Česká verze English version
Cykloserver.cz

119 - BRUNTÁLSKO, OSOBLAŽSKO

Cykloturistická mapa 1 : 60 000. Nejen zakreslené značené cyklotrasy, ale také hustá síť doporučených cyklotras, klasifikovaných podle povrchu a jízdní obtížnosti. Tipy na výlety s výškovými profily tratí, kilometráží a návazností na turistické značky a značené cyklostezky. Bruntál, Horní Benešov, Město Albrechtice, Krnov, Heřmanovice, Velké Heraltice, Vrbno pod Pradědem, Prudnik (PL), Glubczyce (PL).


Název: 119 - BRUNTÁLSKO, OSOBLAŽSKO
Autor: SHOCart, spol. s r. o.
Vydavatel: SHOCart, spol. s r. o.
Orientační cena: 119,- Kč
Odkaz: http://www.shocart.cz

Bookmark and Share

BRUNTÁLSKO, OSOBLAŽSKO cykloturistická mapa, 1 : 60 000 Velmi členitý a mnohotvárný je kraj při historické hranici Moravy a Slezka. V západní části najdeme horské vrcholy, šplhající k hranici 1000 m nadmořské výšky (nejvyšší je Příčný vrch, 974 m), směrem k jihu a východu se průměrná výška terénu postupně snižuje, až při polské hranici, v Osoblažském výběžku a v západním Opavsku, přechází až na okraj polské nížiny. Z horopisného hlediska náleží severní část oblasti Hrubému Jeseníku, na který na jihozápadě navazuje Zlatohorská vrchovina a na jihovýchodě Nízký Jeseník. Pouze okrajová území v těsné blízkosti státní hranice spadají do Opavské pahorkatiny. Řeky a potoky, které krajinou protékají, patří do povodí Odry – největší jsou Opava, Opavice a Moravice, v Osoblažském výběžku Osoblaha. Na Moravici vyrostla v posledních letech velká vodní nádrž – Slezská Harta. Oblast je velmi zajímavá z hlediska geologického. V okolí Zlatých Hor, Vrbna pod Pradědem, Horního Benešova i jiných míst bývala bohatá naleziště drahých a barevných kovů i železné rudy, které se tu intenzivně těžily již od středověku (a v malé míře se dobývají i dnes). Jižně od Bruntálu najdeme několik dobře zachovaných sopek z období čtvrtohor, nejmladší projevy vulkanismu na našem území; místy můžeme do nitra dávných sopečných výlevů nahlédnout v odkrytých lomových stěnách. Až k úpatí hor sudetské soustavy pronikl kdysi ze Skandinávie pevninský ledovec a zanechal nám tu své vizitky mj. v podobě velkých oblých "bludných" balvanů. Území, původně řídce obydlené slovanskými kmeny, bylo během 13. a 14. stol. kolonizováno; z té doby také pochází většina zdejších obcí. Skutečnou pohromou pro většinu z nich byly česko-uherské války ve 2. polovině 13. stol.; mnohé vsi tehdy zpustly a byly znovu obnoveny až během 16. stol. Stejně ničivé byly pro Bruntálsko i Krnovsko události třicetileté války. Přesto se tu dochovalo značné množství památek – zbytků hradů a hrádků, zámků, kostelů i půvabných staveb lidové architektury. Nová mapa nabízí nejen zakreslené značené cyklotrasy, ale také hustou síť doporučených cyklotras, klasifikovaných podle povrchu a jízdní obtížnosti. Na opačné straně najdete tipy na výlety s výškovými profily tratí, kilometráží a návazností na turistické značky a značené cyklostezky. Najdete zde také spoustu důležitých informací nejen pro cyklisty.Mapu je možno za zvýhodněnou cenu 89,- Kč zakoupit  na www.e-mapy.cz.


ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |