První medaile z MS v Lisabonu

9.10.2001 15:35

LISABON (Portugalsko) 9. října (www) - 18-letá Nicole Cooke z Velké Británie vybojovala zlatou medaili v časovce před ruskou Natalií Bojarskou a Dianou Elmentaite z Litvy. Mezi závodníky do 23 let nakonec zlato získal Danny Pate z USA. Náš Ladislav Fabišovský skončil na 31. místě se ztrátou 4.08.29 min

Nicole Cooke se stala v jednom roce již potřetí mistryní světa. Nejnovější medaili přidala ke zlatu z juniorského mistrovství světa v časovce ve Francii (říjen, 2000) a k titulu na horských kolech z USA (2001). V dnešním závodě dokázala skvělým závěrem předstihnout i Natalii Bojarskou, za kterou v polovině zaostávala o více než 10 sekund. Třetí, Diana Elmentaite zaostala za stříbrnou medailí jen něco málo přes vteřinu. Danny Pate získal pro USA letos první zlatou medaili na světovém šampionátu. 33.7 kilometrů dlouhou časovku mužů do 23 let zajel o 38 sekund rychleji než němec Sebastian Lang. Třetí skončil James Perry (Jižní Afrika). 16.7 km okruh byl jedním z nejtěžších v posledních letech. Druhý okruh byl pravou prověrku pro všechny závodníky. James Perry, který startoval na začátku druhé vlny, zajel první okruh za 23:15. Udržel tempo i v druhém kole (23:53) - celkově 47:08.70. Navzdory relativně nízké průměrné rychlosti (< 43 km/h), Perryho čas obstál před dalšími z druhé vlny. Neuspěli ani tak kvalitní jezdci jako Vladimir Goussev (Rus), Michele Scarponi (Ita) a Yuriy Krivtsov (Ukr. Danny Pate jel suverénně. Známý závodník s časem zajel první kolo za 22:58 a následujícím časem 23:31 v kole druhém pokořil výrazně Perryho čas, který byl v té době již překonán druhým Sebastianem Langem (Ger). Pate, Lang a Perry tvořili nepřekonatelnou hráz pro mnohem známější časovkáře jako Jurgen Van Goolena (Bel), Jaroslava Popovyche (Ukr) a Manuela Quinziata (Ita), kteří ztráceli na každém mezičase. Nebezpečný se zdál jen portugalský Sergio Paulinho, který na 21.5 kilometru ztrácel pouze 27 s, ale i ten nakonec nevydržel a skončit pátý. 22 letý Pate, rodák z Colorada, není žádným bleskem z čistého nebe. Je  mnohonásobným šampiónem USA. Tento rok má na svém kontě již vítězství v Triptyque Ardennais (Belgie) a Four Bridges of Elgin (USA),  druhé místo v U23 Tour of Flanders (Belgie), druhý skončil v Tour of Willamette (USA) a třetí ve Volta Ciclista a Catalunya de LAvenir (Španělsko). výsledky: Juniorky  1. Nicole Cooke (GBr)                       18.45.76 (37.73 km/h)  2. Natalia Boiarskaia (Rus)                  +0.08.64  3. Diana Elmentaite (Ltu)                    +0.09.81  4. Giorgia Bronzini (Ita)                    +0.14.12  5. Charlotte Becker (Ger)                    +0.15.69  6. Madeleine Sandig (Ger)                    +0.15.89  7. Maja Wloszczowska (Pol)                   +0.18.32  8. Vera Koedooder (Ned)                      +0.25.05  9. Kathy Ingels (Bel)                        +0.29.72  10. Svetlana Sercueeva (Rus)                 +0.30.17 Muži do 23 let  1. Danny Pate (USA)                     46.29.35 (43.49 km/h)  2. Sebastian Lang (Ger)                  +0.38.35  3. James Perry (RSA)                     +0.39.35  4. Yaroslav Popovych (Ukr)               +0.52.92  5. Sergio Paulinho (Por)                 +0.56.68  6. Jurgen Van Goolen (Bel)               +1.02.58  7. Markus Fothen (Ger)                   +1.03.70  8. Michele Scarponi (Ita)                +1.32.40  9. Manuel Quinziato (Ita)                +1.37.67  10. Vladimir Goussev (Rus)               +1.46.68  31. Ladislav Fabišovský (Cze)            +4.08.29

Diskusní fórum pro: "První medaile z MS v Lisabonu"