Jízdní záznamník je psaný mile a úsměvně – přesně ve stejném duchu, v jakém známe jeho další deníky z pozdějších cest. V půvabných ilustracích, kterými text doprovází, je možné rozpoznat styl, ve kterém pokračoval prakticky po celou dobu své umělecké kariéry.
Zmiňuje zde staré kolo, které před lety zabavil otci a na němž projezdil Čechy křížem krážem, také po Moravě jezdil, ba i na Slovensko se s ním dostal. Najel na něm 23 264 km a nepřímo tak prozradil, že byl v mládí velice zdatným cykloturistou. Následně si zakoupil nový lehký favorit s vybavením pro turistiku, který nazývá můj vůz. V běhu života se pak pro ježdění na kole nedostávalo příliš času. Přišla vojna, zaměstnání u dráhy, rodina, takže na něm jezdil spíš jen do služby a domů. Na poslední stránce si v roce 1963 zapisuje přímo prorocká slova:
„Ale počkejte! Až já zase budu mít čas, až nebudu v zaměstnání, až budu v penzi! Potom Vám můj vůz ukáže! A ukážeme Vám velké věci! Však už se na to těším.“
Mohl Jiří Bouda vědět, že přesně za 40 let, až bude opravdu v penzi, uskuteční na tomto kole velkou cestu z Prahy až do Santiaga de Compostela? A pak ještě další dvě velké cesty? Bylo mu tehdy více než 70 let. Myslím, že ano, že to věděl. Když člověk v něco věří, má velkou šanci, že se mu to splní.
Jízdní záznamník si začal Jiří Bouda psát, když mu bylo 24 let a studoval tehdy na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Popisuje v něm a ilustracemi doprovází svůj několikadenní výlet na kole. Je to vlastně jeden z našich nejstarších cykloturistických cestopisů - navíc předkládaný v originální podobě.
Druhou část napsal s odstupem pěti let. Shrnuje, co všechno se za tu dobu stalo. A popisuje to úsměvně, s humorem jemu vlastním:
"Ukončil jsem školní docházku, prodělal jsem operaci kýly, nastoupil jsem službu u dráhy, půl druhého roku jsem byl na vojně a nakonec jsem se i oženil. Nic z toho ale není tak důležité, jako že jsem si koupil nové kolo."
Knihu najdete také v naší v knihovně »