Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Do Rekol vstupuje zakladatel Mall.cz Ondřej Fryc

30.11.2016 07:52

Službu sdílení růžových kol čekají v příštím roce největší změny v dosavadní historii. Díky investici od Spread Capital v řádu desítek miliónů Kč nabídne projekt stovky nových kol, lepší dostupnost a sledování pomocí GPS, jednorázové výpůjčky a další inovace.

Bookmark and Share

Český bikesharing tak doplní všechny služby známé ze západoevropských metropolí, ale s větším pohodlím a nižšími náklady díky provozu bez pevných stanic. Od března znovu vyjedou kola v ulicích pěti měst ČR: Praha, Brno, České Budějovice, Olomouc a Teplice. Na vrcholu sezóny 2017 se počítá s celkem 750 koly.

“Rekola pro nás představují ideální investici: je to inovativní produkt, který prospívá společnosti, a je to skvělý tým s velkými ambicemi,” zdůvodnil rozhodnutí Ondřej Fryc, šéf fondu Spread Capital, který investici realizuje.

Již 3 roky Rekola mění způsob pohybu a dopravy ve městě. Na rozdíl od podobných služeb v zahraničí šetří Rekola desítky miliónů z dotací a rozpočtů měst. Rekola používají tzv. hybridní systém. Nepotřebují instalaci mnoha desítek speciálních bikesharingových stojanů, nýbrž využívají již vybudovanou cyklistickou infrastrukturu. Kola je možné zamknout kdekoliv po městě; v určitých lokalitách je možné vynutit vracení jen na předem definovaná  místa. Systém je tak nejen levnější, rychleji rozšířitelný, ale dokáže pokrýt i větší oblasti a snáze se přizpůsobuje poptávce.

Díky investici se zachová a rozšíří i společenská role růžového bikesharingu. Rekola se dělí s městy o svá data z provozu, čímž pomáhají plánování městské cyklistiky například ve spolupráci s Brnem, Olomoucí a s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Firma odvádí část příjmů do spolku Rekola, který sdružuje cyklistickou komunitu, pořádá workshopy bezpečné jízdy po městě a získává nepoužívaná kola pro charitativní projekty.

Zájem o cyklodopravu obyvatelů měst a turistů se zvyšuje. V letošním roce růžová kola jela více než 94 000 krát, z toho v Praze bylo výpůjček téměř 55 000.

"Rekola vznikla v roce 2013 jako ryze nadšenecký projekt. Samotného mě tehdy překvapil zájem, který nastartoval proměnu do spolehlivé služby. Nyní máme tým servismanů, který kola v ulicích pravidelně kontroluje, infolinku, na kterou se mohou naši uživatelé obracet a spolehlivou aplikaci, která celý proces půjčování urychlila a zjednodušila. Rekola vnímám jako službu pro každého a rok 2017 by tento posun měl završit," shrnuje spolumajitel firmy Rekola Vítek Ježek. “Příští rok nabídne Praha a Brno bikesharing na úrovní Vídně či Paříže, ale o dvě stě milionů levněji,” dodává.


 

Magda Zicháčková

foto: Vu Minh Hieu, Jan Hromádko

Diskusní fórum pro: "Do Rekol vstupuje zakladatel Mall.cz Ondřej Fryc"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |