Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

KPŽ v Ralsku – nádherná tečka za 19. ročníkem

2.10.2018 07:16

Nádhernou tečku za uplynulou sezónou a zároveň premiéru závodu Ralsko MTB Tour České spořitelny si uplynulou sobotu na letišti Hradčany užili velcí i malí milovníci seriálu Kolo pro život. Na startu nechyběla velká jména horské cyklistiky  - Jaroslav Kulhavý, Ondřej Cink a Jitka Čábelická.

Bookmark and Share

Bývalý ralský vojenský prostor je dnes nádherným kusem krajiny. Zelené kopečky nejrůznějších tvarů s dominantami Ralsko a Bezděz ozdobené zříceninami hradů, záhadné skalní útvary, písčité brody, zdravé borové lesy, luky, stepi, rašeliniště, mokřady, rybníky a líný tok řeky Ploučnice, to vše protkané spoustou lesních pěšinek, zpevněnými komunikacemi a cyklostezkami, báječný ráj pro zvěř s oborou Židlov, kde žijí zubři, velká stáda muflonů, jelenů a dalších vzácných živočichů…

Sem do veřejnosti nově otevřené přírodní lokality, konkrétně na nedozírnou plochu bývalého vojenského letiště Hradčany se v sobotu 29. září sjely stovky bikerů a bikerek, aby závěrečným závodem 19. sezóny Kolo pro život – Ralsko MTB Tour České spořitelny – vzdali hold cyklistice a společně uzamkli úžasnou sezónu 2018. Hostitelem premiérového ročníku závodu se staly Vojenské lesy a statky ČR, které v místě hospodaří, pořadatelské role se ujal organizační tým Kolo pro život ve spolupráci s ředitelem závodu Radkem Patrákem.

O tom, že výběr nové lokality byl trefou do černého, svědčí mnoho pozitivních ohlasů a na první ročník nebývale vysoká účast 1567 závodníků. Rozlučka to byla velkolepá. Do zázemí, vzorně postaveném na zpevněné ploše, hned vedle letištní dráhy, od rána proudili nedočkaví borci i celé natěšené rodinky se svými nablýskanými stroji. Po spalující sezóně, kdy se hned na několika akcích rtuť teploměru vyšplhala téměř ke čtyřicítce, nikomu nevadily podzimně laděné teploty. Hřejivé paprsky slunce a modré nebe vše bohatě vynahradily.
 
Šrumec na prezenci a dětské závody vyplnily celé dopoledne. Autoři trasy ČT Déčko Junior Trophy vymysleli a vykolíkovali pro finálové klání nejmenších účastníků kilometrový okruh po trávě, kde se skrývalo velké množství vyboulených drnů a zákrut. Děti proto musely pevně držet řidítka, aby se jim drncání nestalo osudným. Právě tady, v Ralsku, se totiž rozhodovalo o finálním umístění malých bikerů a bikerek v jednotlivých kategoriích dětského seriálu, a proto bylo znát na startu velké napětí a nedočkavost. Také rodiče nešetřili své hlasivky a fandili podél trati. Zatímco jízdu starších kategorií zpestřila přítomnost patrona dětské série – Jaroslava Kulhavého, mezi nejmenší děti zavítal biker Ondřej Cink. Ikony MTB se nespokojily s povzbuzováním zpoza mlíka, oba se pustili do závodění s dětmi na speciálně upraveném dětském fatbiku. Fotky a podpisy do památníků, na helmy, kola a kartičky našich sportovních hvězd mohli odpoledne na autogramiádě obou českých reprezentantů získat děti i dospělí.
 
Pro dospělé, mladé maratonce a rodiny s dětmi byl připravený tradiční koktejl KPŽ tras. Kouzlo neznámého a nepoznaného přilákalo jezdce na hlavní trasu B (52 km), kratší závodní trasu C (32 km), nezávodní vyjížďku trasy D – Fitness jízdu 23 km) i stále oblíbenější ČD Cargo Junior Trophy Marathon. Všechny starty se odehrály na obrovské a nekonečné ranveji pro letadla. Parádní zážitek, na který se nezapomíná!


 Jako první vyletěli po betonové dráze v 11:00 borci trasy B. Do první lajny se seřadili všichni adepti na vítězství závěrečného závodu KPŽ, ale také celoročních soutěží Prestige Trophy Marathon a Team Prestige Trophy. Všichni zúčastnění bikeři z řad profíků, mezi kterými nechyběl Jaroslav Kulhavý, maratonský mistr Slovenska Tomáš Višňovský, Pavel Boudný, Matouš Ulman, Jitka Čábelická (dříve Škarnitzlová), Jana Pichlíková a další esa české cyklistiky a především z řad hobíků, byli před startem plni očekávání.

Novinka seriálu, nevyzpytatelné podzimní počasí, síla a směr větru nejen na startovní či cílové rovince, které v Ralsku byly opravdu dloooouhé - to vše byly neznámé, které zvyšovaly startovní napětí a kladly otázku, komu budou zdejší podmínky nejlépe vyhovovat. Tím nejšťastnějším byl nakonec Pavel Boudný (Česká spořitelny Accolade), který díky své absolutní síle přespurtoval Jaroslava Kulhavého (Specialized Racing) a Martina Stoška (Symbio+CE.Energy). Mezi ženami byla suverénní Jitka Čábelická (GAP Systém – Cabtech) před letošní suverénkou KPŽ, Janou Pichlíkovou (Erste Premier Petr Čech Sport) a Ivanou Loubkovou (Rohozec Amulet).
 
Ale zpátky na start. Jak je již dobrým pravidlem, moderátor závodu také v Ralsku udělil cenné rady a informace k trati. Jedním z hlavních témat byla startovní rovinka, dlouhá tak, že se spíkr závodu nebál použít označení nejdelší startovní rovinka ze všech cyklistických závodů na světě. Cyklocomputer v místech, kde se ostře uhýbalo doprava z letištní plochy do terénu, ukazoval odjetých celých 2,5 km! Průměrná rychlost zde dosahovala více než 55 km/h!

Po nájezdu do terénu se postupně začaly poodkrývat všechny avizované krásy Máchova kraje. Hned zkraje byla připravena ochutnávka písčitých pasáží, na kterých to zlehka klouzalo. První písčité duny naštěstí nebyly nijak hluboké, a tak se daly prosvištět rychle a bezpečně. Celá trasa závodu měla rovinatý charakter a jelo se velmi rychle, takže čelo závodu na velké rozhlížení nemělo čas. Úzké cestičky klikatící se lesním porostem, kořenové pasáže, na kterých to místy dost drncalo a někde při nesprávně zvoleném tlaku v pneumatikách i cinkalo, či další hlubší písčité pasáže, na kterých kolo nedrželo směr ani rychlost, neposkytovaly moc času pro kochání. Ovšem ti, kteří se nepřijeli honit za umístěním, se o nádherné scenérie Kokořínska určitě neošidili. Výhled s největším „V“ se naskytl po výjezdu prudkého stoupání na Velkou Bukovou. Odměnou za zdolání nejvyššího místa na trase ve výšce cca 430 m nad mořem byl pohled na hrad Bezděz, špičaté vrcholky a na blyštivou plochu Břehyňského rybníku.


Pro ty závodníky, kteří ze sebe chtěli na poslední akci KPŽ vyždímat maximum, nebyl závod vůbec jednoduchý. Stoupání sice nebyla dlouhá, ani prudká a sjezdy se nezdály technicky náročné. Paradoxně nejnáročnější se ukázaly dlouhé rovinky, na kterých se jelo rychlostí přes 30 km/h. Bikeři se drželi ve výhodných mnohačlenných skupinách, protože vítr se na otevřených pasážích točil a jízda v háku umožňovala šetřit fyzické síly. Pravidlo: Ve dvou se to lépe táhne, se zde bez výhrady naplnilo. Byl to opravdu fofr. O tom svědčí i časy prvních v cíli, kteří zvládli hlavní trasu za hodinu a 37 minut po nervy drásajících závěrečných spurtech.
 
Na stejný okruh jako účastníci trasy B se vydali závodníci obou dalších tras C a D. Okruh byl ovšem zkrácený a u nezávodní vyjížďky a Junior Trophy Marathonu zjednodušený a ochuzený o jakékoliv veliké výšlapy a nebezpečné pasáže, aby si ho výletníci v pohodě užili. A v cílovém koridoru, obsypaném fanoušky se dostalo povzbuzení úplně každému bez rozdílu barvy startovního čísla.
 
Organizátoři si za premiéru v Ralsku zaslouží pochvalu. Kromě nádherně namotaných tratí dokázali spolu s partnery závodu seriálu Kolo pro život v čele s titulárním partnerem Ralsko MTB Tour, Českou spořitelnou, tradičně zajistit komfortní služby a zábavu v zázemí, nepřekonatelně veliké parkovací plochy hned vedle místa dění a zřejmě mají také konexe tam nahoře, kde se objednává na podzim hezké počasí. Partnery závodu Ralsko MTB Tour České spořitelny byly Vojenské lesy a statky ČR, a Liberecký kraj.

 

Martina K. Ptáková

Diskusní fórum pro: "KPŽ v Ralsku – nádherná tečka za 19. ročníkem"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

Phone Maps - Svět doslova na dlani
 
SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Locus - nejlepší mobilní aplikace s mapami SHOCart
 
FOR BIKES 2014 - veletrh cyklistiky Praha
 
Galaxy série 2013
 
Kolo pro život

Vyhrajte s námi

lankový zámek na kolo, který nabízí mosazné tělo a 6mm silné ocelové lanko.

Sponzor soutěže:


Více zde

Archiv soutěží

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 Cykloserver.cz | | Tel.: (+420) 731 136 014

Design by OVX.cz


Reklama: Praktické láhve na pití botanela ze zdravotně nezávadného plastu


Reklama: Cestovní pojištění Porovnej24.cz