Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Kapacita přepravy jízdních kol v metru bude zvýšena

28.4.2006 11:18

Na základě dosavadních zkušeností s přepravou jízdních kol v metru se Dopravní podnik hlavního města Prahy rozhodl od 1.5.2006 zkušebně rozšířit možnosti přepravy jízdních kol v metru. Nově budou moci být přepravována až dvě jízdní kola na poslední plošině každého vozu (dnes pouze na poslední plošině posledního vozu soupravy metra) a tato přeprava nebude časově omezena.

Bookmark and Share

Na základě dosavadních zkušeností s přepravou jízdních kol v metru se Dopravní podnik hlavního města Prahy rozhodl od 1.5.2006 zkušebně rozšířit možnosti přepravy jízdních kol v metru. Nově budou moci být přepravována až dvě jízdní kola na poslední plošině každého vozu (dnes pouze na poslední plošině posledního vozu soupravy metra) a tato přeprava nebude časově omezena.Důvodem změny je především stávající nedostatečná nabídka kapacity - například možnost přepravit pouze 16 kol za hodinu o víkendech v každém směru je nedostačující zejména na linkách B a C. Ve skutečnosti však bývá kol přepravováno více, což zhoršuje podmínky přepravy v posledních vozech vlaků metra pro všechny cestující. Změnou podmínek tak dochází ke zvýšení teoretické kapacity jedné soupravy metra až na 10 jízdních kol.Rozšíření nabídky kapacity pro přepravu cyklistů v metru je jednou z možností, jak podpořit městu prospěšné způsoby dopravy (veřejnou, pěší i cyklistickou) a vytvářet tak alternativy individuální automobilové dopravě.Zkušební provoz bude vyhodnocen do konce roku 2006. Zásady přepravy jízdních kol v metru platné od 1.5.2006: Jízdní kolo, jehož rozměry přesahují rozměry stanovené pro přepravu zavazadel, lze přepravovat pouze v metru (pouze na poslední plošině každého vozu vlaku metra; v jednom voze mohou být přepravována nejvýše 2 jízdní kola; průjezd jízdního kola vozem je zakázán) a v cyklobusech. Přeprava jízdních kol je zakázána: a. na plošině obsazené tak, že není umožněno bezpečné naložení a přeprava jízdního kola; b. pokud je na plošině vozidla nebo ve výtahu již přepravován dětský kočárek nebo vozík pro invalidy;c. v případě, že dopravce tuto přepravu zakáže (mimořádná událost, očekávaná zvýšená frekvence cestujících apod.);d. samostatně cestujícímu mladšímu 12 let. Jeden cestující smí přepravovat pouze jedno jízdní kolo. Cestující je odpovědný za to, že jízdní kolo bude před vstupem do přepravního prostoru metra očištěno, neohrozí bezpečnost v přepravním prostoru metra, zejména na pevných schodištích a pohyblivých schodech, a nezpůsobí znečištění vozidla, škodu ostatním osobám nebo na zařízení dopravce. Přeprava vícemístných jízdních kol (tandemů) je v metru zakázána. Dopravní podnik dále apeluje na cyklisty, využívající jeho přepravní služby, aby kola při přepravě v soupravě metra trvale jistili před pohybem, umisťovali kola tak, aby zabírala co nejméně místa a samozřejmě nejezdili na kole v prostorách metra a v přilehlých podchodech. Pro přepravu kola v metru je nejlepší využít 1. až 4. vůz soupravy, a to pravou stranu plošiny ve směru jízdy. Je potřeba dávat pozor v nácestných stanicích s bočními nástupišti (Hlavní nádraží, Vyšehrad, Rajská zahrada). Nadále je nejvhodnější poslední vůz soupravy - kola lze opřít o zadní stěnu plošiny, lépe více na pravé straně vozu. Další informace lze získat na internetových adresách www.ropid.cz (> Praktické info > Pro cyklisty), www.dpp.cz, www.praha-mesto.cz/cyklo nebo na informačních letácích.  

Diskusní fórum pro: "Kapacita přepravy jízdních kol v metru bude zvýšena"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Související články

Žádné související články

Související publikace

Žádné doporučené mapy

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Odkazy

Žádné odkazy

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |