Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Jízda autem se od úterka v centru nevyplatí

21.3.2017 09:19

Za cenu MHD můžete v Praze už od úterka jezdit na kole. Růžová kola startují v novém designu a s možností jednorázové výpůjčky.

Bookmark and Share

V úterý 21. 3. se již po páté Rekola vrátí do ulic hlavního města, Brna, Olomouce, Českých Budějovicích a Teplic. Služba bude letos připomínat systémy známé ze západních měst: uživatelé mají nově možnost jednorázové výpůjčky, služba je uzpůsobená i pro turisty a hlavní proměnou prošla samotná kola.

Letos budou po Praze a Brně jezdit prototypy vyrobené přímo pro Rekola: originální rám, košík integrovaný v řidítkách, bezdušová kola s reflexním proužkem, která zajišťují dobrou viditelnost jezdců v noci. Blikačky, snadno nastavitelné sedlo a zvonek se osvědčily už v předchozí sezóně. “Originální rámy jsme nechali vyrobit v Evropě. Vybírali jsme jednotlivé komponenty od výrobců ze sedmi zemí. A výsledkem je vymazlené kolo, které je stvořeno pro městský bikesharing,” říká zakladatel Rekol Vítek Ježek, “navíc změnou konstrukce kol a náhradou klasických plášťů za bezdušové jsme odstranili nejčastější příčiny možných poruch”.

V úterý se objeví v pražském provozu 100 kol. Jejich počet bude v ulicích narůstat podle vývoje počasí: “Nejvíce lidí vyláká na kolo obvykle až květnové počasí. Uvidíme, jak tomu bude letos, ale plánujeme vypustit v Praze do provozu 450 kol”, uvedl Ježek.

Od jednorázových výpůjček si tvůrci projektu slibují vyšší dostupnost služby pro všechny: “Kombinace kola a MHD předčí autodopravu velmi výrazně. Kolo je v centru města rychlejší a levnější dopravní prostředek. Stačí jízdu po městě na kole jen zkusit, aby lidé začali na kolech jezdit běžně a užívat si pohyb. Předvídáme, že díky této zkušenosti volba mezi kolem a osobním autem bude jasná. Proto jsme se rozhodli umožnit i jednorázové výpůjčky, které jsou vhodnou nabídkou jak pro turisty, tak občany, kteří by využívali bikesharing nárazově” dodává.

V rámci ročního členství lze kola nadále půjčovat a vracet do růžově vyznačené zóny. V některých místech (např. centrální část Prahy 1) bude zóna rozdrobena do tzv. ostrovních zón. Cílem této změny je zabránit tomu, aby uživatelé kola parkovali na nevhodných nebo obtížně dostupných místech.

Podmínky v roce 2017:

  • Roční tarif stojí 1199 Kč vč. DPH. Sezóna trvá 8 měsíců od 21. 3. do 21. 11. 2017, jeden měsíc služby tak vychází na 150 Kč.
  • Roční tarif umožní uživatelům používat kola ve všech Rekola městech bez dalších poplatků – pokud je vrátí do 1 hodiny a do zóny. V případě ročního členství platí od 60 minuty za každou další započatou hodinu cenu shodnou s jednorázovou výpůjčkou v daném městě.
  • Se spuštěním sezóny budeme nabízet i jednorázové výpůjčky: Praha 32 Kč, Brno 24 Kč, ČB 20 Kč, Teplice 20 Kč a Olomouc 16 Kč. Cena je za každou započatou hodinu, ale kolo je nutné vrátit do vyznačených Repointů. Pokud kolo potřebují uživatele vrátit jinde, lze to také, ale zaplatí navíc 50 % ceny jednorázové výpůjčky: 16 Kč v Praze, 12 Kč v Brně, 10 Kč v ČB a Teplicích, 8 Kč v Olomouci.

Magda Zicháčková
foto: Karolína Urbánková, Vu Minh Hieu

Diskusní fórum pro: "Jízda autem se od úterka v centru nevyplatí"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |