Česká verze English version
Cykloserver.cz

Cestami Trollů

cykloknihy_cestami_trollu.jpg

Autor podrobně a poutavě zaznamenal výsledek více než desetiletého důkladného objevování Norska v sedle bicyklu. Kniha se tak stává netradičním cyklistickým průvodcem, okořeněným zajímavými příhodami přímých účastníků společných výprav.


Název: Cestami Trollů
Autor: Radovan Kunc
Vydavatel: Cykloknihy, s.r.o.
Orientační cena: 299,- Kč
Rok vydání: 2006
Odkaz: http://www.cykloknihy.cz

Bookmark and Share

Norsko pro cyklisty jako stvořené Norsko je zemí, která si díky své divoké a nespoutané kráse snadno získá srdce svých návštěvníků a jeho řídce osídlené území je doslova poseto přírodními klenoty. Za svoji krásu vděčí skandinávskému pevninskému ledovci, který po svém ústupu na konci poslední doby ledové po sobě zanechal nádherně modelovanou krajinu. Zůstala po něm hluboká údolí s příkrými svahy a širokým dnem, fjordy, zařezávající se daleko do pevniny, nesčetná jezera a jezírka, ostře řezané horské masivy a náhorní planiny, pokryté jenom kamením, trávou a lišejníky. Ledovec však nezmizel docela a v současné době pokrývá vrcholky hor v západních a severních oblastech Norska v podobě ledovcových čapek, z nichž ledová masa stéká mohutnými splazy do okolních údolí. Bohatá zimní nadílka sněhu nejenže zásobuje ledovce novými příděly, ale v době tání na jaře a v létě napájí tisíce potoků a řek. Tyto vodní spousty si pak razí cestu k moři peřejemi a vodopády, z nichž mnohé padají stovky metrů hluboko.Vzhledem k drsným klimatickým podmínkám bylo Norsko osídleno pouze na pobřeží a ve vnitrozemských údolích. Rozsáhlá pohoří a vysoké horské hřebeny způsobily, že jednotlivé oblasti zůstaly poměrně dlouho od sebe izolovány. Lidé se do okolních hor neodvažovali nejen pro jejich nehostinnost, ale také kvůli obavám z bájných obrů Trollů, kteří měli pusté hory obývat. Potřeby obyvatel údolí však byly silnější než obavy z nadpřirozených bytostí a lidé se začali nejprve vydávat do hor za zvěří a později i farmařit. Řemeslníci a kupci zdolávali hory a náhorní plošiny se svým zbožím, které nosili na trhy do sousedních údolí. Postupem času se horské stezky upravovaly a přestavovaly tak, aby po nich mohly jezdit vozy. V současné době sice tyto cesty ztratily svůj původní hospodářský význam, ale staly se ideálním místem pro horskou cyklistiku. Návštěvníci se tak dostanou do míst, kde mohou nerušeně obdivovat divy panenské přírody a vnímat obrovský volný prostor, který se okolo nich rozprostírá. Tak tedy sedněte na kolo, přibalte foťák, plavky i větrovku a vydejte se s Radovanem Kuncem na sever.Radovan Kunc se narodil v roce 1955. Po studiích na Českém vysokém učení technickém v Praze pracoval deset let jako elektrotechnický inženýr a v polovině devadesátých let založil vlastní cestovní kancelář, se kterou se zaměřil na cykloturistické poznávání Skandinávie a amerického jihozápadu. Pořádá také zimní výpravy do severního Laponska.


ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |