Česká verze English version
Cykloserver.cz

148 - OPAVSKO

Cykloturistická mapa 1 : 60 000. Nejen zakreslené značené cyklotrasy, ale také hustá síť doporučených cyklotras, klasifikovaných podle povrchu a jízdní obtížnosti. Tipy na výlety s výškovými profily tratí, kilometráží a návazností na turistické značky a značené cyklostezky. Opava, Bruntál, Moravský Beroun, Fulnek, Horní Benešov, Slezská Harta, Moravice.


Název: 148 - OPAVSKO
Autor: SHOCart, spol. s r. o.
Vydavatel: SHOCart, spol. s r. o.
Orientační cena: 119,- Kč
Odkaz: http://www.shocart.cz

Bookmark and Share

OPAVSKO cykloturistická mapa, 1 : 60 000 Opavsko je kraj malebné přírody i významných historických památek, který zatím stále ještě čeká na své plné turistické docenění. V historii hrál významnou úlohu v česko-polských vztazích, zejména poté, co se v r. 1318 stal samostatným knížectvím, zpočátku ovládaným boční větví Přemyslovců. Přestože šlo o území původně moravské, stalo se postupem času součástí Slezska. Stejně jako Moravu jej v 15. stol. těžce postihly česko-uherské války a v 17. stol. události války třicetileté, kdy bylo na čas obsazeno Dány a později Švédy. Jeho přirozené centrum – město Opava – se po rozdělení Slezska v r. 1742 stalo centrem a také sídlem zemských úřadů, tzv. rakouského Slezska, tedy části, která zůstala zachována zemím koruny české. Horopisně spadá větší část popisované oblasti do Nízkého Jeseníku. Najdeme tu i nejvyšší vrchol tohoto pohoří – Slunečnou (800 m n.m.). Pouze menší rovinatější část při státní hranici náleží Opavské pahorkatině a malý cípek na jv Moravské bráně. Pozoruhodností jsou některé sopečné vrchy jižně a jihozápadně od Bruntálu, z nichž Velký Roudný je naší nejlépe zachovanou sopkou vůbec. Osou popisované oblasti je řeka Moravice, která na svém středním toku vytváří romantické, výrazně zahloubené údolí, častý cíl turistických výletů. Na Moravici leží i významné přehrady Slezská Harta a Kružberk. Severní oblast při státní hranici odvodňuje řeka Opava. Jen okrajově sem zasahuje tok největší severomoravské řeky Odry. Na své si tu jistě přijdou i milovníci památek. Kromě Opavy patří k nejatraktivnějším a také nejnavštěvovanějším zámek (původně hrad) v Hradci nad Moravicí, zámky v Bruntále, Raduni, Kravařích a také arboretum Nový Dvůr, romantici jistě ocení i rozsáhlé zříceniny hradu Vikštejna. Oblast je poměrně bohatá i na technické památky, z nichž vynikají četné větrné mlýny, např. v Litultovicích-Cholticích. Nová mapa nabízí nejen zakreslené značené cyklotrasy, ale také hustou síť doporučených cyklotras, klasifikovaných podle povrchu a jízdní obtížnosti. Na opačné straně najdete tipy na výlety s výškovými profily tratí, kilometráží a návazností na turistické značky a značené cyklostezky. Najdete zde také spoustu důležitých informací nejen pro cyklisty.Mapu je možno za zvýhodněnou cenu 89,- Kč zakoupit  na www.e-mapy.cz.


ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |