Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Pro vítězství v Loudání jsou zapotřebí neoprénové ponožky

15.7.2013 17:53

Říká jeden z letošních vítězů Loudání, letos patrně nejextrémnějšího cyklistického závodu v ČR, Vašek Brož. Vyzpovídal jej Pavel Macháček, rovněž extrémní cyklista.

Bookmark and Share

Právě dobíhající závod Craft 1000 Miles je sice minimálně 2x tak delší, ale v letos mu, narozdíl od Loudání, přeje počasí. Loudání 2013 se jelo na začátku června, v době těsně po vleklých deštích, které sužovaly celou českou kotlinu. Jelo se tedy napříč zatopenou krajinou, brodily se rozvodněné řeky, prostě Loudání letos získalo další rozměr puncovního závodu pro opravdové šílence. Vašek Brož jej po několika nedokončených ročnících letos vyhrál, spolu s dalšími dvěma závodníky. Vždy ho zatím zradila technika, ale letos, přes veškeré útrapy, jej podržela.

  • Pavel Macháček: Václave, v čem byla zásadní změna letošního ročníku Loudání oproti těm předchozím?

Václav Brož: hlavní rozdíl byl v tom, že v minulých ročnících voda padala zeshora, letos pro změnu stoupala zezdola.

  • PM: jak ses na tuto eventualitu připravil?

VB: v potřebách pro rybáře jsem zakoupil neoprénové rukavice a ponožky. Rukavice jsem nakonec nechal doma, protože jsem sledoval předpověď a shora žádnu vodu nečekali. A také jsem neplánoval se živit rybami. Ponožky ovšem byly velká konkurenční výhoda - kdo je neměl, nemohl vyhrát. 

  • PM: Takže ponožky byly hlavní příčinou úspěchu hned první den, kdy se ti podařilo vyloudat si největší náskok?

VB: přesně tak. Blacky (Milan Černý) to sice rozjel velkou rychlostí, na to je dobrej, ale jakmile začalo být víc vody, měl jsem velkou výhodu a postupoval jsem dvakrát rychleji.

  • PM: Byl jsem u toho, když budoucí vítěz slavnostně vytáhl své ponožky, aplikoval je a vzápětí mi ujel, takže to zřejmě mělo něco do sebe. Druhý den již tolik vody nebylo, měl jsi strach, že tvůj suverénní náskok bude smazán, po případě odpadneš únavou?

VB: Bál jsem se, a to tolik, že jsem radši vůbec nezastavoval. To mi, myslím, taky pomohlo ke konečnému umístění.

  • PM: Přesto tě předposlední den dva "Loudalové" dojeli. Byl jsi překvapen nebo jsi s tím tak trochu počítal?

VB: ten poslední den šlo o to, dát zelenou a červenou. Kdo nejel Loudání, neví co to je. To jsou turistické značky někde kolem Orlíku, poněkud náročná kombinace. První teda byla Židova strouha. Tu dalo plno lidí, to bylo ještě v pohodě. Ale zelenou a červenou, ty dát, to je fakt velká výzva. Za prvé je najít, za druhé je dát. Já jsem to teda dal v noci a můžeme si říct, že kdo je dá v noci, má šanci na vítězství. Kdo to nedá v noci, tak nemá. Ráno jsem zjistil, že jsem ale nebyl jediný. Dojel mě Blacky a Honza Vaculík, oba skvělí cyklisti, a tím, že to dali taky v noci, u mě získali tak velký respekt, že jsem se rozhodl, že už jim neujedu.

  • PM: takže díky tomuto tvému gestu jsi pomohl i dvěma pomalejším Loudalům zvítězit. Klobouk dolů, to je férový přístup. Nebál jsi se ještě nástupou Milana Silného (zakladatele závodu), který útočil ze zadních pozic a my všichni víme, že je to velmi silný Loudal?

VB: Milča nás všechny překvapil tím, že si v Příbrami nedal oběd. Což nás po pěti dnech, kdy jeho kroky byly předvídatelné, totálně dostalo. Z jeho 90 minut ztráty se tak stalo pouhých 5 minut, což jsme se ale dozvěděli až později. Na dalším checkpointu byla jeho ztráta 35 minut, načež jsme si mysleli, že zrychlill a dohání nás. Nicméně to už svou ztrátu zase nabíral kvůli hladu, což jsme ale nevěděli a zrychlili jsme. Zrychlení vůbec je další element, který musí každý Loudal umět. Jsou to tedy ty neoprénové ponožky, nezastavovat a umění zrychlit. Tak jsme tedy Milčovi ujeli.

  • PM: Václave jak bys vyhodnotil náročnost letošního ročníku? Říká se, že to bylo to nejbrutálnější, co se v České republice za poslední léta jelo...

VB: Letos to bylo naopak velmi snadné. Důkazem toho je, že jsem dojel a zvítězil. Také autor trasy Čépa (Václav Čepička) kousek za půlkou zjistil, že je to tak lehké, že to nemá cenu jet a raději vzdal.

 

Pavel Macháček

Diskusní fórum pro: "Pro vítězství v Loudání jsou zapotřebí neoprénové ponožky"

Názor Autor Datum a čas
Goretexové ponožky Kanaďan 6. 8. 2013, 07:04
RE: Pro vítězství v ... J0ska 1. 8. 2013, 00:25
RE: Pro vítězství v ... Honza Vlas 23. 7. 2013, 21:40
RE: Pro vítězství v ... Václav Brož 23. 7. 2013, 13:32
RE: Pro vítězství v ... Paw 22. 7. 2013, 17:11
RE: Pro vítězství v ... Honza Vlas. 22. 7. 2013, 09:29
RE: Pro vítězství v ... Václav Brož 21. 7. 2013, 23:26
RE: Pro vítězství v ... Honza Vlas. 21. 7. 2013, 08:52
RE: Pro vítězství v ... Milča 21. 7. 2013, 08:47
RE: Pro vítězství v ... Milan Černý 19. 7. 2013, 11:15

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Odkazy

Žádné odkazy

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |