Cykloserver.cz

Aktuality

Rekordní Drásal

7.7.2015 10:35

Rekordních 2059 Čechů, Moraváků, Slezanů i cizinců se rozhodlo předem avizovanou tropickou sobotu 4. července strávit ne na koupališti, ale v sedle horského kola na 22. ročníku kultovního závodu Bikemaratonu Drásal, který se v rámci KPŽ jel popatnácté.

Bookmark and Share

Spolu s chrudimským Manitou je tak závod v Holešově ojedinělou akcí, která se v KPŽ jezdí od prvního ročníku. Královská trať na 175 km – OBR Drásal se stal kořistí Jana Jobánka (Superior Rubena), který dokázal obhájit loňský titul z premiérového ročníku. Nejrychlejší „Obryní“ se stala Irena Berková (Amenity-Extrem Sport) na neuvěřitelném 36. místě absolutního pořadí. S kratší trasou na 115 km si poradil Pavel Boudný (Česká spořitelna Accolade) a Anna Šmídová (Nilfisk ALTO).

Populární maratonský závod letos připadl na první prázdninovou sobotu. Kdo si myslel, že i bikeři dají v teplotách nad 30 stupňů přednost ideální dovolené (cizina, moře, hory, zahrada, bazén), naštěstí se zmýlil. Slunečné léto přijeli příznivci MTB oslavit potem a dřinou, přijeli se postavit výzvě, každý té své. Na výběr měli tentokrát z 5 distancí, 175, 115, 53, 37 km a příjemnou vyjížďku v areálu holešovského zámeckého parku na 10 kilometrů. Každý měl svůj cíl, svoji metu. Někdo chtěl dokázat nemožné na Obrovi, jiných toužil po bodech na hlavní trase A, další se vydal na klasickou půlmaratonskou trať, které se zde kvůli dvěma delším říká „baby trať“ (což není vůbec výstižné!), jiní byli hrdí, že ujeli trasu C. Na Fitness jízdu se vydal společně s rodinnými týmy a pohodáři i starosta města Holešov, Rudolf Seifert.

Je logické, že zvědavost a obdiv budili především ultramaratonci na nejdelší trase. Na start Obra se postavilo už v půl šesté ráno 150 bikerů, z toho 9 žen. Čekala je přetěžká trasa nahoru dolu zvlněnou krajinou Hostýnských vrchů, totožná s hlavní trasou na 115 km, ale část jejího úseku si dali závodníci dvakrát. Trasa sice měla stejný outfit jako loni, ale vedro z ní udělalo hotové hořící peklo. Už na začátku, v sjezdu na Rusavu se vířila gigantická oblaka prachu, ve kterých bylo špatně vidět a došlo k prvním pádům… na tvrdou, vyprahlou půdu. Další nebezpečný sjezd k řece Hostýnská Bečva čekal na jezdce v polovině trati u Jarcové, který vystřídalo prudké stoupání, známé pod názvem „Pantani“, letos navíc po rozteklém asfaltu. Závodníkům vzaly síly i známé drásalovské vrcholy Troják a Tesák a závěrečný dlouhý sjezd do Žop, kde si to aktéři rozdávali v padesátikilometrové rychlosti v dalších mlhách prachu a kde stačila malá nepozornost a na vymletých cestách s drobnými překážkami hrozily pády. Defektů a pádů bylo v nezvyklém horku bohužel hodně. Záchranná služba ošetřila okolo 70 bikerů, někteří utrpěli zlomeniny a jeden vážnější případ s poraněním hlavy byl dokonce transpontován do nemocnice vrtulníkem.

Na trase Obra nebylo do poslední chvíle jasné, jaký bude výsledek. 60 km před cílem se na čele držela skupinka, ve které jel Petr Šťastný (Petr Čech Sport), Jan Jobánek (Superior Rubena), Karel Hartl (KELLYS BIKE RANCH), Radoslav Šíbl (4EVER Cyklobulis Bystřice pod Hostýnem), Jan Fojtík (SYMBIO+ CANNONDALE). Defekty zbrzdily favorizovaného Honzu Fojtíka i Karla Hartla. V úplném závěru nakonec všem vypálil rybník Jan Jobánek, který ostatním ujel 2 km před cílem a v čase 07:37:44.6 si dojel pro druhý titul Obra. O 2 minuty později dorazil do cíle přešťastný Petr Šťastný a bronz získal ultramaratonec Radoslav Šíbl.

Zvlášť je třeba vyzdvihnou výkony žen, z devíti jich dojelo do cíle šest a v celkovém pořadí obsadily 36., 38.,48., 81., 91. a 97 příčku. „Největší Obryní“ se stala superhrdinka Irena Berková (Amenity-Extrem Sport), která i přes 2 defekty, které ji obraly o více jak půl hodinu, vždy znovu naskočila do sedla a zvítězila v čase 10:06:52.9! Stříbrnou příčku obsadila Johana Kolašniková (Superior Riders) a pro třetí místo si dojela Lucie Javorová (Valachbajk team). Absolutoriu si ovšem zaslouží všech 116 závodníků, kteří nejdelší trasu Drásala dojeli.

Na trase A, která byla vypsána pro 8. závod KPŽ jako hlavní bodovaná trasa se sešlo nejvíc účastníků. Zvítězili letošní staří známí z nejvyšších stupňů KPŽ, Pavel Boudný (Česká spořitelny Accolade) a Anna Šmídová (Nilfisk ALTO pro cycling).

Rozhovory se závodníky:

Jan Jobánek - vítěz OBR Drásala:
„Je to opravdu silný zážitek. Ještě včera jsem nevěděl jestli 175 km jet nebo ne. Jsem moc šťastný, že jsem zvítězil a obhájil cenný titul Obra! Letos se mi nejezdí tak dobře jako loni, měl jsem slabší jaro a měl jsem strach, jastli to ujedu a neprotrápím se tím. Poslední týden se mi ale forma zlepšila, tak jsem to risknul. Den před závodem jsem se nechal přehlásit na nejtěžší trasu. Vedro mám rád, ale včera to bylo už moc i na mě. Měl jsem ale výborně zabezpečené občerstvení během závodu, to byla výhoda. Nakonec jsem vypil 12 litrů tekutin! Celý závod jsem šetřil síly, to byla předem určená taktika. Naplno jsem jel až poslední hodinu. Dobře mě poslouchaly nohy, měl jsem trochu štěstí a hlavně mě výborně podržel materiál. Drásal je pro mě srdeční záležitost, je to kultovka se skvělou atmosférou. Vítězství si moc vážím, ten zážitek za to stál. Zároveň si ale hodně budu rozmýšlet, jestli do Obra ještě půjdu.“

Petr Šťastný – stříbrný OBR Drásal:
„Do závodu jsem šel stejně jako loni s tím, že není na co čekat, a vzal jsem za to hned v prvním kopci. Zůstalo nás jen 5. Na první prémii na Kelčák už se začalo i tvrdě závodit. Jsem rád, že se mi ji podařilo urvat. Napálil jsem to pak ve sjezdu a klukům odjel. Zkoušel jsem to na ně víckrát, ale bylo to dlouhý a vždycky jsme se sjeli. Na další prémii na Kelčák to mělo podobný průběh a naštěstí pro mě i závěr. Někde v těch místech odpadl Karel Hartl a cca 60km do cíle totálně došlo Honzovi Fojtíkovi. Zůstali jsme jen 3 a s ultramaratoncem Radkem Šíblem, který jel skvělý závod, jsme se pravidelně střídali, Honza Jobánek bohužel taktizoval a na špici se ani nepodíval. Asi 30km do cíle za to Jobánek vzal, prvně to vzdal Radek a pak i já. Za nějakou dobu se mi podařilo Jobánka ještě dojel, ale dalším táhlým stoupáním už to nešlo, a tak jsme dojeli i do cíle. 2. místo samozřejmě sice trochu mrzí, ale se svým výkonem jsem maximálně spokojený a z umístění mám radost. A vůbec každý, kdo to v tom extrémním počasí dojel, má můj respekt.“

Favorizovaný Jan Fojtík:
„Nevyvíjelo se tak, jak jsem si plánoval. V posledních dnech se mi jezdilo dobře, jezdil jsem delší tréninky a doufal jsem, že i dnes budu mít dobré nohy. První hodinu se mi jelo dobře, ale pak se to jen horšilo. Měl jsem pocit, že vážím 100 kilo a přitom jsem měl prázdný nohy. Vůbec jsem netrávil a bylo mi blbě. Prostě všechno špatně. Jsem zklamaný, dal jsem přípravě 100%.“

Pavel Boudný – vítěz na trase A

„Závod probíhal jako obvykle, v prvním kopci první selekce asi na 7 lidí, postupně pak na 4. Rajchart, Raufus, Skalický a já. Skalický zbytečně plýtval silami. Nesmyslně, až na to doplatil. Vypadalo to jako by si myslel, že jede XC a cíl je za každou zatáčkou… S vedrem jsem se vyrovnal dobře, nebylo to tak strašné. Na křeče nedošlo, jen škoda, že nebyla větší konkurence. Třeba Hudla, Maty a Strožík… závod by pak měl asi jiný vývoj. Ale 1. místo na kultovním závodě jako je Drásal se počítá a jaká byla konkurence, se nikdo neptá, takže super!“

Anna Šmídová – vítězka trasy A
„Vedro mi tentokrát ani nevadilo. Poslední týdny ho upřednostňuju před chladnem. A navíc jsem si říkala, že v dešti a blátě bychom si tu trasu tak neužili. Dlouhého Drásala jsem jela poprvé a moc se mi líbil. Krásná příroda. I když mám ráda kopce, tak byly místy hodně prudký i na mě. Vzhledem k tomu, že jsem moc nevěděla, co od sebe čekat, protože takto dlouho na kole jsem letos ani neseděla, tak jsem na trať vyrazila hodně rozvážně. Část trati jsem pak absolvovala s Janou Bednaříkovou a zhruba v polovině závodu jsem se pokusila zrychlit. Rychlejší tempo se mi povedlo udržet do konce, takže jsem si na těch druhých třech hodinách dala vlastně takový to klasický. Můj cíl před závodem byl to objet do 6 hodin, a to se mi povedlo, takže jsem moc spokojená. Za vítězství jsem moc ráda, cením si jej asi nejvíc z letošních výsledků.“

Na všech trasách letošního Drásal se odehrála spousta příběhů jednotlivců. Třeba Tomáš Přibyl (50 - 59) se zúčastnil Drásala pošestnácté a poprvé se mu v jeho kategorii podařilo zvítězit. Našel se tu exot, který jel dlouhou trasu stejně jako loni v obyčejných teniskách i biker, který osedlal kolo z druhé světové války. Marián Jurkulák poté, co zapadl do díry a zlomil kolo, nezlomil nad Drásalem hůl, ale zůstal celý den na nebezpečném místě, aby upozornil závodníky na úskalí. Na startu se objevili závodníci ze Slovenska, Rakouska i Mexika, stejně tak hokejisté domácího Zlína. Na padesátku vyrazil i 15násobný mistr ČR a 4. muž SP inline bruslí Ondřej Suchý. Na závody JT přijelo téměř 400 skalních i místních dětí...

Každý, kdo se zúčastnil zaslouží obdiv, stejně jako místní pořadatelé a organizátoři, kteří tento závod pořádali.