Bouřkou a blátem pro dobrou věc: Extrémní bikeři šlapali “kolem Měsíce”

31.8.2021 10:18

Bikerka Peggy Marvanová ve spolupráci s kluky z BIKE HERO dala dohromady výzvu OKOLO MĚSÍCE. Cílem akce bylo v týmu extrémních bikerů “objet“ Měsíc na kole za jediný den (10 921 km) a podpořit dvě hendikepované dívky. Do výzvy se zapojili i ti nejlepší jezdci ze světa několikadenních závodů. Podařilo se?

Společnými silami chtěli pokořit vzdálenost 10 921 kilometrů. Už na startu ale věděli, že to nebude v jejich silách. “Chybělo nám více takových... super magorů, kterým dělá radost vstát v pět ráno a celý den makat na kole,” vysvětluje organizátorka Peggy a vesele dodává, že výzva prostě někdy nemůže být pokořena hned napoprvé. Teď nezbývá než se o to pokusit někdy znovu?

Původní plán objet Měsíc byl nastaven pro 100 účastníků. Na trati nakonec startovala polovina toho počtu. “Na první pohled to vypadá jako málo, ale já jsem z takové účasti úplně nadšená. Mít na prvním ročníku takto drsné, a přitom charitativní výzvy přes padesát účastníků mi přijde neskutečné. Jen málo lidí si totiž na tak dlouhou trať s takovým převýšením troufne,” vysvětluje Peggy.

Na výzvě se sešlo 52 bikerů, takže se nabízela otázka, jestli zvládnou společně přejet Měsíc z jižního pólu na severní (5 461 km), a výzvu tak i přes silnou bouřku pokořit aspoň z poloviny.

Mezi startujícími se objevila velká jména jako Radek Musil a Tomáš Novotný (letošní vítězové extrémního závodu 1000 Mil), Milan “Forrest” Silný (zakladatel extrémního závodu Loudání a autor mnoha cyklistických knih), Martin Souček (ultra cyklista a zakladatel rozsáhlého charitativního projektu Kolo pro Adama), Michal Svoboda (autor podcastu Šílenci diskomfortu), David Janouch (pořadatel závodu Extreme Bike 444), veterán z Afghánistánu Josef “Sepp” Brychta a mnoho dalších.

Na každého čekala těžká trať. Pro příležitost akce Okolo Měsíce byla obvyklá trasa výzvy BIKE HERO speciálně inovována. Měřila přes 170 kilometrů a měla převýšení přes 4000 metrů. Navíc byla místy hodně bahnitá po předcházejících deštích.

Všichni do jednoho přispěli holkám na jejich sny, brzy ráno vstali a vyrazili na trať i přes nepříznivé podmínky. Bouřka přišla v devět večer a byla šílená. Někteří účastníci vzdali jen pár kilometrů od cíle. “Bylo to fakt těžké,” líčí Peggy, vítězka 4 500 km dlouhého závodu Tour Divide přes Spojené státy.

Jen 23 účastníků nakonec dojelo do cíle ve stanoveném limitu 24 hodin. Ti nejrychlejší to stihli do cíle za světla ještě před bouřkou. Ti nejotrlejší pak trať pokořili i v tunách bahna a potocích vody, co se vytvořily na cestách. “Ano, Měsíc se nám objet nepodařilo. Ale mákli jsme si pořádně a do překonání tratě dali všechno. Ti z nás, co dojeli, našlapali 3910 kilometrů a Měsícem projeli ´alespoň´ naskrz (průměr Měsíce činí 3 475 km). Já jsem byla nucena vzdát, když mi na hřebeni Brd neočekávaně zhaslo světlo,” shrnuje výsledky Peggy.

Na účastnických příspěvcích jsme ve svých řadách vybrali 40 000 Kč. Teď je naším přáním vyzvat veřejnost, aby se zapojila s námi, abychom částku zdvojnásobili a mohli holky “vystřelit” na Měsíc. Protože s tímto cílem jsme každý na trati bojovali.

Akce proběhla za doprovodu velkorysé podpory týmu BIKE HERO a aplikace radosti FRANK JOY.

Podpořit handicapované dívky můžete ZDE i Vy.