Česká verze English version
Cykloserver.cz

105 - KRUŠNÉ HORY, CHOMUTOVSKO

Cykloturistická mapa 1 : 60 000. Nejen zakreslené značené cyklotrasy, ale také hustá síť doporučených cyklotras, klasifikovaných podle povrchu a jízdní obtížnosti. Tipy na výlety s výškovými profily tratí, kilometráží a návazností na turistické značky a značené cyklostezky. Chomutov, Kadaň, Kláštěrec nad Ohří, Jáchymov, Vejprty, Nechranice, Jirkov.


Název: 105 - KRUŠNÉ HORY, CHOMUTOVSKO
Autor: SHOCart, spol. s r. o.
Vydavatel: SHOCart, spol. s r. o.
Orientační cena: 119,- Kč
Odkaz: http://www.shocart.cz

Bookmark and Share

KRUŠNÉ HORY - Chomutovsko cykloturistická mapa, 1 : 60 000 Pohoří Krušných hor je páteří celého regionu. Táhnou se v délce 130 km od jihozápadu k severovýchodu a po jejich hřebeni již více než tisíc let probíhá státní hranice. Na německou stranu klesají pozvolně, do vnitrozemí padají prudkým svahem. Často bývají přirovnávány k hradbě, která odedávna chrání Čechy ze severozápadu. Geologický vývoj Krušných hor trvá již od prvohor, kdy byly pouze nevysokým pohořím. Nynější podoba vznikla ve třetihorách poklesem podkrušnohorských pánví podél Krušnohorského zlomu. Svahy i hřeben Krušných hor jsou většinou pokryty jehličnatými lesy, které byly narušeny imisemi z podkrušnohorských tepelných elektráren. Ve vrcholových partiích se nacházejí četná rašeliniště s porosty borovice blatky. Celé území má bohatou historii. První osady v Podkrušnohoří vznikaly postupně ve 12. a 13. století. V polovině 15. století začíná mohutná vlna hornické činnosti, zaměřená převážně na těžbu stříbra a cínu. V dobývání těchto rud přesáhlo Krušnohoří svým významem hranice našeho státu. Těžily se i další kovy - měď, olovo a železo, ale ty nehrály až takovou úlohu. V 16. století byla celá oblast horním ekonomickým rajónem s 24 lokalitami městského charakteru, z nichž některé, např. Jáchymov, zazářily na krátkou dobu jako velkoměsta své doby. V 17. století nastal postupný pokles těžby a k úpadku oblasti přispěla třicetiletá válka a následná tvrdá rekatolizace a odchod protestantů do sousedního Saska. Po ústupu dolování se prosadila řada výrobních odvětví charakteristických pro 17. a 18. století, jako např. výroba vitriolu, paličkování krajek, výroba knoflíků, korálků, dřevěných předmětů a hudebních nástrojů. Oživení kraje nastává koncem 19. století po vybudování železnice. Smutnou stránkou historie je po 2. světové válce vysídlení pohraničí a těžba uranu politickými vězni v 50. letech. V současné době zažívá celá oblast opět vzestup. Byly otevřeny nové hraniční přechody, rozvíjí se letní i zimní turistika. Zvláště jízda na kole je jedním z příjemných způsobů, jak poznat tento zajímavý kraj. Nová mapa nabízí nejen zakreslené značené cyklotrasy, ale také hustou síť doporučených cyklotras, klasifikovaných podle povrchu a jízdní obtížnosti. Na opačné straně najdete tipy na výlety s výškovými profily tratí, kilometráží a návazností na turistické značky a značené cyklostezky. Najdete zde také spoustu důležitých informací nejen pro cyklisty. Mapu je možno za zvýhodněnou cenu 89,- Kč zakoupit  na www.e-mapy.cz.


ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |