Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Lednová výzva Do práce na kole odstartovala

18.1.2021 15:24

Praha - Kolo, koloběžka, chůze, ale třeba i běžky. To všechno jsou způsoby, jak se zapojit do Lednové výzvy Do práce na kole. Už potřetí ji pořádá spolek AutoMat. Zatím se přihlásilo přes 1 200 odvážlivců, ale registrace zdarma běží až do dnešního dne. Loni se zapojilo přes 2 700 účastníků z celé republiky.

Bookmark and Share

Lednová výzva se odehrává v týdnu od 18. ledna a má podpořit nejen udržitelnou dopravu, ale i pravidelný pohyb. Účastníci si zapisují či nahrávají aktivity do systému a pokud splní předepsanou pravidelnost, mohou vyhrát řadu cen.


“Situace posledních měsíců je výjimečná v tom, že lidé sice tolik necestují do práce, ale počet průjezdů na kole městem a jejich poměr k dalším druhům dopravy oproti běžnému roku výrazně stoupl. Lidé volí bicykl jako flexibilní dopravní prostředek, který umožňuje udržovat odstupy od dalších účastníků provozu, a také cestu k pravidelnému pohybu,” popisuje Anna Kociánová z AutoMatu.


Bezpečně i na sněhu


Ne ve všech částech republiky jsou k cestování na kole ideální podmínky. Nejde ani tak o teplotu, ale spíš sníh a náledí.   


“Na jízdu na kole na sněhu nedají fajnšmekři dopustit, ale pokud ještě nejste úplně zkušení, doporučujeme spíš chůzi nebo běžky. I více zkušeným cyklistům pak připomínáme řadu zásad, jak myslet na bezpečnost. Sepsal je třeba spolek Plzeň na kole, který akci pořádá v západočeské metropoli,” dodává Kociánová. (Část první a druhá.)


Nejen do práce


Vzhledem k aktuální situaci na trhu práce se organizátoři rozhodli umožnit nahrávat si cesty i mimopracovní, tedy třeba na nákup nebo do přírody. Kromě motivace k šetření životního prostředí a změně dopravních návyků přibyla i snaha vyhecovat účastníky k pravidelnému pohybu venku. Ten se ostatně stává čím dál oblíbenější aktivitou, jak je vidět třeba i na boomu otužování.

Hlavně pravidelně  


„Nechceme motivovat lidi k tomu, aby podávali co nejvyšší sportovní výkony. Z hlediska kondice jednotlivce, ale také dlouhodobé udržitelnosti dopravy, je zásadnější pravidelnost. I když člověk jede třeba jen 6 km na kole nebo jde pěšky, ale třikrát týdně,” uvedl Honza Haruda. Výkony mají v Lednové výzvě pouze informativní charakter.


Zapsané cesty pomohou infrastruktuře


Své bezmotorové cesty si účastníci zapisují do systému ručně ve svém online soutěžním profilu nebo nahrávají pomocí propojených aplikací (Cyclers, Na kole Prahou, STRAVA). Anonymizovaná data o trasách pak poslouží jako podklad při spolupráci s městy nad plánováním cykloinfrastruktury.

Plány na květen


Na plno už jedou také přípravy na 11. ročník květnové akce Do práce na kole. Už teď je možné pořídit si nejvýhodnější startovné, finišují práce na vlastní aplikaci i designu triček. Ty letos ozdobí motiv od známé české ilustrátorky Toy Box.

 

Anna Kociánová

Diskusní fórum pro: "Lednová výzva Do práce na kole odstartovala"

Názor Autor Datum a čas
RE: Lednová výzva Do... Roman 30. 12. 2023, 10:26

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |