Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Expedice Libín 2012 - nejvyšší hora šumavského podhůří

12.10.2012 13:52

Loudání českou krajinou nám na Cykloserveru zevrubně popsal již Pavel Macháček. Závod ovšem není jen o jedné (hodně dlouhé) trati. Každý závodník zde zažije unikátní životní příběh. Tentokrát se vrátíme na trať v zážitcích autora závodu a zároveň vítěze letošního ročníku, Milana Silného.

Bookmark and Share

Loudání českou krajinou je jeden z nejtěžších extrémních bikerských závodů v Česku a Evropě vůbec. Svými parametry je srovnatelný s podobnými závody v celosvětovém měřítku.
Trasa závodu bez jakéhokoliv zajištění pořadatelů vede v drtivé většině po turistických stezkách a lesních cestách. Plánovaná cizí pomoc na trase je výslovně zakázána. Každý si musí vystačit s tím, co si veze s sebou. A aby to všechno nebylo ve finále příliš jednoduché, je trasa do poslední chvíle tajná. Účastníci se ji dovědí až necelé dvě hodiny před startem. Musí tak být připraveni snad úplně na všechno. Loudání si i přes svou náročnost získává stále větší popularitu. Na start se může postavit pouze 50 vyvolených, a tak byl limit startujících naplněn během první minuty po začátku přihlašování. Kdo se opozdil byť jen o dvě minuty, měl mizivou šanci se na start postavit.

  • Na startu

Letos se jede Loudání už popáté a zatím jsem na startu ani jednou nechyběl. Je to jako droga, kdo jednou okusil, chce znovu a znovu. A co mě na Loudání tak láká? Krásná krajina, romantická zákoutí, dobrodružství, volnost, svoboda, ale také adrenalin. Člověk se několik dní pohybuje na samotné hranici svých možností, někdy i mírně za ní. Co mě nezabije, to mě posílí. Na Loudání mě ale přitahuje i kamarádství. Na startu se sejde parta většinou skvělých bikerských šílenců, smýšlejících stejným způsobem jako já. Loudání je zkrátka jiný svět. Už aby bylo odstartováno.

6. 6. 2012, středa – Den startu. Konečně. Ve 20:00 hodin sraz účastníků na zimním stadionu ve Slaném. Předstartovní nálada nastávajícího cyklistického masakru je velmi pohodová. Slavností focení jednotlivých bikerů je samý úsměv. Na startu je nás celkem 52, z toho tři ženy. Jsme různého věku, různé výkonnosti, s různými ambicemi, přesto máme společný cíl, projet a úspěšně dokončit celou trasu Loudání. Každý má vlastní strategii, někdo jede na lehko jen s batohem na zádech, někdo má kolo obtěžkané brašnami. Další zvolil kombinaci obou variant. Já jsem zvolil variantu s batohem na zádech. Váží 5,9 kg a vezu v něm všechno potřebné pro přežití včetně spacáku a karimatky. Dalších zavazadel nemám, ale vím, že po první probdělé noci ještě přibudou pytle pod očima.


Zatímco je odtajněna trasa závodu, venku se začíná stmívat. A kudyže se letos pojede? Český kras, Brdský hřeben, Vltavská přehradní kaskáda, Písecké hory, Šumava od východu na západ a přes Plzeňsko a Křivoklátsko zpět do Slaného. Nejvyšším bodem Loudání je šumavská hora Poledník s nadmořskou výškou 1315 metrů. Už teď se mi sbíhají všechny sliny.

  • Odstartováno

Odstartováno bude přesně ve 22:00. V propozicích je mimo jiné uvedeno: „Trasa je dlouhá 640 kilometrů, buď připraven tlačit kolo 640 kilometrů.“ Celkové převýšení činí 16 990 metrů. Motto závodu je proto jasně dané. „Jsou kopce, které nevyjedu, nevytlačím ani nevyšplhám, ale přeloudat je musím.“ Kdo chce závod dokončit v limitu, musí se do cíle, který je opět na zimáku ve Slaném, dostat do pondělí 11.6.2012 do 8:00. Na překonání nástrah trasy má tak 4 dny a 10 hodin. Matematický pohled na věc je jednoduchý. Když dám denně 160 kilometrů, v neděli večer jsem v klídku v cíli. Ale zvládnu to? Nepochybně. Musím!

 

Loňský ročník mi příliš nevyšel. V noci jsem hned na čtyřicátém kilometru ulomil přehazovačku. Dalších 80 kilometrů se trápil bez ní a propadl se až na úplný konec startovního pole. Po odstranění defektu jsem nakonec do cíle dorazil, ale z obrovitánskou časovou ztrátou na vítěze. Byl jsem sice rád, že jsem dokončil, ale nebyl jsem vůbec spokojen. Celou dobu jsem měl v sobě Loudání jako neuzavřenou kapitolu. A tak hned od ledna jsem se začal připravovat na další ročník. A ten bude dnes odstartován. Trénoval jsem ve dne, trénoval jsem v noci, trénoval jsem v dešti. Stokilometrové trasy jsem jezdil i tehdy, když teploměr ukazoval -17 stupňů. Spoustu horských kilometrů jsem polykal v Krkonoších a třeba trasu Hradec KrálovéOstrava jsem jel v podstatě na jeden zátah. A při tom všem jsem se snažil jíst minimálně, aby si tělo zvyklo a třeba ze suchého rohlíku dokázalo vyždímat maximum energie potřebné k výkonu.

