Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Pravěcí giganti v Brně – co jste o výstavě nevěděli

14.11.2016 13:27

Až do ledna mají návštěvníci areálu před Nákupním centrem Královo Pole v Brně možnost si prohlédnout největší a nejzajímavější obyvatele naší planety, kteří žili před 10 tisíci lety.

Bookmark and Share

Kolekce vyhynulých zvířat, která je zde v rámci výstavy „Doba ledová – Giganti“ k vidění, je v současné době největší a nejucelenější kolekcí trojrozměrných modelů zvířat z doby ledové v životní velikosti ve střední Evropě. Na tvorbě paleontologických rekonstrukcí (tzv. PaleoArt) se podíleli nejen odborníci z řad vědců, ale také zkušení umělci – sochaři a modeláři. O český unikát mají zájem také v zahraničí.


Minulost starou 10 tisíc let představuje 18 modelů vyhynulých zvířat, které byly vytvořeny v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky a zasazeny do svého přirozeného prostředí. Nechybí ani tehdejší dramatické životní situace. Například boj veledaňka o holý život proti přesile jeskynních hyen, mamut ve zvratovém okamžiku boje se třemi lovci, nebo poslední chvilka koně napadeného ohromným severoamerickým lvem Atroxem. Všechna díla vynikají svým hyperrealistickým ztvárněním, které je k nepoznání od pravých zvířat, například lovci mají skutečné oční implantáty – na výrobě se podíleli specialisté na lidské oční protézy. Umělci dokonce promítli do modelů sami sebe – tři lovci jsou vlastně stylizované autoportréty sochařů.


„Výstava zaznamenává úspěch nejenom v Brně a dalších českých městech, kde se dosud objevila. Soubor modelů zvířat je českým unikátem, podobná putovní série věrných modelů se zatím neobjevila nikde ve světě. Zájem o výstavu už projevila Čína, Katar nebo Spojené arabské emiráty. “ uvádí za společnost Giganti Filip Kočík. „Po skončení brněnské výstavy Doba ledová – giganti z Brna neodcházíme, ale plánujeme zde další novinky. Už na jaře se mohou Brňané těšit na největší zrcadlový labyrint v ČR,“ dodává.


Fakta výstavy:

 • největším a nejtěžším modelem je mamut – 5,6 metrů vysoký model o celkové hmotnosti téměř 2000 kg
 • na modelech je použita dohromady více jak tuna železa na vnitřní kostry
 • celková osrstěná plocha odpovídá přibližně oponě Národního divadla
 • pokud bychom dali všechny odlitky zubů na hromadu, dosáhli bychom váhy kolem 5 kg
 • jeden model se vyrábí přibližně 3 měsíce
 • nejakčnější pozice výstavy je kůň napadený obrovským lvem

Výstava trvá od září do 15. ledna příštího roku a otevřena je denně od 9 do 19 hodin. Expozice se těší hojné účasti rodin s dětmi, školních skupin, které mohou propojit výuku s praktickou ukázkou, ale také odborníků. Je pohodlně přístupná pro kočárky a vozíčkáře.
 

Místo výstavy:
Brno, velkokapacitní stan na travnaté ploše před NC Královo Pole, Cimburkova 4 (bezproblémové parkování zdarma)


Vstupné:

 • Dospělí: 140 Kč
 • Děti: 90 Kč
 • Děti do 100 cm mají vstup zdarma
 • ​Rodinné vstupné 2 dospělí + 2 děti: 370 Kč
 • ​Školní skupiny nad 15 dětí/studentů: 60 Kč,  doprovod zdarma (1 - 2 osoby)

Více informací na www.krpolenc.cz a fotogalerie předešlých výstav na giganti.cz

Lucie Vurbsová

Diskusní fórum pro: "Pravěcí giganti v Brně – co jste o výstavě nevěděli"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Odkazy

Žádné odkazy

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |