Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Vznikne národní cyklofederace. Memorandum dnes podepsali cyklistické organizace v Brně

24.7.2015 12:13

Česko je jednou z posledních zemí, kde dosud nepůsobila národní cyklistická organizace, hájící zájmy běžných uživatelů kol především ve městech. Tuto nelichotivou situaci chtějí zástupci cyklistických neziskových organizací změnit, a proto včera v Brně podepsali Memorandum o spolupráci a založení společné platformy pro městské cyklisty a cykloturisty, cyklistické NNO a zástupce cykloprůmyslu v ČR.

Bookmark and Share

„Česko nemá adekvátní zastoupení v Evropské cyklistické federaci (ECF), která sdružuje na 70 členských organizací a zastupuje zájmy 0,5 milionu uživatelů kol především v Evropě. Je tedy na čase, aby i v Česku vznikla členská organizace sdružující aktivity spolků jako Brno na kole, Prahou na kole, Město na kole (Pardubice), pražský Auto*Mat, Cyklisté Liberecka, Hradecká stezka, ČeMBA a dalších,“ říká Daniel Mourek z Nadace Partnerství.
 

Cílem budoucí cyklofederace je především lobbying ve prospěch konkrétních uživatelů kol na národní a evropské úrovni, realizace kampaní a programů typu Do práce na kole, Bezpečné cesty do škol, Cesty městy, Nakupuj na kole, podpora využívání nákladních kol ve městech stejně jako jednorázových akcí typu městských cyklojízd či podpora cyklokultury (např. komunitních dílen a kaváren BajkAzyl). Společnou aktivitou bude i pořádání pravidelných konferencí a workshopů, stejně jako exkurzí např. do sousední Vídně.

 

První setkání národní cyklofederaci přijel podpořit i ředitel obdobné rakouské cyklofederace RadLobby, Alec Hager. Ten ve své prezentaci ukázal model fungování členské cyklistické federace založené na městských a krajských cykloorganizacích a model fungování spolupráce s cykloprůmyslem pod hlavičkou Cykloambasády.

 

Václav Volráb (ČeMBA - Česká mountainbiková asociace)


Cílem této společné iniciativy neziskových cyklistických organizací je zapojit cyklisty, kteří nejsou nikde organizovaní, ale jejich město jim není lhostejné, a kteří chtějí přispět ke změně. Setkání v Brně je součástí projektu podpořeného ECF v rámci programu Leadership Program, financovaného z prostředků evropského cykloprůmyslu (Cycling Industry Club). Členy tohoto klubu jsou světoví výrobci kol a příslušenství jako SRAM, Shimano, Trek a další. Cílem ECF je shromáždit 1 milion EUR, tato částka pak bude prostřednictvím grantů rozdělována členským cyklistickým neziskovým organizacím v Evropě. V minulosti tak byl podpořen např. vznik Kyjevské cyklistické asociace AVK či právě rakouské RadLobby, s nimiž čeští partneři dlouhodobě spolupracují.


Součástí čtvrteční akce v Otevřené zahradě Nadace Partnerství byla i návštěva nově otevřené komunitní cyklodílny BajkAzyl v Brně u hlavního nádraží. BajkAzyl tak funguje už ve čtyřech velkých městech v Česku a je nejen místem setkání městských cyklokomunit, konání koncertů a workshopů, ale místem, kde se školí nová generace cyklomechaniků.
 

Více na www.ceskonakola.cz
 

Zdeňka Prekopová

Diskusní fórum pro: "Vznikne národní cyklofederace. Memorandum dnes podepsali cyklistické organizace v Brně"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |