Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Při třetině nehod na kole cyklisté nadýchali. Pijte raději nealkoholické pivo, je bezpečné, potvrdil test

1.9.2023 09:42

V horkých letní dnech řada lidí vyráží na kole k vodě. Zasportují si, ochladí se a za odměnu si chtějí dát pivo, které je příjemně osvěží. Jenomže řídit jakýkoliv dopravní prostředek, a to i kolo, pod vlivem alkoholu je zakázané. Cyklisté přitom v loňském roce nadýchali při třetiněnehod na kole.Jak si tedy užít chuť piva na kole, a přitom neporušovat zákon? Řešení nabízí nealkoholické pivo. Nedávné testováníČeského svazu pivovarů a sladoven totiž prokázalo, že po vypití i více klasických nealkoholických piv nadýcháme čistou nulu.

Bookmark and Share

Podle údajů Policie ČR minulý rok zavinili cyklisté 2 826 nehod. Téměř ve 30 % případů (819) jim byl zjištěn alkohol v krvi. Při nálezu alkoholu v těle do jedné promile sice jde jen o přestupek, ale pokud cyklista nadýchá víc, a ještě způsobí újmu na zdraví nebo dokonce úmrtí, tak se jedná o trestný čin a hrozí mu vězení. Cyklisté by tak měli raději dát přednost jiným druhům nápojů. Pokud mají chuť na pivo, je lepší si dát variantu bez alkoholu, jichž existuje celá řada. V dnešní době můžeme evidovat širokou škálu druhů nealkoholických piv, kterých dospělí Češi vypijí v průměru téměř 15 litrů za rok. Jeho obliba roste právě v létě nejen u řidičů, ale také cyklistů. Nealkoholické pivo je pro mnohé z nich příjemné osvěžení a zároveň nesnižuje jejich sportovní výkon.

Alkohol přeci jen ovlivňuje schopnost cyklistů reagovat a ovládat své kolo. Někteří lidé se báli, že je tomu tak i u nealkoholického piva. Obavy vyvrátilo nedávné testování přítomnosti alkoholu v dechu po požití nealkoholických piv Českého svazu pivovarů a sladoven. V něm ani jeden z padesáti účastníků po pěti minutách od požití klasického nealkoholického piva nenadýchal alkohol. A to ani, když jich vypil pět během velmi krátkého časového úseku.

Testováním jsme se snažili podpořit odpovědnou konzumaci alkoholu a respektování dopravních předpisů. Zároveň jsme chtěli vyvrátit mýtus, že nealkoholické pivo, které opravdu obsahuje trochu alkoholu, není pro řidiče bezpečné. I cyklisté jsou vystaveni riziku nehod a zranění, a proto je klíčové, aby byli plně koncentrovaní a schopni rychle reagovat na situace na silnici. Volba nealkoholického nápoje je zásadním krokem k zajištění bezpečnosti cyklistů i jejich okolí,“ upřesňuje Roman Havlík, předseda Českého svazu pivovarů a sladoven.

Lidé si často myslí, že jim při požití alkoholu na kole žádný postih nehrozí. Není to pravda. Cyklisté jsou součástí silničního provozu a vztahují se na ně stejná pravidla, jako na řidiče motorových vozidel. Tedy i nulová tolerance alkoholu v krvi, a to i na cyklostezce. Na rozdíl od řidičů nemohou cyklisté, kteří mají zároveň řidičský průkaz, přijít o body nebo doklady. Když cyklista nadýchá méně než jednu promile, může dostat pokutu až 25 000 Kč. Pokud je to více, tak až 50 000 Kč. Pokuta cyklistům hrozí i za odmítnutí dechové zkoušky na místě ve výši 15 000 Kč.

Pokud lidé sáhnou na kole po nealkoholickém pivě, podpoří navíc svůj sportovní výkon. Obsahuje totiž mimo jiné i mnoho důležitých látek, jako jsou vitamíny, minerály a antioxidanty, které přispívají k regeneraci cyklistů po náročné jízdě.

Nealkoholické pivo se ukazuje jako vynikající volba, neboť poskytuje osvěžení a hydrataci, aniž by konzumenta omezilo v řízení či jízdě na kole. České pivovary nabízejí širokou škálu nealkoholických piv, jak ochucených, tak neochucených a snaží se vyvíjet stále kvalitnější a chutnější druhy, které splňují očekávání i těch nejnáročnějších cyklistů. Předností nealkoholického piva je, že osvěží, ale zároveň nesníží výkon,“ popisuje výhody nealkoholického piva Roman Havlík.

 

Související články

Žádné související články

Související publikace

Žádné doporučené mapy

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Odkazy

Žádné odkazy

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |