Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Co je nového v Cyklotrasách 2.13?

26.9.2008 08:39

S podzimem přichází na trh nová verze Cyklotras 2.13, aplikace pro plánování a evidenci výletů na kole. Kromě plného pokrytí českého území přináší nová verze zejména zobrazování GPS záznamů, jednodušší úpravy mapy nebo informační bubliny u výškového profilu trasy.

Bookmark and Share

Vydali jsme poslední chybějící mapu „Lužické hory – Českolipsko“. Software Cyklotrasy nyní pokrývá sedmdesáti cyklomapami území celého Česka. Nadále budeme pracovat na doplňování a zpřesňování jednotlivých map, zejména budou přibývat cesty vhodné pro horská kola. Aktualizace jednotlivých map mají naši uživatelé přístupné zdarma, z webu www.cyklotrasy.info.

 

V nové verzi 2.13 přibyla funkce GPS záznamy. Ta dovoluje otevírat soubory s příponou GPX a zobrazovat v nich uložené stopy (tracks), trasy (routes) nebo body (waypoints). Všechny tyto záznamy jsou zvýrazněny v mapě, použitá barva a síla vyznačení se dá nastavit. Je možno otevírat více souborů GPX najednou a vyznačit tak třeba v mapě všechny stopy, která majitel GPSky kdy projel. U bodů zobrazují Cyklotrasy názvy, komentáře, zeměpisné polohy a nadmořské výšky. U stop a tras lze navíc zobrazit výškový profil.

 

Případná úprava mapy uživatelem je v nové verzi Cyklotras mnohem jednodušší. Pro vytvoření nového místa stačí, aby uživatel klepnul na mapu, zeměpisná poloha se už doplní automaticky. Následně je vyzván, aby zadal nadmořskou výšku, popř. i druh místa, poznámku či fotografii. Cesty se vytvářejí zase tak, že uživatel kliká myší v mapě od jednoho místa k druhému, čímž definuje tvar a délku budoucí cesty. Dále se otevře okno, ve kterém doplní druh cesty, poznámku, značení nebo číslo cyklotrasy. Do mapy se dají přidávat také objekty plošné (lesy, sídla, vodní plochy,...) a liniové (řeky, železnice, hranice,...). Tvar objektu se vytváří opět klikáním myši v mapě, dojklikem se zadávání ukončí a poté se doplní druh a název objektu.

 

Nová verze přináší také přehlednější výškový profil vytvářené trasy. Při najetí myší nad nějaké místo profilu se zobrazuje bublinová nápověda s nadmořskou výškou, zeměpisnou polohou, poznámkou, případně fotografií. Zjednodušeno bylo samotné vytváření trasy. Místa se do trasy nepřidávají pouze na její konec, ale klidně doprostřed, pokud uživatel označí nějaké z již stanovených klíčových míst trasy. Změn doznal také export vytvořené trasy do formátu GPX; trasa se exportuje nyní pouze jako „route“, včetně názvů a nadmořských výšek míst na trase.

 

Program Cyklotrasy si může každý stáhnout ze stránek www.cyklotrasy.info. Neregistrovaná verze omezuje uživatele opisováním čísla. Toto opisování se vytratí u map, které si uživatel registruje. Cena registrace programu je 179,- Kč a cena registrace jedné mapy je 79,- Kč. Pokud jste již Vaše kolo zazimovali, můžeme Vám nabídnout podobný program pro pěší Turistické trasy (www.trasy.net) nebo software pro vyznavače běžek Běžecké tratě (www.bezecketrate.info).

 
Stanislav Ubík

 

Diskusní fórum pro: "Co je nového v Cyklotrasách 2.13?"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Odkazy

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |