Fojtík vítězem RWE Okoloostravy

10.8.2011 14:36

Čtvrtý závod Českého poháru v půlmaratonu byl vyhlášen na trati závodu RWE Okoloostravy, jenž byl součástí Unilever Cyklomaratontour 2011. Vítězi se stali Ondřej Fojtík a Irena Berková.

Celoročního seriálu závodů horských kol pro širokou veřejnost Unilever Cyklomaratontour pokračoval v neděli 7. srpna dvanáctým dílem. Tentokrát se účastníci oblíbených půlmaratonů a sprintmaratonů vydali na atraktivní tratě v blízkosti moravskoslezské metropole.

Závod RWE Okoloostravy měl své zázemí v areálu fotbalového hřiště ve Vřesině u Ostravy. Fotbalové hráče prvoligového Baníku, který zde hraje některé své přípravné zápasy, však tentokrát nahradili cyklisté všech věkových kategorií. Před startem hlavních závodů na 30 a na 60 kilometrů totiž areál patřil dětem, a to v rámci závodů Pompo Tygříkova poháru.

Tři stovky dospělých startujících v RWE Okoloostravy mělo na výběr ze dvou tratí. Kratší sprintmaraton pořadatelé vypsali na 30 kilometrů, půlmaratón pak nabídl dvakrát větší porci kilometrů přírodními parky Oderské vrchy a Moravice. Z okraje Ostravy zavedl okruh cyklisty směrem na Budišovice, Nové Sedlice, Raduň, lesy okolo Hlubočce do Zbyslavic a odtud zpět do cíle ve Vřesině. Kratší trasa se přes Pustou Polom stočila k cíli dříve. Obě tratě, pestré svým profilem i terénem, tak ukázaly závodníkům okolí Ostravy a nedaleké Opavy z velice příjemného úhlu pohledu. Jezdilo se převážně po lesních a polních cestách, ale nechyběly ani zábavné a mezi terénními cyklisty oblíbené pěšinky – singletraily.

Protože byla šedesátikilometrová trať RWE Okoloostravy zařazena kromě Unilever Cyklomaratontour 2011 také do prestižního žebříčku Českého poháru v půlmaratonu horských kol, očekával se kromě zájmu amatérů a hobby jezdců také souboj elitních bikerů. Největšími favority byli cyklokrosař Zdeněk Mlynář a úspěšní maratonci Ondřej Fojtík a Ivan Rybařík. Černými koňmi závodu ale byli domácí cyklisté, kteří mají trať najetou a mohli jedině překvapit.

Velké překvapení se ale nekonalo a na čele závodu se postupně vyselektovala silná dvojice Fojtík a Rybařík. Oba závodníci dnes jezdí každý v jiném dresu, ale z předchozího angažmá se znají velice dobře. „Oba jsme dobře spolupracovali a teprve kousek před cílem se to v blátivých loužích rozhodlo,“ řekl Ivan Rybařík z týmu Merida Biking, který v závěru malinko ztratil a o šest vteřin mu utekla zlatá medaile. Větší důvod k radosti tak měl Ondřej Fojtík (Nissan Dolák), který tak vybojoval již druhé vítězství během jediného víkendu. Na třetím místě přijel do cíle s půlminutovou ztrátou na vítěze Martin Haman (Superior Riders). Kompletní výsledkové listiny: www.sport-base.cz.

V rámci doprovodného programu RWE Okoloostravy měli možnost se po krásných tratích Oderských vrchů a okolo Moravice projet i ti, kdo nechtěli závodit. Připravena pro ně totiž byla Allianz volná jízda bez startovního čísla a s možností projet se po trase svým vlastním pohodovým tempem. V areálu fotbalového hřiště pak byly ke shlédnutí stánky s cyklistickými doplňky, půjčovnou kol Kona, občerstvením a relaxační zónou pro závodníky.

Dalším podnikem Unilever Cyklomaratontour 2011 bude 21. sprna Allianz Okoloolomouce.