyřhlavého stehenního svalu, kolenní šlachy a ohýbačů boků.

 

Správná technika jízdy:

Při jízdě na kole se snažte udržovat správnou techniku, což zahrnuje držení těla ve správné poloze a rovnoměrné používání svalů. Nepřetěžujte žádnou konkrétní svalovou skupinu nebo klouby. Při dlouhých jízdách se často střídejte mezi různými polohami na kole a pravidelně protahujte svaly.

 

Postupný nárůst intenzity:

Pokud s jízdou na kole začínáte nebo se vracíte po delší přestávce, postupujte postupně a nezatěžujte svaly příliš rychle. Dejte tělu čas na adaptaci a posilování svalů postupně.

 

Rovnoměrné zatěžování svalů:

Snažte se také rovnoměrně rozložit zatížení. Pokud zjistíte, že máte tendenci zatěžovat určitou svalovou skupinu nebo jen jednu nohu, pokuste se upravit svou techniku a vyvážit zatížení.

 

Protahování a posilování svalů:

Před jízdou si udělejte čas na protažení a zahřátí svalů. Po jízdě pak svaly protáhněte, abyste uvolnili napětí a pomohli jim se zotavit. Mimo jízdu na kole také zahrnujte do svého cvičebního režimu posilování svalů, aby byly vaše svaly silné a odolné proti poraněním.

 

Pokud dojde k namožení nebo natažení svalu, co s tím?

Když si při jízdě na kole přivodíte svalové zranění, je důležité naslouchat svému tělu a přijmout vhodná opatření pro rychlejší zotavení a minimalizaci dalšího poškození. Zde je několik kroků, které můžete podniknout:

Zastavte a odpočiňte si: Pokud vás při jízdě na kole začne sval bolet, zastavte a dejte svalu čas na odpočinek. Přerušení aktivity je důležité, abyste minimalizovali další zatížení a poškození svalu.

Aplikujte led: Ledování postižené oblasti je účinnou metodou pro redukci otoku a bolesti. Použijte ledový obklad nebo zabalte led do ručníku a ponechte ho na postižené oblasti po dobu 15-20 minut. Tento postup opakujte několikrát denně během prvních 48 hodin po zranění.

Aplikujte hořčíkový krém: Led není v letní přírodě zrovna běžnou záležitostí. Účinným řešením pak může být rychlé použití hořčíkového krému. MGcream, který je k dostání v malé lehké 50 ml lahvičce a snadno jej přibalíte do batůžku či ledvinky, účinkuje okamžitě přímo v místě potřeby. Takže po aplikaci například na lýtko funguje ihned. Tento produkt využívají a doporučují také fyzioterapeuti a maséři.

Stlačování a zvedání: Použijte elastický obvaz nebo kompresní obvaz k mírnému stlačení postižené oblasti. Toto pomáhá snižovat otok a stabilizovat sval. Dbejte však na to, aby komprese nebyla příliš těsná a neomezovala prokrvení.

Využijte odpočinku a protahování: Při zotavování se vyvarujte zatěžování postiženého svalu. Dávejte mu dostatek času na hojení a zotavení. Počkejte, až se bolest a otok sníží, než se pokusíte o jakoukoli aktivitu, která by mohla způsobit další poškození svalu. Když se cítíte lépe, můžete začít pomalu provádět jemné protahování a posilovací cviky postiženého svalu.

Konzultujte u lékaře nebo fyzioterapeuta: Pokud máte vážnější zranění nebo příznaky přetrvávají déle než několik dní, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Lékař nebo fyzioterapeut vám mohou poskytnout vhodné lékařské rady a terapii pro zotavení.

 

Související články

Žádné související články

Související publikace

Žádné doporučené mapy

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Odkazy

Žádné odkazy

Reklama



Tipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama





Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |