Cykloserver.cz

Aktuality

Hermida králem Pražských schodů

11.5.2012 14:48

Mistr světa v cross country z roku 2010, Španěl José Antonio Hermida, vyhrál 19. ročník závodu Pražské schody - Velká cena České spořitelny. O další dvě místa na stupních se podělili čeští závodníci. Druhý skončil Kristián Hynek (Česká spořitelna-Specialized), třetí Jan Škarnitzl (Rubena Auto-Menčík Specialized).

Bookmark and Share

Byl jsem tady už počtvrté, ale vyhrál jsem jen jednou, a to před sedmi lety. Vždycky skoro zapomenu, jak je zdejší závod extrémně náročný. Ale ta atmosféra v samém centru Prahy je neopakovatelná. Tím prostředím i svou náročností jde o unikátní závod,“ přiznal Hermida.
Narozdíl od některých ostatních zahraničních závodníků se španělský biker nebál případného zranění před Světovým pohárem v Novém Městě. „Doma bych jel stejně intervalový trénink a tenhle závod je pro přípravu ideální. Když jsem byl osloven, rád jsem na Pražské schody kývnul. Byl to dobrý trénink na Nové Město,“ prozradil vítěz závodu, kterého se jako divák zúčastnil i úspěšný americký bikrosař Brian Lopes. Ten se nyní koncentruje na sprinty při SP v cross country a už v pátek bude obhajovat v Novém Městě vítězství z předchozího dílu SP v Houffalize.

Pražské schody 2012 byly schváleny jako oficiální promoakce nadcházejícího Světového poháru v Novém Městě, kam se Hermida dnes přesouval. „Vůbec bych se nedivil, kdyby tam bojoval o čelní příčky. Je opravdu ve výborné formě,“ prohlásil ředitel závodu Roman Čermák.

Míchat kartami v boji o čelní příčky měl i úřadující mistr světa Jaroslav Kulhavý, ale po třetině závodu odstoupil. Zpestřením závodu byl spurt o speciální prémii, diamant v ceně 50 tisíc korun. Získal ho Honza Škarnitzl. „Měl jsem z toho velikou radost. Diamant chtěl samozřejmě každý, ale já na nic nečekal a vzal jsem za to hned po Jánském vršku. Vsadil jsem prostě na dlouhý spurt,“ prozradil. „Diamant si určitě nechám, prý je to dobrá investice. No a uvidíme časem,“ dodal.

Pražské schody 2012 se jely jako memoriál duchovního otce závodu Roberta Bakaláře, který v loňském roce zemřel. Jednou z předávajících ceny byla Robertova manželka Zuzana. Všichni účastníci pak uctili před závodem památku Roberta Bakaláře minutou ticha.

Výsledky: 1. José Antonio Hermida (ŠP./MultivanMerida) 1:01:56, 2. Kristián Hynek (Česká spořitelna - Specialized) +28, 3. Jan Škarnitzl (Rubena Auto-Menčík Specialized) +1:00, 4. Jochen Käss (Něm./MultivanMerida) +1:56, 5. Jiří Novák (RemerxMerida Kolín) +2:15, 6. Tomáš Vokrouhlík (BMC Savo) +2:42.