Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Jak vybrat tu nejlepší elektrokoloběžku za rozumné peníze

14.12.2020 13:26

Určitě jste si toho všimli také, že elektrokoloběžka se v poslední době stala opravdu velmi populárním dopravním prostředkem. Velmi často ji vidíme po městě, ale lidé na nich jezdí také na výlety. Pokud jste se rozhodli si takovou elektrokoloběžku také pořídit, poradíme vám, jak vybrat tu nejlepší, a zároveň cenově dostupnou.

Bookmark and Share

 

Jakou elektrokoloběžku zvolit?


Úplně první otázka, která by nás před výběrem elektrokoloběžky měla každopádně zajímat, je z jakého důvodu si ji pořizujeme, přesněji za jakým účelem. Podle toho totiž budeme vybírat typ elektrické koloběžky, aby vůbec splnila vaše očekávání. Zpravidla existují na trhu modely:


    • Do města
    • Na výlety


Jaké jsou rozdíly mezi druhy elektrokoloběžek?


Městská elektrokoloběžka je především skladná, to znamená, že má také menší rozměry. Drtivá většina městských elektrokoloběžek má dnes skládací konstrukci, a to z toho důvodu, abyste ji mohli snadno složit a třeba přinést do prostředku hromadné dopravy. Tyto elektrické koloběžky jsou přirozeně také lehčí. Ideální je hmotnost kolem 8 kg, aby se vám při přenášení koloběžka nepronesla. Charakteristikou této elektrokoloběžky je také subtilnější konstrukce, díky vyšší hmotnosti není potřeba tak velká baterie a dobře se s touto koloběžkou manévruje.


Trochu jiná je situace u elektrokoloběžek na výlety. Pro tyto modely je typické, že mají větší kolečka, což znamená, že mohou také jezdit rychleji, obecně mají vyšší výkon a určitě oceníte také obvyklá gumová kolečka. Vyšší komfort může zajišťovat také odpružení a celá řada dalších vychytávek. Počítejte s tím, že tyto elektrické koloběžky jsou taky obecně dražší a můžete si vybírat i z opravdu luxusních a drahých modelů. Koupíte ale určitě i modely za rozumné peníze v cenové kategorii okolo 10 000 Kč.


Výkon a rychlost


Při pořizování elektrokoloběžky myslete také na výkon, který budete požadovat. Je to samozřejmě poměrně důležitý parametr, a to spolu s maximální rychlostí. Pokud se chcete o těchto a dalších parametrech dozvědět více, určitě se podívejte na test elektrokoloběžek. Výkonnostních kategorií je hned několik, přičemž v zásadě si můžete vybírat mezi elektrokoloběžkami, které mají výkon:


    • Do 500 W
    • Od 500 do 1 500 W
    • 1 500 W a více


Ty nejslabší elektrokoloběžky jsou ideální pro děti, ale také třeba do města, kde je možno navolit i poměrně nízké rychlosti, které jsou vyhovující při pohybu mezi lidmi. Výkonnější modely potom nabízejí lepší zrychlení, znamená to tedy lepší dynamiku jízdy a rozhodně se to více hodí při delších jízdách na delší vzdálenosti. Výkon lze u elektrokoloběžek měnit regulátorem výkonu, který by měl umožňovat takové nastavení, aby vám to při vašem použití elektrokoloběžky vyhovovalo.


Jak jsme již zmínili, s výkonem souvisí také maximální dosažitelná rychlost. Zde opět doporučujeme vybírat rychlejší elektrické koloběžky zejména pokud se přesouváte na větší vzdálenosti. Ve městě vám postačí elektrická koloběžka, která zvládá rychlost řekněme do 25 km/h.


Pozor na dojezd a úhel stoupání


Při výběru dobré elektrokoloběžky za rozumnou cenu, je určitě vhodné zpozornět také u parametru dojezdu. Dejte si pozor na to, že výrobci tento parametr uvádějí za nějakých ideálních podmínek, kterých při běžné jízdě nedosáhnete. Dojezd se často měří při minimální rychlosti, což obvykle ale neodpovídá běžnému použití. Váš dojezd může být mnohem kratší, než uvádí výrobce, zejména pokud pojedete rychle, budete často brzdit a znovu se rozjíždět apod. To samé platí, pokud budete překonávat větší terénní nerovnosti, často pojedete do kopce a podobně.


Z hlediska jízdy do kopce pozor také na to, že ne všechny elektrické koloběžky zvládnou strmějších úhel stoupání, tedy jízdu do většího kopce. Tento údaj byste si měli zjistit také u konkrétního modelu koloběžky, o který budete mít zájem.


Co nejvíce ovlivňuje cenu a kde ušetřit?


Pokud chcete koupit elektrokoloběžku za rozumnou cenu, v tom případě se zaměřte na to, co můžete ve výbavě oželet. Právě výbava často zbytečně navyšuje cenu elektrokoloběžky. Dnešní elektrokoloběžky mohou nabídnout celou řadou funkcí. Prodražovat koloběžku mohou systémy jako je třeba rekuperace energie, která využívá energii vzniklou při brždění k dobíjení baterie. Znamená to vyšší dojezd, ale také tato koloběžka bude stát více peněz.
Jsou tady i další funkce, jako je třeba tempomat, možnost propojení se smartphony a řada dalších. Vždy tedy dobře zvažte, co na elektrokoloběžce skutečně využijete, a co je zde naopak pro vás navíc.


Tipy na vhodné doplňky a oblečení na elektrokoloběžku


Vaše elektrokoloběžka může být často doplněna o další výbavu. Může se jednat o doplňky, které nejsou třeba součástí standardní výbavy. Některé elektrokoloběžky nemusí být vybaveny světly a odrazkami, které je potřeba určitě dokoupit. Jsou tady ale i další doplňky, jako jsou třeba:


    • Zpětná zrcátka
    • Blatníky
    • Stojánek
    • Košík


Různé doplňky dokáží zvýšit bezpečnost jízdy na elektrokoloběžce, ale také zvýšit komfort při jejím používání. Proto si vždy dobře promyslete, co by se vám na elektro koloběžce mohlo hodit a zda jde takový doplněk dokoupit, není-li součástí základu.


Zvýšit komfort na elektrokoloběžce vám může pomoci také vhodné oblečení na elektro koloběžku a třeba speciální batoh na řídítka elektrokoloběžky. Využít můžete ale také klasické cyklistické batohy. Není totiž problém použít na koloběžce různé příslušenství a doplňky, které jste zvyklí používat na kole. Záleží zde vždy jen a pouze na vašich požadavcích.

 

- inzerce -

Diskusní fórum pro: "Jak vybrat tu nejlepší elektrokoloběžku za rozumné peníze"

Názor Autor Datum a čas
RE: Jak vybrat tu ne... 11. 3. 2022, 19:14
RE: Jak vybrat tu nejlepší elektrokoloběžku za rozumné peníze
Článek sliboval poradit JAK vybrat kolobku. Chtěl jsem tedy vědět, kolik wattů musím požadovat, abych vyjel středně strmý kopec. Stačí 500W? Nebo je bezpodmínečně nutných 2x800W, jak se mne dnes snažil přesvědčit prodejce EcoWheelu? K tomu článek řekne pouze, že si mám "dát pozor při výběru". Děkuji, že jste mi svým zbytečným článkem sebrali bezdůvodně pozornost. Žádné rady neobsahuje, pouze, že si má člověk dát pozor. Nejspíš bychom si měli dát pozor, co hodláme číst za škváry.

Související články

Žádné související články

Související publikace

Žádné doporučené mapy

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Odkazy

Žádné odkazy

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Phone Maps - Svět doslova na dlani

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu freytag & berndt Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

ReklamaPhoneMaps


Copyright 2007 - 2022 Cykloserver.cz |