 

Dokonce, ovlivněn kolegou z práce, jsem hned z počátku roku uskutečnil dvě Šamanské výpravy, během kterých jsem pořádně zmrznul, zmoknul, zesněhnul i zkroupnul. Cílem bylo obrazně vymýtit a odstranit zlo pro zbytek letošní cyklistické sezóny. Během Šamanských výprav jsem objel všechny obce, které mají zlo ve svém názvu. Zlonice, Zlosyň, Zlonín, Zlončice a Zlovědice. Nenavštívil jsem pouze Zlobice u Kroměříže, leží příliš daleko od Slaného na zimní vyjížďku. Zlobice však za mě v únoru navštívil jistý cyklista Petr Koutný. I když se vůbec neznáme, společnými silami se nám snad zlo pro zbytek sezóny vymýtit podařilo.


Loudání, to ale není jen o tom, kdo má kolik kilometrů v nohách. Závodník na trase potřebuje mít i štěstí, aby se mu vyhýbaly defekty, aby ho nezradilo zdraví, aby mu přálo počasí. Ale ani štěstí na trase nestačí. Hlavním a nejdůležitějším faktorem pro úspěch na Loudání je hlava. Aby člověk na Loudání uspěl, musí to mít v hlavě řádně Vyloudané. Následující kilometry ukážou, jak na tom skutečně jsem.


Je přesně 22:00. Odstartováno. Konečně můžu tu všechnu nashromážděnou energii pustit ven. Teď můžu konečně prodat to, co jsem od ledna natrénoval. Každý má na vybranou, buď vyrazí do noci na trasu za svitu čelovky nebo půjde spát a vyrazí až ráno. Jak to zpívá Helenka Vondráčková? „Dlouhá noc, nikdo z nás nejde spát. Dlouhá noc…“ Většina z nás vyráží do tmy. Já jedu na umístění, spát budu až jindy. Když cílem prolétnu do pátého místa, budu spokojen.


První kilometry jsou asfaltové. Silnička je plná čelovek, blikaček a reflexních doplňků. Tempo poměrně svižné. Snažím se držet na dohled v čele jedoucí čelovky. Na osmém kilometru se se mnou loučí Pepé. Neuvěřitelně optimisticky naladěný chlapík, bez kterého bych loňský ročník vůbec nedokončil. Nasazené tempo mu připadá příliš vysoké. „Milčo, bez obav, budu to jistit zezadu,“ i teď ho optimismus neopouští. Bohužel se spolu na trase už nepotkáme.

 

Po dvanácti kilometrech vjíždíme do terénu. Několik blikaček přede mnou. Smečka čelovek za mnou. Obloha vyhrožuje deštěm, ale zatím na zem nedopadla jediná kapka. Z Dolního Bezděkova stoupám vzhůru kopcem a nikde ani noha, to nevěští nic dobrého. A taky že ano. Přijíždím do Horního Bezděkova, a to je špatně. Tudy trasa nevede. „Milčo, zklidni hormony. Bezhlavým sprintem kamsi tmou se Loudání vyhrát nedá,“ promlouvám k sobě nahlas do nočního ticha. Chvíli na to, už na trase, dojíždím tři Loudaly a jsem moc rád. Víc hlav víc ví, víc čelovek víc vidí.


Loděnický potok je z obou stran sevřen zalesněnými stráněmi. Stezka vede převážně po rovině, krom několika brodů žádné terénní záludnosti. Naši nepočetnou skupinku dohnal zezadu asi třicetihlavý peloton. Zvířátka v okolním lese musí být u vyjevení. Tolik cyklistů pohromadě o půlnoci asi už nikdy neuvidí. Slušným tempem se posunujeme vpřed. Nikdo neujíždí, spíš odpadají ti, kterým připadá tempo příliš vysoké. A zatím se středa pozvolna přebarvila na čtvrtek.

 

Pokračování příště...

 

Milan Silný 

Diskusní fórum pro: "Expedice Libín 2012 - nejvyšší hora šumavského podhůří"

Názor Autor Datum a čas
RE: Expedice Libín 2... Joska 23. 10. 2012, 22:23
RE: Expedice Libín 2... Honza 16. 10. 2012, 09:32
RE: Expedice Libín 2... Milča 15. 10. 2012, 07:45
RE: Expedice Libín 2... Honza V. 13. 10. 2012, 11:08

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Odkazy

Žádné odkazy

Reklama

Pojištění kola v rámci pojištění domácnosti u Top-Pojištění.cz.
Cyklovýlety, procházky i lázeňské pobyty v okolí Mariánských Lázní.


Tipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Phone Maps - Svět doslova na dlani

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu freytag & berndt Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

ReklamaPhoneMaps


Copyright 2007 - 2021 Cykloserver.cz | | Tel.: (+420) 731 136 014