Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

ČT Šumavský Skimaraton 2017 potěšil dálkové běžce z 15 zemí světa

27.2.2017 13:09

Do listiny absolutních vítězů 32. ročníku Šumaváka, který se jel na zkrácené trati 28,5 km uplynulý víkend, se na klasice zapsali Jan Šrail a Kamila Knopová, na stejné trati volným stylem Petr Javůrek a německá závodnice Anna-Maria Dietze.

Bookmark and Share

Na letošní ČT Šumavský Skimaraton, který se jel jako 4. akce seriálu běžeckého lyžování ČUS Stopa pro život, a současně jako součást evropské série dálkových běhů Euroloppet, se přihlásilo více než 1100 účastníků z 15 států světa. Na startu se díky tomu čeští závodníci potkali třeba se zástupci severských velmocí Norska a Finska, nebo s Rakušany, Švýcary, Francouzi, Italy, Rusy, Slováky, Maďary..., ale i s účastníky dalekého australského kontinentu. Nejpočetněji zastoupenou zemí kromě domácích bylo Německo, které do závodu vyslalo okolo stovky lyžařů. Na Kvildu si přijelo zasportovat také spousta malých nadějí. V sobotu se do jednotlivých dětských soutěží zapojilo přes 160 dětí. Šumavák dokázal, že má co nabídnout elitním běžcům, ale také obrovské skupině amatérských milovníků běžeckého lyžování.

Průběh počasí týdne před závodem s vytrvalými teplotami nad 10 stupňů a silný vítr i v nejvyšších patriích tradičně nejchladnějšího místa v republice se měnil ze dne na den, a v pátek před závodem pořadatele přiměl ohlásit definitivní změny. Zatímco zázemí akce a dětské stopy zůstaly na Kvildě, hlavní závody dospělých byly přesunuty do vyšších partií na novou trasu se startem na Modravě a cílem na Kvildě. Závodníci, kteří byli původně přihlášeni na okruhy 23 km nebo 45 (46) km, jeli všichni v sobotu i neděli totožnou trasu dlouhou 28,5 km.

 

Pořadatelé ze Ski klubu Šumava Vimperk, tak jako již několikrát v minulosti, opět prokázali svoji pohotovost i obětavost a především to, že ani z horších klimatických podmínek se nemusí nikdo hned rozbrečet. Jak potvrdili účastníci po dojezdu co cíle, náhradní trať byla perfektně připravená pro ty vepředu i vzadu, z Kvildy, kde se nacházelo parkoviště, zázemí a prezence, jezdily pendlovací autobusy, které stihly stovky lyžařů včas přepravit na start. Na Modravě měl každý zájemce možnost odložit své svršky a nepotřebné věci do pojízdné úschovny Základny 211, která všechno v čistých pytlích převezla k vyzvednutí do zázemí.

Sobota a neděle také nabídla účastníků trochu rozdílnou tvář a podmínky. Štěstí bylo, že ta lepší a jarně prosluněná připadla na sobotu, kdy byly na pořadu dopolední dětské závody na 1, 2, 4 a 8 km volnou technikou. Skvělou atmosféru dotvořili fandící rodiče a kamarádi, kteří nešetřili hlasitým povzbuzováním a potleskem pro všechny v cíli i bezvadný catering pro život, kde si každý vybral, co mu chutná nejvíc.

Dospělé „volnostylaře“ provázelo slunce po celé nádherné trase z Modravy, přes Ptačí a Černohorskou nádrž k Modravskému mostu až na pověstné stoupání na Černou horu, odkud se sjíždělo k Pramenům Vltavy s občerstvovací stanicí. Po doplnění nezbytné energie se lyžaři vraceli na Kvildu přes Hraběcí Huť.

Nejšťastnější v cíli byli Petr Javůrek (Kasper – Swix) a mladinká Němka Anna- Maria Dietze (Pusschlag Neuhausen), zlatá z kratší trasy předchozího závodu Stopy – Karlův běh České spořitelny. Petr Javůrek: „Připravoval jsem se na dlouhou. Když pořadatelé trasy sloučili, stejně jsem si řekl, že bych chtěl obhájit vítězství z loňska a mám radost, že se to podařilo. V prvním kopci jsem se pokusil nastoupit a hned to vyšlo, odjel jsem ostatním a pak už jsem vlastně jel závod sám se sebou. V neděli se mi na klasice podařilo zlomit hůlku. Trn z paty mi vytrhli kolegové z konkurenčního týmu Rossignol, takže díky nim jsem mohl závod dokončit. V neděli nesvítilo slunce, takže byl závod rychlejší a pro mě vlastně lehčí.“

V neděli dopoledne přivítala běžkaře na Modravě identická trasa, ale klasickým stylem. Slunce se zpoza mraků nevylouplo, teploty oproti předchozímu dnu trochu klesly a povrch trasy pevně držel. Právě tyto podmínky zřejmě skvěle sedly Janu Šrailovi z týmu Pioneer Investments – Craft. Přihnal se do cíle naprosto osamocen v čase 1:17:54, usměvavý, jako by za sebou ani neměl 28 kilometrů. Teprve za čtyři a půl minuty proťali pasku další.

 

Stejně skvěle si vedla Kamila Knopová z Rossignol racing. Také ona nadělila druhé Němce Ulle Hornfeck jeden a půl minuty a potvrdila po sobotním stříbru svoji všestrannost a skvělou formu. Vítěz Jan Šrail ohodnotil svůj výkon: „Minulý týden jsem bojoval s nachlazením, tak jsem nevěděl, jak to dnes pojede. Cítil jsem se dobře, tak jsem za to na osmém kiláku vzal a trhnul jsem se. Náskok jsem si pohlídal. Musím pochválit pořadatele, trať byla perfektně připravená.”

A co ještě vypíchnout na závěr? Určitě potěšila přítomnost starosty obce Kvilda, Václava Vostradského, který s kolegou v historickém obleku a s vojenskou kšiltovkou na hlavě také projel cílovou bránou. Všichni vítězové kromě medailí a pohárů dostali speciální cenu – krásnou půllitrovou láhev limitované edice místního šumavského ležáku a absolutní vítěz tradiční týmové soutěže "Šumavák tým 2017", tým Kasper Swix, si domů dokonce dokutálel celý soudek piva z pivovaru Vimperk.

Všem, kteří o víkendu 25. – 26. února zavítali s běžkami na Šumavu, děkujeme a gratulujeme k dosaženým výsledkům. Věříme, že jste si odvezli pěkný sportovní zážitek a příští rok se zase na Šumavě uvidíme.

Martina K. Ptáková

Diskusní fórum pro: "ČT Šumavský Skimaraton 2017 potěšil dálkové běžce z 15 zemí světa"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |