Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Dravce juniorského pelotonu bude krotit žena

6.8.2015 09:58

Na prstech lze počítat mezi nejslavnějšími cyklisty ze středu Evropy ty, kteří nesbírali svoje zkušenosti v juniorském věku na tratích mezinárodních závodů mládeže v Čechách. A jeden z nejprestižnějších, REGIONEM ORLICKA, už poosmadvacáté vyráží od zítřka 7. 8. 2015 do neděle z Lanškrouna.

Bookmark and Share

Připomeňme loňského vítěze, závodníka spojených německých klubů z Brandenburgu a Cottbusu, Lennarda Kämnu. Rok před ním celkově zvítězil Michal Schlegel (Favorit Brno), dnes už jeden z čs. reprezentantů. Při 20. ročníku (2006) se blýskl v Orlických horách suverénní výhrou tenkrát mladičký Slovák Peter Sagan, rok před ním Čech Leopold König, vychovávaný na kole právě v Lanškrouně trenérem, současně i ředitel tohoto etapového závodění, Petrem Bucháčkem.


ZÁVODIT FAIR PLAY


„Nemusí každý z našeho pelotonu dojet až k výhrám na Tour de France, jako se to už podařilo Saganovi, Königovi anebo třeba vítězi 3. ročníku (1989) Pavlu Padrnosovi, ale vždycky mě jako trenéra potěší, když se ti hoši, kteří obstáli v kopcích Orlických hor, dokážou pak cílevědomě prát mezi dospělými i kdekoliv po světě,“ přiznává Bucháček.
Někdejší úspěšný čs. olympionik je známý tím, že v cyklistice, ve sportu vůbec, neoceňuje pouze výhry, ale i fair play způsob boje.


„Kdybychom tak trochu nežili i pro takové myšlenky, celý náš organizační tým, tak bychom si už stěží mohli troufnout připravovat v této době v ČR 4etapový cyklistický závod pro mládež. Administrace a shánění povolení zásluhou nových předpisů narostly do takové míry, že jsem si nedovolil se svěřenci z klubu SKP Duha před týdnem odcestovat ani na celý český šampionát mládeže,“ zmiňuje ředitel bolest čs. organizátorů cyklistických závodů – podstatnou odlišnost například od Itálie nebo Beneluxu, ale třeba i Polska nebo Rakouska.


Čtyři letošní etapy REGIONEM ORLICKA 2015:

  1. zítra v pátek 7. 8. 77 km I. etapa „Rudoltická“ na okruhu z Lanškrouna (ostrý start v 17 h.) přes Rudoltice zpět do Lanškrouna.
  2. II. etapa „Nepomucká“: v sobotu 8. 8. od 9 hodin 9 km časovka jednotlivců z Lanškrouna (předměstí, ul. Kralická)) do Nepomuků a zpět.
  3. III. etapa „Přes Křížové hory“, rovněž v sobotu, ale od 14 hodin: královský horský okruh Jablonné nad Orlicí (prezentační show od 14 hod., ostrý start v 15 h.) – Červená Voda – Bukovice – Klášterec – Horní Studénky, Herbortice, Lanškroun, 80 km.
  4. IV. etapa „závěrečná“: 88 km, Lanškroun (start v 9 h.) – Nepomuky – Dolní Čermná – Letohrad – Žamberk – České Libchavy – Ústí nad Orlicí – Česká Třebová – Lanškroun.

RÁZNÉ ŽENY NAD „CHLAPSKÝM“ PELOTONEM


Lanškrounská zajímavost: na všechny závodící juniory v silně obsazeném mezinárodním pelotonu bude dohlížet žena – hlavní rozhodčí, respektovaná olomoucká Dana Zbořilová. Na pozici hlavního arbitra v tak prestižních závodech nebývají ženy často, zato rázné. Před lety dokázala brněnská učitelka, mezinárodní rozhodčí UCI Eva Puklická dokonce zastavit závodníky v etapách Okolo Slovenska, když se jí jevilo jako nepatřičné velké množství „legrácek“ (někteří závodníci ukazovali divákům, jak umí například šlapat pod rámem nebo ve stoji na sedle…) na úkor tempa. A to tam tenkrát závodili i jinak velmi slavní olympionici řady zemí… Tehdejší reprezentační trenér Kamil Haťapka sice v doprovodném autě zuřil, ale konala pouze žena – postavila se pelotonu do cesty, zastavila ho a připomněla šokovaným mužům pravidla sportovního boje. Sluší se dodat, že ji poslechli a závodili pak skvěle…


Dana Zbořilová
má ke své současné rozhodcovské praxi výraznou podporu: fandí jí i nejzkušenější současný mužský arbitr kol z ČR, před pár dny jeden z rozhodčích na Tour de France, strakonický Miroslav Janout, skvělý vzor.

 

Více informací na www.skpduha.cz/regionem-orlicka

Organizátoři závodů děkují všem tolerantním účastníkům silničního provozu, kteří se mladým cyklistům přiblíží, za povzbuzení sportovců i toleranci.
 

Táňa Pikartová

Diskusní fórum pro: "Dravce juniorského pelotonu bude krotit žena"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Odkazy

Žádné odkazy

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |