Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Pojeďte do práce na kole a vyhrajte!

22.3.2011 18:11

Jezdíte rádi na kole? A zkusili jste jet někdy na kole do práce? Pokud ne, právě teď je ten správný čas to zkusit! V dubnu spouští Auto*Mat zcela unikátní soutěž přímo v ulicích Prahy, v níž můžete vyhrát kolo nebo třeba zájezd do Kodaně. Ekonomové Tomáš Sedláček a Jan Bureš debatují o ekonomické krizi, po chvíli zatočí z hlavní silnice a vjedou do sídla banky. Nejedou ovšem autem, ale na kole. Tak vypadá jeden z videoklipů, kterými chce iniciativa Auto*Mat nalákat Pražany ke každodennímu používání bicyklu.

Bookmark and Share

Ekonomové Tomáš Sedláček a Jan Bureš debatují o ekonomické krizi, po chvíli zatočí z hlavní silnice a vjedou do sídla banky. Nejedou ovšem autem, ale na kole. Tak vypadá jeden z videoklipů, kterými chce iniciativa Auto*Mat nalákat Pražany ke každodennímu používání bicyklu. Kampaň "Do práce na kole" podporuje vedle ekonomů také ministr dopravy, dánský velvyslanec, šéftrenér hokejového svazu Slavomír Lener a další osobnosti. Své cyklotýmy už připravují divadla, banky i mobilní operátoři. V metropolích západní Evropy se stala cyklistická doprava dávno módním trendem a počet lidí na kolech stále vzrůstá.

 

 

"Životní styl obyvatel Evropy se změnil, trávíme hodně času vsedě nebo u počítačů. S tím souvisí narůst obezity, problemů s páteří a nemoci srdce a cév," vysvětluje manažerka kampaně "Do práce na kole" Iva Nevečeřalová. "Jízda na kole pomáhá předcházet civilizačním chorobám, které si vysedíme v kanceláří, zlepšuje fyzickou kondici, odbourává stres a formuje postavu. Navíc se elegantně vyhněte dopravním zácpám, ušetříte peníze za benzín i parkování a také čas. Není nic příjemnějšího, než si cestou z práce provětrat hlavu při vyjizďce na kole," dodává Nevečeřalová.

 

Pražany má do sedel kol nalákat soutěž "Cyklozaměstnavatel roku". Hodnotit se budou jednotlivci i týmy a na vítěze čeká víkend v Kodani, jízdní kolo nebo cyklistické vybavení. Auto*Mat nabízí pomoc s výběrem pohodlné trasy i manuál pro bezpečnou jízdu po pražských ulicích. Ocenění získají také firmy, které své zaměstnance v dojížďce na kole podpoří. "Například umístí před své sídlo cyklistické stojany nebo zřídí pro pracovníky šatny," vysvětluje Iva Nevečeřalová. Hodnotit se budou i videa, která mohou firemní týmy natočit. Všichni soutěžící mohou navíc čerpat slevy ve vybraných cyklistických obchodech a servisech.

 

 

I když se kampaň může jevit jako výstřední, v řadě moderních metropolí Evropy je doprava na kole běžná a úředník na kole v obleku není ničím výjimečný. "V Dánsku patří jízda na kole mezi nejoblíbenější způsoby městské dopravy. Devět z deseti Danů vlastní jízdní kolo a v Kodani jezdí do práce na kole přibližně 36% obyvatel," říká dánský velvyslanec v ČR Ole E. Moesby, který sám často jezdí po Praze na speciálním kole Christiania s velkým přepravním vozíkem.

 

"Jsem velkým zastáncem městské cyklistiky. Jejím prostřednictvím pomáháme vytvářet lepší prostředí pro život ve městech. Když jedete do práce na kole, děláte tím něco nejen pro sebe, ale také pro zdraví ostatních," doplňuje velvyslanec Moesby. Ze statistik EU totiž vyplývá, že 70% zátěže životního prostředí ve městech pochází z automobilové dopravy.

Pražané vykonají na kole jen necelá dvě procenta svých cest. "Kolo není dobré jen ke sportu. Je prokázáno, že na cesty do čtyř kilometrů je ve městě nejrychlejším dopravním prostředkem," říká ministr dopravy Vít Bárta, který převzal nad kampaní "Do práce na kole" záštitu. "Hlavní město trpí nadměrným automobilismem, na který není stavěné. Pražané by měli více jezdit na kole, jak je to běžné nejen v Kodani, ale i Vídni, Berlíně nebo Curychu," říká ministr Bárta. Doplnil, že i jeho úřad se zapojí do soutěže "Cyklozaměstnavatel roku". Již nyní je možné dojet až k budově ministerstva po značené cyklostezce a využít nově instalované cyklostojany.

 

Příkladem firmy, v níž kolo není exotickým úkazem, může být tvůrce webů a aplikací Et netera. "S dojížďkou do práce na kole začali zaměstnanci, jež se zúčastňují cyklistických zavodů, a postupně strhli další. Firma zřídila garáž pro kola a několik sprch se zařízením pro sušení dresů. Před lety jsme zakoupili služební městské kolo, které využíváme k pojížďkám v okolí firmy i k cestám za klienty. U ostatních účastníků silničního provozu vzbuzuje pozornost a působí tak i jako výborný nosič reklamy. K ježdění na kole nemusíme nikoho nutit. Mnohdy je to rychlejší než autem, kolo je navíc ohromně trendová záležitost," vysvětluje Jan Pastyřík ze společnosti Et netera.

 

"Celá moje rodina žila řadu let v Kanadě a USA. Všude tam je používání kola naprosto běžné a člověka to úplně nakazí. I já jsem jezdil každý den do práce patnáct kilometrů na kole," popisuje své zkušenosti šéftrenér hokejového svazu Slavomír Lener, který je jedním z podporovatelů kampaně Auto*Matu. "Ve Švédsku jezdili na zápasy na kole i hokejoví hráči. Je to do značně míry součást skromného životního stylu, kde auto není symbolem postavení," dodává Lener.

 

Zatímco kampaň "Do práce na kole" právě startuje, své cyklotýmy už připravují divadla Archa a Ponec, společnosti Zentiva, ABB, ČSOB, Deloitte, DHL, Et Netera, Tremco, Žaket, Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy, Akademie věd ČR, Člověk v tísni, ambasády Dánska, Švédska a Spojených států nebo operátor Vodafone. Další se mohou registrovat až do 28. dubna na stránkách www.dopracenakole.net. Samotná soutěž o "zelené kilometry" bude probíhat měsíc poté, konkrétně od 29. dubna do 29. května.

  • Jezděte do práce na kole, soutěžte a vyhrajte!

www.dopracenakole.net

Diskusní fórum pro: "Pojeďte do práce na kole a vyhrajte!"

Názor Autor Datum a čas
RE: Pojeďte do práce... estebanka estebanka 5. 4. 2011, 17:23
RE: Pojeďte do práce... Josef 24. 3. 2011, 08:45
RE: Pojeďte do práce... Mirek 22. 3. 2011, 19:53

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |