Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Kde koupit kolo a na co si dát při výběru pozor?

13.10.2022 08:52

Uvažujete nad koupí kola, ale nevíte jak a kde vybrat to pravé? Výběr toho správného může být běh na dlouhou trať, protože možností je skutečně mnoho. Připravili jsme jednoduchý manuál, který vám proces rozhodování alespoň trochu usnadní.

Bookmark and Share

Zdroj fotografie: Unsplash.com

 

Než se vrhnete do nakupování, položte si jednoduchou otázku, kam vlastně budete na kole jezdit. Chystáte se na každodenní jízdu do práce? Chcete si brát kolo na delší tůry do lesa? Nebo jen hledáte jednoduchý dopravní prostředek, který vás přepraví do místního obchodu a zpět? A nakonec ta nejzásadnější otázka: potřebujete nové kolo nebo vám stačí navštívit

kolo bazar?
 

Nákup kola z bazaru

Nákup kola z bazaru má jednu velkou výhodu. Za stejné peníze, které byste vydali za kolo nové, seženete z druhé ruky mnohem kvalitnější model nebo lepší značku. Nese to s sebou ale určitá rizika. Na co si dejte při koupi kola z bazaru pozor?

 

Prověřte si původ kola

Než za kolo v bazaru zaplatíte, měl by vás zajímat jeho původ. Kola se totiž kradou čím dál častěji a obvykle končí právě v bazarech. Pokud si tak koupíte kradený bicykl a později se prokáže jeho původ, můžete o něj přijít a to samozřejmě bez finanční náhrady.

 

Tip: Před samotnou transakcí požadujte záruční list kola nebo doklad o jeho původní koupi. Bazar, kde vám ke kolu odmítnou vydat potvrzení s uvedením sériového čísla rámu, je podezřelý. V případě, že kolo kupujete od fyzické osoby, měly by podobné doklady být rovněž samozřejmostí.

 

Prověřte si technický stav

Každé koupi bazarového kola by měla předcházet kontrola technického stavu. Pokud nejste dostatečně zkušení, požádejte o pomoc někoho známého. Nezapomeňte chtít vidět doklady o servisních úkonech!

 

Tip: Srdcem každého kola je rám, proto důkladně zkontrolujte, zda není poškozený. Pátrejte po případných vůlích v oblasti přehazovačky, přesmykače, středové osy a přední vidlice. Kola by měla být vycentrovaná s nepoškozenými ráfky a zlehka se otáčejícími náboji.

 

 

Zdroj fotografie: Unsplash.com

 

Nákup nového kola

Koupě nového bicyklu s sebou možná nenese taková rizika, jako nákup kola z bazaru, ale i tak si musíte určit priority a položit si pár základních otázek, které jsme zmiňovali již v úvodu.

 

Kde koupit?

Radu odborníka potřebuje nejen začátečník, ale i pokročilý cyklista. Proto se vydejte do specializované prodejny. Personál by měl být vyškolený tak, aby dokázal zodpovědět všechny vaše otázky a pomoci s výběrem.

 

Za kolik?

Vzhledem k počáteční investici se zdá být cyklistika drahým sportem. Ale jakmile už ho jednou máte, vydrží vám mnoho let, když se o něj správně staráte. Pokud chcete na kole jezdit často, nemít problémy, ale naopak potěšení z jízdy, zaměřte se na psychologickou hranici cca 25 000 Kč. Od zhruba 35 000 jsou už k dostání i celkem slušná, celoodpružená kola. Chybou je naopak pořídit si příliš levné kolo, pravděpodobně totiž nebude splňovat vaše nároky na jízdu a dříve nebo později si stejně pořídíte dražší model.

 

Jaký druh kola?

Jaký druh kola si pořídit, je jedna z nejdůležitějších otázek, které předcházejí samotné koupi. Kolo silniční nebo horské? Měli bychom proto co nejpřesněji vědět, co od kola požadujeme a jakým terénem budeme jezdit. Pokud jezdíte z 95% po silnicích, asfaltových a dobře zpevněných cestách, nebudete zřejmě potřebovat horské kolo. Avšak už při poměru 80% zpevněné cesty a 20% jiného terénu je to otázka k zamyšlení. S horským kolem po silnici jet můžete, ale se silničním je to v jakémkoli náročnějším terénu problém.

 

Související články

Žádné související články

Související publikace

Žádné doporučené mapy

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Odkazy

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |