Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Boboloppet - zažít Jizerky opravdově

21.2.2013 13:21

Typický obraz víkendového Bedřichova v 8.15: plné placené parkoviště, nejbližší další minimálně 10 minut chůze, ve stopě mraky lidí, ceny vyhnané na úroveň Staromáku. Náklady: doprava 300 km cca 700 Kč, parkovné 100 Kč, čaj a tatranka 50 Kč, celkem 850 Kč. Při průměrném denním běžkařském výkonu 30 km mě stojí kilometr boje o kousek sněhu s dalšími výletníky cca 28 Kč. Jediný důvod, proč sem jedu?Boboloppet!

Bookmark and Share

  • A co psal loni o závodu sám pořadatel?

"Nejprve trocha historie. Samotný závod vznikl loni při příležitosti oslavy mých třicátých narozenin (Marek Pazderský), kdy jsme každoročně spolu s Fandou Landou jezdívali co nejdelší trénink v Jizerkých horách. Právě loni jsme tuto naši projížďku dotáhli k dokonalosti, naměřili přesných a zároveň smysluplných devadesát kilometrů a přizvali na trať i další kamarády. Tak vznikl zkušební nultý ročník závodu, kterého se zúčastnilo hned šest odvážlivců (oznámili jsme to den předem), kteří si trať i celou akci notně pochvalovali."

Obvykle nejezdím více než 30 km za den, max. 40. A pak jsem si řekl, PROČ? Proč jedu 300 km kvůli 30-ti km projížďce? Se svými dojmy jsem se svěřil kamarádu ve zbrani a po zralé úvaze tzn. zpoza monitoru se IT z Prahy a rádoby specialista na reaktory z Frankfurtu domluvili, že do toho jdou! Přesvědčil nás třeba i následující text:

  • Specifika závodu

"Tento závod není úplně všedním a budeme vždy dělat všechno proto, aby se jím ani nestal. Prvním specifikem je samozřejmě na naši vlast neuvěřitelná vzdálenost - 90 km. Ano, Vasaloppet ve Švédsku je taky 90 km dlouhý, ale ten je proti našemu závodu v podstatě po rovině. Dalším specifikem je startovní čas. Nemáme žádný hromadný start, pouze limit dvou hodin, během kterých je nutné opustit startovní koridor. Taktika kdy a jak vyrazit je čistě na Vás. A pokračujeme. Že nevíte jakým stylem? Nevadí, můžete si vybrat a klidně to i během závodu změnit, ale pozor, pouze na totožných lyžích upravených během závodu jen svépomocí. Posledním velkým specifikem jsou ceny. Dostane ji totiž každý, kdo dojede do cíle. Bude to dar v hodnotě nad 100 Kč - ze seznamu cen si bude vybírat jako první ten, kdo dosáhne nejlepšího času, následně druhý, třetí, čtvrtý . . . a na posledního už jen něco zbyde :-) Zároveň první tři v kategorii obdrží věcné ceny od sponzorů. Vítěz pak získá putovní postavičku panáčka BoBo do opatrovnictví na jeden rok."


Dalším velkým benefitem je, že se místní chtějí pochlubit všemi krásami Jizerek (proto asi potřebují těch 90 km).

  • Trasa závodu

"Je nádherná, krásná, přísná a spravedlivá. Prochází téměř přes celé Jizerské hory. Start i cíl je na stadionu před Skiservisem Mára a dále se cestou podíváte na Hrabětickou louku, přejedete po hrázi největší přehrady v Jizerkách, projedete starou sklářskou osadou na Kristiánově i na Jizerce, překonáte nejedno těžké stoupání jako třeba na Rozmezí nebo Oliveckou horu, neminou vás ani další přehrady jako ta Protržená, Soušská a na Černé Nise, podíváte se i na meandry Jizerky a skoro se dotknete Nebeského žebříku vedoucího na nejvyšší horu Jizerských hor Smrk. Zkrátka tu trať si zamilujete a když už náhodou nevyhrajete, tak věřte, že i ten výlet bude stát za to."

 

A teď to hlavní. Přežili jsme, a dokonce se nám to líbilo. Moc. Průběh byl v zásadě optimální. 3.2. nám vykradli na Horní Blatné auto (tímto vzkazuji zloději, že ačkoli jsem pacifista, sekal bych vám prsty hajzlové, ať vás každej pozná!), takže jsem si na závod půjčil závodní SKITRAB. A protože jsem neměl ani ledvinku a pití, tak jsme se drželi s kolegou celou cestu spolu.

 

Prvních 40 km až na Jizerku jsme v podstatě jeli na pohodu a užívali si sluníčka a krás přírody. Na Jizerce jsme si dopřáli polívku a pívo a z tepla hospody se nám věru moc nechtělo. Následný sjezd na Smědavu a výjezd na Paličník považuji zpětně za nejhezčí pasáž. Parťákovi malinko škráblo, tak jsme přešli z race modu do touring modu, přeci jenom mít na 60. km pořád ještě 30 km před sebou jsme zažívali poprvé...


Výjezd na Knajpu vždy bolí a tentokrát to platilo dvojnásob. Nahoře jsme se odměnili štrůdlem a čajem a s pocitem, že už to přeci musí být jen z kopce, jsme se vypravili na závěrečných cca 25 km. Nenechte se mýlit! Pořadatel Mára nám chtěl ještě ukázat Olivetskou horu, Černou Nisu a mnohá další zákoutí. Jelikož se nám podařilo potratit cestou mapu, tak jsme na křižovatkách občas museli počkat na místní závodníky a ztráceli drahocenné vteřinky. Alespoň tak jsme svým drahým polovičkám objasňovali, proč nám to celé trvalo bratru nějakých 6 a 3/4h :) Příští rok je meta jasná: 6h!

 

Skol!

 

Jindra Volný

Diskusní fórum pro: "Boboloppet - zažít Jizerky opravdově"

Názor Autor Datum a čas
RE: Boboloppet - zaž... Blacky 27. 2. 2013, 16:11

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Odkazy

Reklama

Cyklovýlety, procházky i lázeňské pobyty v okolí Mariánských Lázní.


Tipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Your Maps
 
Phone Maps - Svět doslova na dlani

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu freytag & berndt Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

ReklamaPhoneMaps


Copyright 2007 - 2021 Cykloserver.cz |