Author Pražská padesátka

21.9.2021 10:36

Cyklističtí nadšenci se v sobotu 18.9.2021 opět sjeli do pražských Dejvic, kde se na start oblíbeného závodu Author Pražská padesátka postavilo přes 1000 účastníků ve všech věkových kategoriích. Závod horských kol poprvé nesl podtitul Memoriál Jana Hrubeše. S velkým ohlasem se setkal i nově rozšířený dětský závod, na jehož start se postavily přes dvě stovky dětí od nejmenších kategorií.

Výstřelem ze startovní pistole poslala závodníky na trať Eva Hrubešová, dcera Jana Hrubeše, jemuž byl letošní ročník věnován. Na start se tak mezi tisícovkou cyklistů vydali i ti, kteří chtěli svojí účastí uctít památku duchovního otce závodu, který v lednu tohoto roku náhle zemřel. „Honza stál u zrodu Pražské padesátky a na přípravě všech 23 ročníků se aktivně podílel, navíc se jako člen cyklistického klubu Torpédo závodu pravidelně účastnil. Skutečnost, že závod nyní nese jeho jméno, je upřímnou vzpomínkou na velkého podporovatele, kolegu organizátora, mnohonásobného účastníka a hlavně kamaráda a dobrého člověka,“ vzpomenul za pořadatele Martin Vaculík.

Letošní Author Pražská padesátka se vydařila opět na výbornou a cyklistice přálo i příznivé počasí bez deště. Závod je oblíbený zejména mezi hobíky, ale na jeho čele byly k vidění skvělé výkony. V čase 1:37:25 protnul jako první cílovou čáru v Kampusu Dejvice Jan Beneš. V těsném čtyřvteřinovém závěsu trať dokončil věrný účastník závodu Pavel Gonda, v posledních osmi ročnících neskočil hůř než na sedmém místě. Letošní druhé místo si zasloužil za čas 1:37:29. Na třetí pozici dojel Lukáš Hofman v čase 1:37:48.

Tradiční trasa se startem a cílem v kampusu ČVUT je dlouhá 50 km, převýšení má 910 m. Vede z Dejvic přes Horoměřice, Velké Přílepy, Noutonice, Podholí, Hole, Zákolany, Budeč, Nový mlýn, Okoř, Malé Čičovice, Tuchoměřice, Juliánu, Nebušice, Šárku a zpět do Dejvic. Mezi ženami si s ní v čase 1:50:36 nejlépe poradila Jana Dubcová, jako přednost závodu vyzdvihovala právě jeho příjemnou trať. „Našly se tam úseky, které se daly rychle projet, ale já jsem si užila zejména sjezdy v terénu a dokonce i v bahně. Pro mě jako xterračku, neboli terénní triatlonistku to byly fajn pasáže“, s úsměvem shrnula vítězka závodu. Druhou ženou v cíli byla Markéta Baráková, která trať dokončila v čase 1:53:05. Třetí mezi ženami dojela v čase 1:57:22 Petra Váchová.

Den plný sportu si nenechalo ujít i mnoho rodin s dětmi. Na start rozšířeného dětského závodu se postavily přes dvě stovky dětí od nejmenších kategorií. Doprovodný závod nazvaný Pražský dětský sprint se letos dočkal prodloužení trati a také rozšíření o několik kategorií, aby si přišli na své mladí jezdci každého věku. V areálu během dne probíhal také doprovodný program, jehož hlavní hvězdou byl biketrialista Petr Kraus. Své umění rovnováhy a perfektního ovládání kola předvedl nadšeným divákům i za jejich osobní asistence. Ve stánku Zážitková prevence si zájemci vyzkoušeli, jak se cítí člověk, který má po úrazu otřes mozku. Sportovní klání se odehrávala také na improvizovaném florbalovém hřišti, který dovezl sportovní klub Tatran Střešovice.

Akce se uskutečnila za finanční podpory Nadace ČEZ, Hlavního města Prahy, Městské části Praha 6 a dalších partnerů akce. Dále jí podpořilo České vysoké učení technické v Praze a konání umožnil podnik Lesy České republiky, s. p.

Diskusní fórum pro: "Author Pražská padesátka"